mobile
REKLAMA

Obywatele mają głos, czyli spotkania z kandydatami do Parlamentu Europejskiego

Z myślą o zbliżających się wyborach do parlamentu europejskiego, warto przyjrzeć się kandydatom i kandydatkom ubiegającym się o nasze poparcie i mającym reprezentować Polskę w Brukseli. Inicjatywa obywatelskich wysłuchań została powołana m.in. przez Obywateli RP i organizacje pozarządowe, a także działaczy tzw. opozycji ulicznej.

Katarzyna Kałaska/ fot. Katarzyna Kałaska
TAGI
Obywatele mają głos, czyli spotkania z kandydatami do Parlamentu Europejskiego

Przyjmując zaproszenie, kandydaci decydują się na udzielenie odpowiedzi na serię pytań Społecznego Komitetu Wyborców, pytania z sali (jeśli uczestnicy uważają, że temat nie został wyczerpany, lub odpowiedź była luźno związana z podjętym zagadnieniem), plus na pytania zadane przez internautów (na kilka godzin przed rozpoczęciem wydarzenia). Przebieg wysłuchań jest dodatkowo wzbogacony o obecność eksperta.

Wczoraj mieliśmy okazję posłuchać dwóch kandydatek do Parlamentu, przedstawicielki partii Wiosna Joanny Scheuring-Wielgus i Urszuli Kuczyńskiej (Razem) z listy Lewica Razem.

Na wstępie przedstawiono krótką notę biograficzną dotyczącą obu Pań. J. Scheuring-Wielgus – m.in. absolwentka socjologii, menedżerka kultury, kandydatka na urząd Prezydenta Torunia, posłanka. U. Kuczyńska – absolwentka sinologii na Zhejiang University of Technology w Chinach, gdzie w latach 2007-2010 pracowała również zawodowo; działaczka na rzecz Praw Kobiet.

Kandydatka Lewicy Razem pytana o swój program i jego wymiar – według moderatora bardziej lokalny, niż europejski, mówiła o wspólnocie wartości i możliwościach lepszego ich realizowania dzięki narzędziom europejskim. Wspomniała o programie „Nowy ład dla kobiet”, który ma m.in. działać na rzecz zniesienia luki płacowej między płciami, dążyć do wprowadzenia parytetu w instytucjach decyzyjnych i wprowadzić urlop rodzicielski w wymiarze 480 dni, gdzie rodzice po równo będą opiekować się potomstwem. Na pytania dotyczące kwestii klimatycznych i ochrony środowiska, zapowiedziała dążenie do modelu „zeroemisyjnego”, redukcji korzystania z węgla i konieczności zainwestowania w energetykę jądrową. Na pytanie o wizję przyszłej Europy, stwierdziła że wymaga ona przeobrażenia.

Projekt Europa stoi na rozdrożu. Musi się zmienić. Aby przetrwać, potrzebuje uciec do przodu, czyli wrócić do demokracji, godności, idei wyrównywania szans…”

W przypadku możliwości przyjęcia waluty euro, zanegowała pomysł na szybkie jej wdrożenie i na zaaprobowanie obecnie obowiązujących zasad (zarzuciła brak suwerenności Europejskiego Banku Centralnego). Na pytanie internauty o zmiany na rynku pracy związane z cyfryzacją i automatyzacją, wskazała na konieczność obniżenia presji migracyjnej, obłożenie kontrahentów europejskimi wymogami, tak aby prawa pracownicze nie były łamane. Ponadto na wymóg podniesienia świadomości wśród konsumentów i stosowanie monitoringu wobec działań pracodawców, w celu przestrzegania standardów.

Reprezentantka Wiosny na wstępie została zapytana o swoje zaangażowanie na rzecz ofiar pedofilii w kościele. Podkreśliła, że konieczna jest współpraca międzynarodowa, aby naświetlić problem, który nie dotyczy tylko Polski. Według niej, mapa jaka powstała dzięki współpracy min. z A. Dyduszko – Zyglewską, była przełomowa w uświadomieniu opinii publicznej skali zjawiska. Na pytanie o pozytywne strony kościoła, stwierdziła że są osoby, którym ta instytucja jest potrzebna, ale nie powinna wychodzić poza kwestie duchowości i wkraczać w obszar polityki. Pytana o zaangażowanie w prawa kobiet, przyznała że jest jeszcze dużo do zrobienia, chociażby w kwestii definiowania pewnych zjawisk (przemoc ekonomiczna, gwałt; prawo ofiary do zapewnienia jej schronienia.) Wyraziła nadzieję na członkostwo w Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia (FEMM). W kwestiach klimatycznych opowiedziała się za odnawialnymi źródłami energii, podkreślając że dotychczas rządzące partie nie podjęły żadnych działań w tej palącej kwestii. Zanegowała wybór zainwestowania w energię jądrową, jako zbyt kosztowną. Pytana o wizję przyszłości UE, stwierdziła że powinna ona „funkcjonować w obecnym formacie”. Polityczka liczy na zacieśnianie współpracy miedzy państwami członkowskimi i na możliwość większego zaangażowania obywateli we wspólne sprawy. W wypowiedziach Scheuring-Wielgus kilkukrotnie pojawił się wątek niebezpiecznie nasilających się wpływów ugrupowań „skrajnych i populistycznych”, stanowiących realne zagrożenie dla wspólnoty. Pytana o przyjęcie euro, także uznała że to kwestia dalszej przyszłości. Wśród projektów jakie chciałaby zrealizować w PE są: utworzenie Europejskiej Karty Praw Kobiet, projekt edukacyjny Erasmus Universal (obejmujący uczniów i młodych ludzi niezatrudnionych), a także utworzenie Funduszu dla Mediów Europejskich.

Przed spotkaniem obie kandydatki zaproponowały obecnym na sali wspólny performance w postaci jedzenia bananów (nawiązując do kontrowersyjnej decyzji Dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie, dot. prac Natalii LL i Katarzyny Kozyry)

Kolejne wysłuchanie już w najbliższy poniedziałek (06 maja) - spotkanie z Agatą Nosal – Ikonowicz (Lewica Razem)

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda