mobile
REKLAMA

Ochrona przed upałami

Upały mogą być niebezpieczne, zwłaszcza dla seniorów i dzieci. MSWiA oraz MRPiPS apelują o rozwagę i rozsądek podczas gorących dni.

Informacja prasowa/ fot. pixabay.com
Ochrona przed upałami

Jak zadbać o siebie oraz najbliższych podczas upałów?

Najważniejsze podczas gorących dni jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Powinno się pić około dwóch litrów wody oraz naparów ziołowych. Aby nie wypłukać z ciała cennych minerałów i witamin najlepiej nie pić samej wody a dodawać do niej cytrusy lub liście mięty.

Powinno się tak zaplanować sobie dzień, aby w godzinach 12-15 nie przebywać na dworze, wtedy słońce jest najbardziej intensywne.
Bardzo ważne jest, aby podczas upalnych dni, gdy wychodzimy, z domu chronić swoją głowę od przegrzania wkładając kapelusz albo czapkę. Odsłonięte części ciała należy smarować kremem z filtrem, aby uchronić się przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Praca podczas upałów

Podczas upałów nawet praca biurowa może być uciążliwa. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przypomina jakie są obowiązki pracodawcy w trakcie upałów:

  • Pracodawca ma obowiązek tak zarządzić pracownikami, aby nikt nie był, zbyt przeciążony praca w gorące dni a w pomieszczeniach powinna, panować odpowiednia temperatura natomiast resort pracy nie poddaje, jaka miałaby być górna granica. Istnieję natomiast dolna, która nie może być niższa niż 14 stopni Celsjusza, a w pomieszczeniach biurowych i takich, w których wykonywana jest lekka praca fizyczna – 18 stopni Celsjusza.

  • Prawo obejmuję większą ochroną osoby młodociane podczas letnich prac. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 2004 roku w sprawie wykazu prac wzbronionych i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac, pracownicy z tej grupy nie mogą pracować w pomieszczeniach, w którym temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, a wilgotność względna powietrza – 65%.

  • W biurach, które są klimatyzowane oraz wentylowane i temperatura nie przekracza 28°C pracodawca nie ma obowiązku zapewniać napojów dla pracowników.
    Osoby pracujące na terenie otwartym muszą mieć zapewnione napoje, gdy temperatura jest wyższa niż 25°C. Dotyczy to całego dnia pracy.

  • Zgodnie z przepisami prawa pracy, pracodawca może w upalne dni wprowadzić dodatkowe przerwy albo pozwolić pracownikowi na wcześniejsze wyjście z pracy. Warto przy tym pamiętać, że zależy to wyłącznie od dobrej woli pracodawcy. Jednocześnie nie może to powodować obniżenia wynagrodzenia pracownika.


Udar cieplny co robić?

Przede wszystkim należy wezwać od razu pogotowie, udary u osób starszych mogą doprowadzić nawet do śmierci.

Powinno się udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu, posadzić go w zacienionym, chłodnym miejscu i zastosować zimne okłady na twarz i kark.

Trzeba poddawać zimne napoje poszkodowanemu, zabrania się picia alkoholu, kawy oraz herbaty.

Źródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrzynych i Administracji oraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda