mobile

O planach, inwestycjach i oświacie rozmawialiśmy z Burmistrzem Ursusa - Urszulą Kierzkowską

Ogólna pula środków dla Ursusa w 2018 roku to ponad 288 mln. Co czeka mieszkańców dzielnicy, jakie projekty i inwestycje czekają mieszkańców - na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie w poniższym wywiadzie z Urszulą Kierzkowską, Burmistrzem Dzielnicy Ursus.

Agnieszka Solecka-Reszczyk/ fot. M.Więcławska
O planach, inwestycjach i oświacie rozmawialiśmy z Burmistrzem Ursusa - Urszulą Kierzkowską

Pani Burmistrz, za nami rok 2017 - jaki był dla dzielnicy i mieszkańców? Czy udało się zrealizować wszystkie zamierzone cele?

Rok 2017, podobnie jak cała obecna kadencja, minął pod znakiem inwestycji - bezprecedensowych co do skali i znaczenia dla mieszkańców Ursusa. Zrealizowaliśmy projekty za ponad 55 mln złotych. Wykonaliśmy budżet inwestycyjny na poziomie 98,67%. To bardzo dobry wynik.

Życie człowieka składa się z porażek i sukcesów, co zatem uważa Pani za swoje największe osiągnięcie, a co za ewentualną porażkę jako Burmistrza dzielnicy Ursus?

Czas na podsumowanie mojej pracy, jako burmistrza Ursusa, przyjdzie pod koniec kadencji. Wówczas będę mogła także ocenić, czy wszystko zostało zrealizowane. Z pewnością trwająca kadencja to bardzo dobry czas dla dzielnicy, dokonuje się skok infrastrukturalny. W latach 2015-2018 w Ursusie zostanie zainwestowanych łącznie ponad 200 mln złotych. To niespotykany dotąd w historii Ursusa poziom inwestycji.

Początek roku, to nowe inwestycje i realizacja planów. Co czeka mieszkańców dzielnicy w tym roku?

W 2018 pobijemy kolejny rekord, na inwestycje w Ursusie przeznaczymy ponad 75,5 mln zł. Są to środki, które pozwolą nam dokończyć przygotowywane i realizowane od kilku lat projekty oraz rozpocząć nowe zadania. W bieżącym roku planujemy oddać do użytku kompleks szkolno-sportowy przy ul Dzieci Warszawy 42, gdzie powstaje nowoczesna szkoła podstawowa dla ok. 850 uczniów, dwie sale sportowe, trzy boiska, w tym jedno pełnowymiarowe z bieżnią lekkoatletyczną oraz dwa place zabaw. Dzięki tej inwestycji, wartej ok. 34 mln zł, w ciągu najbliższych lat uporamy się z problemem zmianowości w rejonie południowego Ursusa. Realizacja projektów związanych z oświatą pochłonie ok. 30% procent wszystkich środków inwestycyjnych dzielnicy. Jeszcze w tym roku planujemy oddać do użytku rozbudowane o 3 odziały przedszkole przy ul. Balbinki, rozpocząć budowę żłobka przy ul. Henryka Pobożnego oraz budowę nowego kompleksu edukacyjnego przy ul. Hennela, gdzie powstanie przedszkole, a także na dalszym etapie realizacji szkoła podstawowa.

Od wielu miesięcy przygotowywaliśmy kilka dużych projektów inwestycyjnych dzielnicy, dzięki temu już wkrótce ruszą prace m.in. na budowie EKOparku przy ul. Gierdziejewskiego, na terenie tworzonego Centrum Lokalnego „Niedźwiadek”, czy przy Południowej Obwodnicy Warszawy, gdzie planujemy wybudować drogi dojazdowe do wiaduktu kolejowego, który usytuowany jest wzdłuż trasy. Także w 2018 zostanie przeprowadzona gruntowna modernizacja ul. Henryka Brodatego łącznie z zmianą organizacji ruch na kołowy na skrzyżowaniu z ulicą Warszawską. Jednocześnie kontynuujemy budowę bloku komunalnego przy ul. Zagłoby, wykonanie wieloletniego zadania przebudowy rowu U1 wraz z budową zbiornika retencyjnego, czy realizacje niedawno podpisanej umowy na budowę dwóch torów rowerowych typu ‘pumptrack’ w naszej dzielnicy - realizacja dwóch projektów budżetu partycypacyjnego.

Mieszkańcy partycypują w inwestycjach dzielnicowych poprzez zgłaszanie własnych projektów. Czy może już wiadomo, jakiego typu projekty zostały zgłoszone w ramach V edycji Budżetu Partycypacyjnego 2019? Czego najbardziej potrzebują mieszkańcy Ursusa?

W tym roku zgłoszonych zostało wiele bardzo ciekawych projektów, zdecydowana większość z nich zapewne zostanie pozytywnie zweryfikowana i poddana w czerwcu pod głosowanie mieszkańców. Gdybym miała oceniać potrzeby mieszkańców wedle wszystkich 67 projektów, to dominują te z dziedziny kultury i edukacji, a druga najliczniejsza kategoria – to projekty związane z infrastrukturą i ekologią. Nie jest moją rolą na tym etapie realizacji procesu budżetu partycypacyjnego oceniać lub wartościować konkretne projekty. Ale muszę przyznać, że obecnie chyba największe zainteresowanie budzi projekt budowy tężni solankowej na Osiedlu Niedźwiadek, jako miejsca wypoczynku i relaksu dla mieszkańców.

Które ze zwycięskich projektów w ubiegłych edycjach zostały już zrealizowane? Czy są jakieś, z których Urząd Dzielnicy jest najbardziej zadowolony?

Wszystkie zwycięskie projekty realizujemy w regulaminowym terminie, czyli do końca roku następującego po głosowaniu mieszkańców - z nielicznymi wyjątkami. Z poprzedniej edycji dwa projekty infrastrukturalne wykona w tym roku z opóźnieniem Zarząd Dróg Miejskich. Natomiast w czerwcu br., w wyniku łącznej realizacji zwycięskich projektów bp2017, Ursus wzbogaci się o 2 nowoczesne, ogólnodostępne tory rowerowe typu „pumptrack”- przy ul. Gierdziejewskiego (obszar bp Ursus Północny) i przy ul. Lipińskiego, do niedawna ul. Chmiela (obszar bp Ursus Północny).

Urzeczywistnienie wszystkich projektów budżetu partycypacyjnego jest dla nas źródłem satysfakcji, jako spełnienie oczekiwań i zaspokojenie potrzeb mieszkańców naszej dzielnicy. Jednak w roku 2017 najbardziej ucieszyły nas wszystkich trzy oczekiwane przez tysiące mieszkańców Ursusa inwestycje sportowe, zrealizowane na terenie OSiR-u przy ul. Sosnkowskiego: pełnowymiarowe boisko plażowe, zadaszenie na 350 miejsc trybuny głównej stadionu lekkoatletyczno-piłkarskiego oraz trawiaste boisko piłkarskie dla młodzieży.


Czy tegoroczny budżet przyznany dzielnicy Ursus pozwala zrealizować zakładane plany i obietnice wyborcze?

Budżet ma przede wszystkim zabezpieczać potrzeby mieszkańców i na tym się skupiamy. Ogólna pula środków dla Ursusa w 2018 roku to po nad 288 mln zł i to jest dobry budżet, który pozwoli nam na realizację wielu ważnych dla Ursusa projektów.

Kontynuując temat wyborów – w tym roku odbędą się wybory samorządowe – czy zamierza Pani ponownie ubiegać się o stanowisko Burmistrza dzielnicy Ursus?

Praca dla tej dzielnicy to w moim życiu bardzo dobry czas pod względem zawodowym, ale także osobistym. Ursusa ma wielki potencjał rozwojowy, a ja mam jeszcze wiele energii i pomysłów, aby ten potencjał skutecznie dalej rozwijać. O przyszłości dzielnicy zdecydują mieszkańcy w nadchodzących wyborach.

W związku z Nowym Rokiem, czego chciałaby Pani życzyć mieszkańcom Ursusa?

Życzę, aby 2018 rok okazał się pomyślny dla mieszkańców naszej dzielnicy. Niech każdemu przyniesie spełnienie marzeń i wszystkich planów.
 

Pani Burmistrz, a czego możemy życzyć Pani w Nowym Roku?

Z pewnością wytrwałości i pomyślnej realizacji wszystkich zadań inwestycyjnych dla Ursusa, które planujemy zakończyć w 2018 roku.

 


 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko