mobile

Od poniedziałku działa nowy żłobek na Białołęce

 

Poniedziałek, 16 października, to pierwszy dzień dla 150 dzieci w nowym żłobku przy ul. Książkowej. Do końca października na Białołęce dostępnych będzie łącznie 500 nowych miejsc opieki dla najmłodszych warszawiaków w publicznych żłobkach.

inf. pras.
TAGI
Od poniedziałku działa nowy żłobek na Białołęce

- To już 59. publiczny żłobek w naszym mieście, a 34. wybudowany od 2006 roku. Konsekwentnie każdego roku zwiększamy liczbę miejsc w żłobkach, u opiekuna dziennego, czy też wykupując miejsca w żłobkach niepublicznych. W sumie, z tych różnych form, korzysta ponad 6,7 tysiąca dzieci – mówił Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent stolicy podczas otwarcia żłobka przy ul. Książkowej.

Białołęka na początku października uruchomiła oddziały żłobkowe dla 50 maluszków w nowo wybudowanym przedszkolu przy ul. Skarbka z Gór. Dziś swój pierwszy dzień przeżywa 150 dzieci w nowym żłobku przy ul. Książkowej. Do końca miesiąca otwarte zostaną też pozostałe dwa żłobki – przy ul. Krzyżówki oraz ul. Truskawkowej (każdy oferujący po 150 miejsc). Dotychczas dzielnica miała 171 miejsc w publicznych placówkach. Do tego miasto wykupywało w tej dzielnicy 160 miejsc w żłobkach niepublicznych.

Wszystkie nowe placówki były realizowane w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Żłobki przy ulicach: Krzyżówki, Książkowej oraz Truskawkowej to parterowe budynki, każdy z 6 oddziałami, wielofunkcyjną salą, zapleczem kuchennym i pomieszczeniami sanitarnymi. W placówkach są też pomieszczenia do ćwiczeń terapeutycznych. Każdy żłobek kosztował nieco ponad 6 mln zł. Oddziały żłobkowe w przedszkolu przy Skarbka z Gór mieszczą się na parterze jednopiętrowego budynku. Cały obiekt kosztował 9,4 mln zł. Wszystkie żłobki już od przekroczenia ich progu cieszą oko najmłodszych mieszkańców - sale są przestronne i kolorowe, a zakupione zabawki wspierają rozwój psychoruchowy oraz poznawczy dzieci.

Budynki będą korzystały z odnawialnych źródeł energii (pompy ciepła i kolektory słoneczne), co wpisuje się w miejską politykę ochrony środowiska.

Placówki mieszczące się przy ulicach: Truskawkowej, Książkowej i Krzyżówki, zostały objęte projektem „Żłobek dla malucha szansą - na powrót do aktywności zawodowej rodzica” współfinansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. Oznacza to, że do tych żłobków przyjmowane są dzieci, których rodzice obecnie nie pracują i chcą powrócić na rynek pracy po urlopach macierzyńskich, rodzicielskich, wychowawczych lub pozostają poza rynkiem pracy jako osoby bezrobotne. Dzięki 15 mln zł z unijnych funduszy, w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, 5 nowych żłobków otrzymało środki finansowe na wyposażenie i działalność placówek. Szczegółowe informacje na temat zapisów i uczestnictwa w projektach są dostępne na stronie www.zlobki.waw.pl.

 

Coraz więcej miejsc w żłobkach

W stolicy systematycznie przybywa miejsc dla najmłodszych warszawiaków. Dzieje się tak dzięki budowie i modernizacji żłobków, wykupie miejsc w niepublicznych placówkach oraz zatrudnianiu opiekunów dziennych. Łącznie zapewniamy 6789 miejsc dla najmłodszych. Miasto dysponuje 6338 miejscami w 59 żłobkach i 10 mini żłobkach, do tego dochodzą miejsca wykupione w żłobkach niepublicznych i u opiekuna dziennego. Zlecamy organizację opieki w formie żłobka w 13 niepublicznych placówkach na 316 miejsc. Dodatkowo zatrudniamy 27 dziennych opiekunów, którzy sprawują opiekę nad 135 dziećmi.

Jeszcze w tym roku planujemy uruchomić, oprócz żłobków na Białołęce, mini żłobek przy ul. 1 Praskiego Pułku w Wesołej dla 50 dzieci oraz zakończyć budowę żłobka przy ul. Szkoły Orląt na Pradze-Południe dla 150 dzieci. Łącznie na koniec 2017 r. będziemy mieli 7289 miejsc.

 

Warszawski bon żłobkowy

Warszawski bon żłobkowy to 400 złotych miesięcznie wsparcia dla rodzin z małymi dziećmi, zachęta do poszukiwania i podjęcia pracy oraz płacenia tutaj podatków.

Warszawski bon żłobkowy jest także zachętą do poszukiwania i podjęcia pracy oraz płacenia podatków w stolicy. Aby otrzymać bon, trzeba zrezygnować z miejsca w żłobku lub z oczekiwania na to miejsce. Warszawski bon żłobkowy wynosi 400 zł miesięcznie na dziecko w wieku od ukończenia pierwszego roku życia do dnia objęcia go wychowaniem przedszkolnym, nie później niż do końca roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 3 rok życia. To finansowe wsparcie mogą otrzymać rodzice, którzy pracują, mieszkają i płacą podatki w Warszawie, nie są na urlopie wychowawczym, spełniają kryterium dochodowe 1922 zł netto na jednego członka rodziny, zrezygnują z oczekiwania na miejsce w publicznym żłobku lub z takiego miejsca oraz którzy mają zawartą umowę na świadczenie usług opiekuńczych z placówką niepubliczną. Szacujemy, że w tym roku z tego świadczenia może skorzystać ponad cztery tysiące rodzin. To oznacza wydatek 21 mln zł rocznie z budżetu miasta.

Rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski od 1 października w formie papierowej lub elektronicznie. Jeśli wniosek zostanie złożony do 31 października, świadczenie będzie wypłacone także za wrzesień. Zasady, terminy i informacja o wymaganych dokumentach są dostępne w regulaminie, który znajduje się tutaj

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko