mobile

Obchody 76. rocznicy likwidacji więzienia Pawiak

Wczoraj od godziny 18:00 odbyły się obchody 76. rocznicy likwidacji więzienia Pawiak – koncert Pawiak ’44 – Pamiętamy! Wydarzenie odbyło się na terenie byłego więzienia Pawiak na terenie Muzeum Więzienia Pawiak w Śródmieściu i organizowane przez te muzeum. Uroczystości patriotyczne przypomniały o fakcie, że na tydzień przed wybuchem Powstania Warszawskiego w 1944 roku więzienie Pawiak zostało zlikwidowane. Podczas wydarzenia pod drzewem Pawiaka zostały złożone wieńce, następnie odbył się koncert poświęcony historii więzienia i osób pomordowanych przez nazistowskie Niemcy, którzy przeszli przez ten koszmar.

Tomasz Ściskalski
Obchody 76. rocznicy likwidacji więzienia Pawiak

Na zgromadzenie zostały zaproszone osoby bezpośrednio związane z wydarzeniami z II Wojny Światowej noszące symbole pasiaków, w które więźniowie byli ubierani w obozach koncentracyjnych. Wydarzeniu towarzyszyło wojsko i orkiestra. Najpierw złożone zostały wieńce oraz zapalone znicze z udziałem wojskowej asysty honorowej pod drzewem Pawiaka na którym widnieją tablice informujące o ofiarach zbrodni niemieckich. Następnie miał miejsce koncert podczas którego została dokładnie wyjaśniona przeszłość Pawiaka i historia ludzi dotkniętych tym okrutnym miejscem. Podczas koncertu opowiadano o historii więźniów Pawiaka oraz o wywózkach z więzienia do obozów koncentracyjnych takich jak Gross-Rosen i o bestialskim traktowaniu więźniów przez żołnierzy zarówno niemieckich jak i ukraińskich. Koncert był współfinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy. Organizowała go fundacja ART w ramach Akcji WIĘŹ.

Muzeum Więzienia Pawiak jest pamiątką po dawnym warszawskim więzieniu, którego korzenie sięgają 1829 roku. Wtedy władze carskie podjęły decyzje o jego budowie. Przez tyle lat aż do końca drugiej wojny światowej przez więzienie przewinęły się pokolenia polskich bohaterów walczących o niepodległość i wolność Ojczyzny. Najtragiczniejszy okres więzienia przypadł w czasie II Wojny Światowej kiedy miejsce to stało się najokrutniejszym więzieniem na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Od 3 października 1939 do 31 lipca 1944 r. przez mury Pawiaka przewinęło się około 100 tys. Więźniów. 37 tysięcy spośród nich zginęło, a aż 60 tysięcy zostało z niego wywiezionych do obozów koncentracyjnych – przypominają organizatorzy wydarzenia. Na tydzień przed wybuchem Powstania hitlerowskie Niemcy podjęły decyzję o ewakuacji więzienia. Więźniów podzielono na trzy grupy. Kilkaset osób zostało straconych w egzekucjach trwających prawie nieprzerwanie do 31 lipca 1944 roku. Niemal dwa tysiące z więźniów wywieziono 30 lipca do niemieckich obozów koncentracyjnych KL Gross-Rosen i KL Ravensbrück. Najmniej liczna grupa osadzonych, bo 300 osób zostało zwolnionych z obozu. 21 sierpnia 1944 roku Pawiak i sąsiadujące z nim budynki zostały wysadzone w powietrze.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda