mobile
REKLAMA

Nowy sprzęt dla stołecznych policjantów

Dofinansowanie z budżetu miasta pozwoliło na zakup dwóch urządzeń do Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Stołecznej Policji za 1,3 mln zł oraz 14 nieoznakowanych radiowozów za 462 tys. zł.

Informacja prasowa/ fot. pixabay.com
Nowy sprzęt dla stołecznych policjantów

- Sprawą nadrzędną dla stołecznego samorządu, dla mnie i radnych, ale także dla policjantów, jest bezpieczeństwo warszawianek i warszawiaków – powiedział podczas wizyty w Komendzie Stołecznej Policji Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
- Chcę złożyć jasną deklarację, że jesteśmy otwarci na współpracę ze stołeczną policją i mam nadzieję, że ta współpraca, niezależnie od tego co się wokół nas dzieje, będzie rozwijała się w sposób harmonijny - podkreślił prezydent.

W latach 2015-18 Laboratorium Kryminalistyczne KSP zostało wzbogacone o wysoko specjalistyczny sprzęt zakupiony z budżetu Miasta st. Warszawy za łączną kwotę blisko 4,5 mln zł. W tym jednym z najlepszych laboratoriów policyjnych w kraju, pracują takie urządzenia z poprzednich zakupów m.in. jak: 4 chromatografy gazowe, 3 mikroskopy stereoskopowe, automat do izolacji magnetycznej DNA, zintegrowane stanowisko do amplifikacji DNA, automatyczna stacja pipetująca do izolacji DNA wraz z pakietem startowym zestawów odczynników do izolacji DNA, stanowisko do badania telefonów komórkowych, tabletów i nawigacji GPS, 2 uniwersalne urządzenia diagnostyczne do odczytu numerów VIN z pojazdów.

Nowy, przekazany sprzęt
Chromatograf gazowy GC2010 Plus służy do badań ilościowych - niezbędnych do wydawania opinii kryminalistycznych z zakresu chemii, najczęściej przesyłanych do badań materiałów dowodowych jakimi jest ziele konopi (marihuana). Badania takie przeprowadzane są w Laboratorium Kryminalistycznym KSP na zlecenie wszystkich jednostek policji garnizonu stołecznego oraz sądów i prokuratur.

24-kapilarny analizator genetyczny model ABI 3500xl produkcji Applied Biosystems (Thermo Fisher Scientific) jest przeznaczony do przeprowadzania analiz DNA w badaniach kryminalistycznych w celu wydawania opinii z zakresu genetyki sądowej dla jednostek policji garnizonu stołecznego, prokuratur i sądów. Urządzenie wykorzystywane jest na ostatnim etapie analizy genetycznej – oznaczania profili DNA (cech pozwalających na identyfikację osób) ze śladów zabezpieczonych podczas oględzin miejsc zdarzeń (kradzieże, rozboje, zabójstwa, zgwałcenia i inne) oraz materiału porównawczego pobranego od osób podejrzanych. Zastosowane w analizatorze genetycznym ABI 3500xl rozwiązania techniczne pozwalają na uzyskiwanie lepszych jakościowo wyników, zmniejszenie kosztów badań z jednoczesnym zwiększeniem efektywności pracy.

Nagrody Prezydenta m.st. Warszawy dla czterech policjantów
Nagrodami pieniężnymi zostali wyróżnieni dwaj policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji  za opiniowanie i aktywne uczestniczenie we wprowadzanych organizacjach ruchu na terenie m.st. Warszawy, które w sposób istotny przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa na terenie Warszawy.
Jednego policjanta z Komendy Rejonowej Policji Warszawa I za aktywną współpracę  z Biurem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, w zabezpieczaniu największych zgromadzeń oraz imprez masowych, jakie mają miejsce w Warszawie oraz jednego funkcjonariusza ze Stołecznego Stanowiska Kierowania Komendy Stołecznej Policji, który na co dzień realizuje zadania w Zintegrowanym Stanowisku Koordynacji i Reagowania w Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy.

Dofinasowanie policji
M.st. Warszawa stale dofinansowuje wydatki i inwestycje Komendy Stołecznej Policji. Tylko w roku 2018 współfinansowało z Komendą Główną Policji zakup za ponad 2,16 mln zł dla stołecznych funkcjonariuszy 51 radiowozów oznakowanych i nieoznakowanych, w tym 37 radiowozów z napędem hybrydowym.
Łącznie w latach 2007–2018 przekazaliśmy warszawskiej policji prawie 168 mln zł, w tym na zakup sprzętu specjalistycznego, środków transportu, sfinansowania służb ponadnormatywnych, adaptację zawodową nowych policjantów, zakup i utrzymanie koni oraz nagrody i zakupy bieżące.

Źródło: Urząd m.st. Warszawy
 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda