mobile

Objawy alergii na pyłki – sprawdź czy jesteś na nie uczulony!

Sezon pylenia roślin rozpoczyna się w naszej strefie klimatycznej już wczesną wiosną. Wiele osób w tym czasie odczuwa różnego rodzaju dolegliwości, związane z pojawianiem się w powietrzu pyłków kolejnych drzew, traw, zbóż. Typowym objawem uczulenia jest między innymi nieżyt nosa. Stąd potoczne określenie alergii – katar sienny.

 

Róża Paszkowska/ fot. pixabay
TAGI
Objawy alergii na pyłki – sprawdź czy jesteś na nie uczulony!

Alergia na pyłki roślin to dolegliwość sezonowa, wiążąca się z wieloma objawami. Niektóre uczulone osoby odczuwają jedynie lekki dyskomfort w sezonie pylenia, dla innych zaś ten czas oznacza poważne obniżenie komfortu życia. Nierzadko prawdziwa przyczyna złego samopoczucia nie od razu jest właściwie rozpoznana. Często wiążemy lekkie objawy alergii z innymi chorobami, na przykład przeziębieniem. Warto wiedzieć na czym polega alergia i jakie są najczęstsze symptomy uczulenia na pyłki roślin, aby móc rozpoznać tę dolegliwość u siebie lub swoich bliskich.

 

Na straży naszego organizmu stoi układ immunologiczny. Alergia jest swego rodzaju zaburzeniem jego działania. Układ odpornościowy – z nie do końca jasnych przyczyn – zaczyna traktować nieszkodliwe substancje tak samo jak czynniki groźne dla organizmu. Podejmuje więc z nimi walkę, uwalniając do krwi substancje odpowiedzialne za rozwój reakcji alergicznej. Pyłki roślin są właśnie takimi potencjalnie nieszkodliwymi substancjami, które układ immunologiczny może potraktować jako zagrożenie. Określa się je mianem alergenów. Szacuje się, że nawet co piąty mieszkaniec naszego kraju może cierpieć na katar sienny. W większości przypadków uczulenie powodują pyłki traw i zbóż. Okres ich pylenia rozpoczyna się w kwietniu. Największe stężenie przypada na maj, czerwiec i pierwszą połowę lipca. Następnie stopniowo spada, utrzymując się na coraz niższym poziomie aż do końca września. Nieco mniej osób ma alergię na pyłki drzew. Zaczynają one pylić już w lutym. Pyłki drzew utrzymywać się mogą w powietrzu do początku maja. Alergenami są także pyłki chwastów, pojawiające się późnym latem i jesienią.

 

Najczęstszymi objawami alergii na pyłki roślin są takie dolegliwości jak obfity katar, uczucie zatkanego nosa, uporczywe kichanie. Mogą pojawić się bóle głowy i zatok. Alergia nierzadko powoduje zapalenie zatok. Charakterystycznym objawem jest także zapalenie spojówek. Oczy są przekrwione, łzawią, może pojawić się obrzęk powiek. Na odsłoniętych częściach ciała, mających bezpośredni kontakt z alergenami, może rozwinąć się pokrzywka lub inne dolegliwości skórne. Niektórzy alergicy skarżą się też na dolegliwości przewodu pokarmowego. Odczuwać można ogóle rozbicie, zmęczenie. Nasilenie poszczególnych objawów zależy od indywidualnej reakcji organizmu. Jest też związane z wahaniami stężenia pyłków w powietrzu. W słoneczne dni dolegliwości nasilają się. W deszczową pogodę, gdy opady oczyszczają powietrze z pyłków, samopoczucie alergików zazwyczaj się poprawia.

 

Jeśli zaobserwujemy u siebie któreś z wyżej wymienionych objawów, powinniśmy przeprowadzić odpowiednie testy alergiczne. Zazwyczaj wystarczają testy skórne. W wyjątkowych sytuacjach przeprowadzane jest badanie poziomu immunoglobuliny we krwi. Na podstawie wyników badań i wywiadu lekarskiego, alergolog zaproponuje odpowiednie leczenie – objawowe oraz odczulające. Dzięki temu będziemy mogli poprawić swoje samopoczucie w czasie pylenia roślin, co pozwoli nam znowu cieszyć się najpiękniejszymi porami roku – wiosną oraz latem!

 

 

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda