mobile

Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc

Z okazji Dnia Pamięci o Ludności Cywilnej Powstańczej Warszawy serdecznie zapraszamy na coroczne Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc. 30 września rozpoczniemy Obchody Marszem Pamięci „Tędy Przeszła Warszawa”, na który złożą się warszawski X Marsz Niepokonanych i pruszkowski III Marsz Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc. W Marszu Pamięci wezmą udział profesjonalni rekonstruktorzy z całej Polski. Dołączą do nich także mieszkańcy Warszawy, Pruszkowa i okolic oraz uczniowie szkół, którzy w strojach z epoki zrekonstruują wydarzenia 1944 roku.

Informacja prasowa
Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc

Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc - Tędy Przeszła Warszawa. Marsz Pamięci. Warszawa - Pruszków

Z okazji Dnia Pamięci o Ludności Cywilnej Powstańczej Warszawy serdecznie zapraszamy na coroczne Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc. 30 września rozpoczniemy Obchody Marszem Pamięci „Tędy Przeszła Warszawa”, na który złożą się warszawski X Marsz Niepokonanych i pruszkowski III Marsz Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc. W Marszu Pamięci wezmą udział profesjonalni rekonstruktorzy z całej Polski. Dołączą do nich także mieszkańcy Warszawy, Pruszkowa i okolic oraz uczniowie szkół, którzy w strojach z epoki zrekonstruują wydarzenia 1944 roku.

Organizatorzy: Muzeum Dulag 121, Powiat Pruszkowski, Fundacja Edukacji Historycznej, Instytut Pamięci Narodowej i Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Tegoroczne Obchody zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Członkami Komitetu Honorowego Obchodów są: Senator prof. Jan Żaryn, dr Jarosław Szarek - Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Jan Józef Kasprzyk - Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Ołdakowski - Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Maksym Gołoś – Starosta Pruszkowski, Irena Horban - prezes Pruszkowskiego Towarzystwa Kulturalno-Naukowego oraz Zdzisław Zaborski – prezes VI. Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Program Obchodów :

  1. Tędy Przeszła Warszawa. Marsz Pamięci. Warszawa - Pruszków

WARSZAWA: X Marsz Niepokonanych

Trasa Marszu: Długa, Bielańska, Aleja Solidarności, pl. Bankowy, Marszałkowska, Zielna i Aleje Jerozolimskie, dworzec WKD Śródmieście

10.00 Msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego (ul. Długa 13/15)

11.00 Rozpoczęcie X Marszu Niepokonanych

Stacja 1: plac Krasińskich - Pomnik Powstania Warszawskiego

Stacja 2: plac przed Narodowym Muzeum Archeologicznym „Arsenał” (ul. Długa 52)

Stacja 3: plac przed budynkiem PAST-y (ul. Zielna 39)

Podczas Marszu Pamięci w wybranych punktach trasy Teatr Muzyczny „Od Czapy” zaprezentuje program muzyczno-artystyczny.

13.20 Przejazd rekonstruktorów i publiczności kolejką WKD do Pruszkowa (bezpłatne bilety będą rozdawane podczas marszu).

 

PRUSZKÓW: III Marsz Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc

Trasa Marszu : Kraszewskiego, Prusa, Poznańska, POW, 3 Maja

13.15 Msza św. w Kościele św. Kazimierza (ul. Kraszewskiego 23)

14.00 Rozpoczęcie III Marszu Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc

Na skrzyżowaniu ulic Prusa i Poznańskiej nastąpi połączenie marszu pruszkowskiego i warszawskiego.

  1. Inscenizacja obozowej segregacji

15.00 – 15.30 – teren dawnego obozu Dulag 121 (ul. 3 Maja 8A)

  1. Oficjalne uroczystości

15.30 – 16.30 Pomnik „Tędy przeszła Warszawa” na terenie dawnego obozu Dulag 121 (ul. 3 Maja 8A)

Po zakończeniu części oficjalnej Obchodów zapraszamy na ciepły posiłek w siedzibie Muzeum Dulag 121

Grupy rekonstrukcyjne, które wezmą udział w Marszu Pamięci:

GRH Ludności Cywilnej Warszawa – Mława, GRH „Dzieci Mokotowa”, Powarsztatowa Grupa Riese, GSH „Świdnica”, GH „Niepodległość”, GRH Festung Breslau, SGO „Pomorze”, GRH LC „Mława”, KMH, GRH „Czata 49”, GRH „Śródmieście”, GH „Radosław”, Stowarzyszenie Historyczne Kobiecego Oddziału Bojowego „DiSK”, SGRH Pluton Mieczyki/ Batalion AK „Czata 49”, Semper Fidelis Grupa Rekonstrukcji Cywilno Militarnej, Teatr Stajnia, GRH Bastion Grohlman, GRH „Parasol”, GRH „Othala”, GRH Panzer Lehr.

Idea wydarzenia:

Organizując Marsz Pamięci pragniemy upamiętnić mieszkańców stolicy, którzy między sierpniem a październikiem 1944 roku zginęli w masowych egzekucjach i bombardowaniach oraz tych, którzy przeżyli gehennę wypędzenia z walczącego a potem grabionego, burzonego i palonego przez okupanta miasta. Większość z nich, szacuje się, że nawet do 650 tysięcy osób, trafiła do obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie. Wypędzani ze swoich domów, zabierali ze sobą przeważnie tylko to co było pod ręką. Wygłodzeni i przerażeni, niepewni swego jutra byli gnani przez płonące miasto. Po długim, wykańczającym marszu docierali do obozu w Pruszkowie, gdzie w skrajnie trudnych warunkach czekali na selekcję, podczas której decydowano o ich dalszych losach. 150 tysięcy z nich trafiło na przymusowe roboty na terenie III Rzeszy. 350 tysięcy osób, uznanych za niezdolnych do pracy, zostało skazanych na tułaczkę po terenie Generalnego Gubernatorstwa, gdzie ich przetrwanie zależało od pomocy ze strony mieszkańców miast i wsi udręczonych trwającą 5 lat okupacją. 60 tysięcy więźniów obozu przejściowego w Pruszkowie zostało zesłanych do obozów koncentracyjnych. W tym trudnym czasie z ofiarną pomocą wypędzonym ruszyli mieszkańcy Pruszkowa i okolicznych miejscowości. Tysiące osób udzielało wówczas wsparcia więźniom, organizując pomoc medyczną, finansową i żywnościową na terenie obozu i poza jego murami. Dzięki nim z obozu w Pruszkowie udało się wyprowadzić – legalnie lub nielegalnie – około 100 tysięcy osób.

Organizując coroczne Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc pragniemy oddać hołd zarówno Powstańcom jak i Cywilnej Ludności Warszawy, której przyszło żyć w walczącym mieście i przeżyć dramat wygnania, a także tym, którzy często z narażeniem życia, nieśli im bezinteresownie i ofiarnie pomoc.

W Obchodach wezmą udział m.in. świadkowie historii – byli więźniowie obozu Dulag 121, przedstawiciele władz centralnych i lokalnych, przedstawiciele środowisk kombatanckich, mieszkańcy Warszawy i Powiatu Pruszkowskiego i okolicznych Powiatów oraz liczni zaproszeni goście.

Zostań rekonstruktorem podczas Marszu Pamięci!

Warsztaty historyczno rekonstruktorskie dla osób biorących udział w Marszu

Chcielibyśmy, aby w Marszu Pamięci oprócz profesjonalnych rekonstruktorów wzięli również udział mieszkańcy Warszawy, Pruszkowa i okolic. Zachęcamy wszystkie osoby, które chciałyby wcielić się w role wypędzonych warszawiaków bądź osób im pomagających do zgłoszenia się na warsztaty historyczno-rekonstruktorskie organizowane przez Muzeum Dulag 121 i Fundację Edukacji Historycznej.

Terminy warsztatów:

WARSZAWA:

IPN Przystanek Historia (ul. Marszałkowska 21/25) – 17 i 25 września g. 18.00

PAST-a (ul. Zielna 39) – 18 i 24 września g. 18.00

Zgłoszenia: agencja@retropasje.pl

PRUSZKÓW:

Muzeum Dulag 121 (ul. 3 Maja 8A) – 20 i 27 września g. 18.00

Zgłoszenia: dulag@dulag121.pl , tel.: (22) 758 86 63

Dla szkół z terenu Warszawy i Powiatu Pruszkowskiego, w których zgłosi się przynajmniej 30 osób, organizujemy warsztaty w ramach zajęć szkolnych. Zapisy: (22) 758 86 63

Więcej informacji na temat Obchodów, Marszu i warsztatów na stronie www.dulag121.pl oraz pod numerem telefonu: (22) 758 86 63

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda