mobile
REKLAMA

O autyzmie na Białołęce

W sobotę 23 kwietnia w Białołęckim Ośrodku Kultury przy ul. Van Gogha 1 odbyła się konferencja naukowa „Oswoić autyzm – oswoić społeczeństwo” zorganizowana przez Annę Dragan-Babraj i Stowarzyszenie Razem dla Białołęki. Prelegentami Joanna Burgiełł z Fundacji Synapsis, Bogdan Mizerski z Fundacji Savant, Grażyna Bałza vel Betuza  i Anna Dąbrowska-Grabek ze Stowarzyszenia Krasnal. Honorowy patronat nad konferencją objął Rzecznik Praw Dziecka i Burmistrz dzielnicy Białołęka.

O autyzmie na Białołęce

Autyzm, zaburzenie rozwojowe dotykające dzieci we wczesnej fazie rozwoju. Bardzo często nieznane społeczeństwu, nieakceptowane nie tylko przez społeczeństwo, ale też przez najbliższych czy rodziców. Zdarza się, że matki dzieci chorych na autyzm pozostają same, mężowie czy partnerzy życiowi kobiet nie potrafią zmierzyć się z chorobą dziecka. Autyzm dotyka całej rodziny. Jak powiedziała Grażyna Bełza vel Betuza -  „dzień z dzieckiem autystycznym, to dzień, którego nie można przewidzieć do końca”.

- Tak ważną i trudną w temacie konferencję dedykuję mojemu synkowi, który jest autystyczny – jego życie stało się moją inspiracją do walki każdego dnia o lepsze funkcjonowanie w społeczeństwie osób ze spektrum autyzmu, w systemie, który z każdej strony wymaga wsparcia. Z roku na rok wzrasta świadomość autyzmu, z którym spotykamy się w codziennych realiach co raz częściej. Niestety wciąż środowisko nie znające bliżej tematu spektrum autyzmu jest antypatycznie nastawione na osoby zmagające się z autyzmem. Osoby z autyzmem wciąż bardzo późno są diagnozowane a to rzutuje mniej rokująco na pomoc takim osobom. Dostrzegam to nie tylko jako matka dziecka z autyzmem lecz przede wszystkim w swojej codziennej pracy jako terapeuta dzieci z różnymi zaburzeniami rozwojowymi. Z reguły takie osoby są wyśmiewane, brane za dziwne a w rzeczywistości wystarczy odrobina dobrej woli i empatii by zrozumieć osobę z autyzmem. Autystycy często są geniuszami w różnych dziedzinach czy to sportowych czy naukowych – powiedziała Anna Dragan – Babraj, pomysłodawczyni konferencji.

Sobotnią konferencję otworzyli: Anna Dragan-Babraj, organizator konferencji i Jan Mackiewicz, prezes Stowarzyszenia Razem Dla Białołęki.

Joanna Burgiełł z Fundacji Synapsis zapoznała zebranych z autyzmem w pierwszym bloku konferencji zatytuowanym "A jak myślisz?... Funkcjonowanie poznawcze osób ze spektrum autyzmu."

Drugim prelegentem na konferencji był prezes Fundacj Savant Bogdan Mizerski. Jego wykład "Kara i konsekwencja oraz motywowanie dzieci oryginalnych" przybliżył problem wychowania dziecka autystycznego. Wyjaśnił jak należy postępować z dzieckiem, jak ważna jest konsekwencja w postępowaniu i motywowanie chorego.

„Witajcie w naszej bajce - Wpływ Autyzmu na życie rodzinne” - trzeci blok konferencji poprowadziła Grażyna Bałza vel Betuza wiceprezes Stowarzyszenia Krasnal i Anna Dąbrowska- Grabek, psycholog i psychoterapeuta.

O tym, jak ta konferencja jest potrzebna świadczyła pełna sala Białołęckiego Ośrodka Kultury. Organizatorzy przewidzieli też czas na zadawanie pytań – bardzo ważny element wspólnej wymiany doświadczeń ludzi mających kontakt z osobami autystycznymi. Na zakończenie odbyło się losowanie nagród ufundowanych przez firmy wspierające.

Konferencję wsparły firmy: Neuron-Biofeedback, Przystanek Strumykowa, Kryształ, Wizaż Adamczewska, Garden Ana, Energy Family(Reflo Cup), Martha Stark, Red Frosh Michał Marszałek, Przemysław Szatkowski i wydawnictwo Biała Plama.

Konferencję Naukową „Oswoić autyzm – oswoić społeczeństwo” patronatem medialnym objął  Informator Stolicy i PolskiAutyzm.pl.

Andrzej Sitko

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda