mobile
REKLAMA

O planach, inwestycjach i reformie edukacji rozmawialiśmy z Burmistrzem Ursynowa- Robertem Kempą.

 

 

Aleksandra Krawczyk
O planach, inwestycjach i reformie edukacji rozmawialiśmy z Burmistrzem Ursynowa- Robertem Kempą.

 Panie Burmistrzu za nami rok 2016. Jakim był rokiem dla dzielnicy?

Był generalnie bardzo udany. Po zapaści inwestycyjnej, pozostawionej po poprzednikach udało nam się „rozpędzić” inwestycje i przystąpić do realizacji zaległych projektów. Mieszkańcy zobaczą w 2017 roku wyraźne efekty tego inwestycyjnego boomu. Udało nam się pozyskać 26 mln na budowę domu kultury, która była planowana od 10 lat. O potrzebie budowy domu kultury mówiło się niemal od początku Ursynowa. W roku 2016 udało się zaktualizować plan budowy z 2009 roku. Pozyskaliśmy również dodatkowe 35 mln do budżetu dzielnicy, które systematycznie wydajemy na rozbudowę szkół. Żartobliwie mogę powiedzieć, że w związku z powolnym urzeczywistnianiem się wizji reformy oświaty, my byliśmy „prorokami”, bo przewidzieliśmy ją i w miarę swoich możliwości, stopniowo rozbudowujemy szkoły. W dwóch z nich – szkole przy ulicy ZWM i szkole przy ulicy S. Kopcińskiego - rozbudowa dobiegła końca. Planowana rozbudowa kolejnych szkół trwa lub rozpocznie się w 2017 roku. Niestety, w moim przekonaniu, koszty reformy oświaty są mocno niedoszacowane i zapewne samorządy to odczują.

W odniesieniu do oświaty był to też rok pełen niepewności i chaosu informacyjnego. Urząd Miasta do końca nie wiedział, czy reforma edukacji wejdzie w życie, a przecież trzeba było rozpocząć przygotowania do jej ewentualnego wdrożenia. W trakcie rekrutacji do przedszkoli, wydłużono okres przebywania w nich sześciolatków. Muszę dodać, że zasługą kilku poprzednich zarządów Dzielnicy Ursynów jest to, że po raz pierwszy w historii Ursynowa, podczas rekrutacji na rok szkolny 2016/17 zostały wolne miejsca. Ta jedna decyzja polityczna, spowodowała ze cofnęliśmy się o 10 lat wstecz, jeśli chodzi o zapewnienie miejsc w przedszkolach ponieważ nie pozostawiono nam czasu na przygotowanie, a nie da się wybudować w ciągu roku 1000 miejsc w przedszkolach. Dla porównania, od 1977 roku udało się stworzyć ok. 4000 miejsc .

W tym roku udowodniliśmy, że jeśli zmiany nie wymagają nakładów finansowych, a są zależne głównie od pracy urzędu - nie mamy z tym najmniejszego problemu. Tak było w przypadku wprowadzenia programu Rodzina 500+. Urząd Dzielnicy Ursynów, był najlepiej przygotowaną do wdrożenia tego programu dzielnicą, co niejednokrotnie podkreślała Pani Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. Dzięki dobremu przygotowaniu, nasi pracownicy, mogli z szerokim uśmiechem witać mieszkańców, którzy przyszli złożyć wniosek

Początek roku to nowe inwestycje i realizacja planów. Co czeka mieszkańców dzielnicy w tym, rozpoczynającym się roku?

Przede wszystkim tzw. boom inwestycyjny. Całkowita kwota w budżecie miasta dla Dzielnicy Ursynów to 493,9 mln. Dla porównania rok 2014 Dzielnica Ursynów rozpoczynała z budżetem niespełna 300 mln zł. Ogłosiliśmy przetarg na budowę domu kultury, już w pierwszym półroczu planujemy rozpocząć prace budowlane. Mamy zaplanowane w budżecie na rok 2017 na prace związane z tą budową 15 mln zł. Drugą oczekiwaną inwestycją jest poszerzenie ul. Rosoła, a z tą inwestycją, powiązana jest budowa ul. Rosnowskiego, która będzie łącznikiem Ursynowa z Wilanowem. Mimo że Ursynów i Wilanów to sąsiadujące dzielnice, brak jest „cywilizowanego” połączenia komunikacyjnego pomiędzy nimi.

Inwestycje, jakie zaplanowane są na rok 2017 to również rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 100 przy ul. Tanecznej i Szkoły Podstawowej nr 318 przy ul. Teligi, budowa dwóch żłobków: przy ul. Kazury oraz na Cynamonowej, a także termomodernizacja Liceum LXX i rowerowy plac zabaw w okolicy tzw. Górki Kazurki. Zaplanowana jest też budowa nowych budynków komunalnych przy ul. Kłobuckiej, bo mimo że nasza dzielnica postrzegana jest jako bogata , to jak w każdej społeczności, występują osoby, które wymagają pomocy. Niezmiernie mnie to cieszy, że będziemy w stanie zapewnić kolejnym osobom dach nad głową lub polepszyć warunki mieszkaniowe.

W tym roku kontynuujemy też realizację projektu, jakim jest budowa Ośrodka Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych, co wymaga przedłużenia ul. Belgradzkiej.

Mieszkańcy partycypują w inwestycjach dzielnicowych poprzez zgłaszanie własnych projektów. Jakiego typu projekty zostały w obecnej edycji zgłoszone, czego najbardziej potrzebują mieszkańcy Ursynowa?

Sądząc na podstawie zgłoszonych projektów preferencje mieszkańców z poprzednich lat nie uległy zmianie. Mieszkańcom nadal najbardziej zależy na bezpieczeństwie (doświetlenie przejść dla pieszych), zieleni (zasadzenie krzewów, drzew) oraz tworzeniu placów zabaw i siłowni plenerowych. Są to trzy podstawowe kategorie składanych projektów inwestycyjnych. Dodatkowo, mieszkańcy zgłaszają tzw. projekty” miękkie” ( są to różnego rodzaju warsztaty dla dzieci i dorosłych) . W poprzednim roku zrealizowaliśmy projekty integracyjnych spotkań sąsiedzkich, spotkania z historią dla licealistów, a także zajęcia z zumby. Te rodzaje aktywności cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Które ze zwycięskich projektów w ubiegłych edycjach zostały już zrealizowane? Czy są jakieś, z których Urząd Dzielnicy jest najbardziej zadowolony?

W ramach budżetu partycypacyjnego zrealizowaliśmy ponad 90% zatwierdzonych projektów zarówno w 2016. roku jak i w 2015. Nie udało nam się zrealizować tylko trzech projektów. Wynika to z opóźnień związanych ze specyficzną okolicą, której te projekty dotyczą, bowiem jest to obszar w okolicy jeziora Zgorzała, gdzie z uwagi na walory przyrodnicze, prace można wykonywać tylko między październikiem, a marcem. Kolejne pięć projektów rozpoczętych w 2016 będzie skończonych wiosną 2017. Udało nam się natomiast zrealizować w całości czterdzieści projektów.

Które są najciekawsze? Nie będę zapewne oryginalny, najbardziej cieszą mnie projekty, które poprawiają bezpieczeństwo pieszych.

W tym miesiącu dzielnica obchodzi symboliczne 40. urodziny, czy planowane są obchody tej rocznicy?

Dokładnie 8. stycznia 1977 roku, zostały wręczone klucze do pierwszego mieszkania na Ursynowie Panu Wacławowi Oświtowi. Jubileusz dzielnicy będziemy jednak świętować przez cały rok 2017. Logo czterdziestolecia, zostało wyłonione w konkursie, zaprojektował je jeden z naszych mieszkańców, a wybrali je mieszkańcy w drodze glosowania. Jest też jubileuszowy neon na budynku Urzędu Dzielnicy, który przypomina mieszkańcom, jak ważny jest to dla nas rok. W związku z Jubileuszem Dzielnicy planujemy wiele różnorodnych imprez integracyjnych, kierowanych do różnych grup mieszkańców. Będą to między innymi miejskie potańcówki, spotkania sąsiedzkie, spotkania z ludźmi zasłużonymi dla Ursynowa. Zależy nam, by z jednej strony tematyka wydarzeń nawiązywała do historii Ursynowa, a z drugiej - by wszystkie łączył jeden wspólny mianownik - integracja społeczności lokalnej, o którą w tej „zapracowanej” Dzielnicy niejednokrotnie bardzo trudno.

 Jakie są plany dzielnicy, jeśli chodzi o promowanie kultury fizycznej?

W roku 2017 planujemy organizację kilkudziesięciu imprez biegowych adresowanych do różnych grup, biegi dla najmłodszych, dzieci, młodzieży, dorosłych. Planujemy też zawody w ramach cyklu Grand Prix Warszawy i cykl biegów wokół Monte Kazura. Będzie też tradycyjny bieg po torze wyścigów konnych oraz Bieg Ursynowa, który w ubiegłym roku obchodził 10 jubileusz.

Jak co roku, będziemy gościć w „Arenie Ursynów” najlepsze ligowe drużyny siatkarskie – w ramach Memoriału im. Zdzisława Ambroziaka.

Tak na zakończenie: czego Pan życzy mieszkańcom i jakie życzenia chciałby Pan usłyszeć od mieszkańców?

Mieszkańcom, życzę przede wszystkim realizacji planów, tych własnych, żeby każdemu udało się zrealizować w stu procentach postanowienia noworoczne. Życzę zdrowia oraz oczywiście także zadowolenia z działań Urzędu Miasta i Urzędu Dzielnicy. Od mieszkańców proszę tylko o życzenia zdrowia, bo determinacji, zaangażowania i chęci do pracy na rzecz mieszkańców i dzielnicy mi nie brakuje.

 

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko