mobile

Odczulanie – czy to działa?

Wiosna i lato to najtrudniejszy czas dla osób cierpiących na alergię. Ilość alergenów unoszących się w powietrzu jest bardzo duża, a pyłki jednych roślin zastępują drugie, wraz z rozpoczynającymi się kolejno okresami kwitnienia. Najskuteczniejszym sposobem na walkę z alergią jest odczulanie. Zanim jednak zdecydujemy się na taki krok, powinniśmy wiedzieć na czym polega ten proces, jaka jest jego skuteczność i kiedy warto się na odczulanie zdecydować.

Róża Paszkowska
TAGI
Odczulanie – czy to działa?

Immunoterapia alergenowa, zwana też odczulaniem, to jedyny znany w tym momencie sposób leczenia alergii w sposób przyczynowy. Pozostałe metody, takie jak przyjmowanie leków antyhistaminowych, to jedynie zapobieganie uciążliwym skutkom uczulenia, takim jak katar, zapalenie zatok, drapanie w gardle, łzawienie. Celem odczulania jest zmniejszenie wrażliwości organizmu na działanie alergenów znajdujących się w środowisku zewnętrznym. Proces ten zmniejsza lub eliminuje zaburzenia immunologiczne poprzez stopniowe przyzwyczajanie do działania szkodliwych pyłków, zarodników czy roztoczy, znajdujących się w otoczeniu. Decyzję o podjęciu odczulania powinien podejmować lekarz alergolog po przeprowadzeniu szeregu testów, na podstawie których rozpoznane zostaną przyczyny choroby. Najczęściej wystarczające są testy skórne, w razie ich niejednoznaczności można przeprowadzić testy krwi oraz testy prowokacyjne. Przyjmuje się, że immunoterapia alergenowa nie powinna być przeprowadzana u dzieci w wieku poniżej 5 lat. Odczulanie nie jest możliwe również w przypadku osób cierpiących na choroby osłabiające stan układu immunologicznego. Do takich przeciwwskazań należą choroby nowotworowe oraz choroby tkanki łącznej. 
Odczulanie, zależnie od rodzaju alergenów, można podzielić na dwa typy: przedsezonowe oraz całoroczne. Pierwszy rodzaj immunoterapii dotyczy osób uczulonych na alergeny sezonowe, takie jak pyłki traw, chwastów i drzew. W tym przypadku szczepionki podawane są na kilka tygodni przed rozpoczęciem pylenia, natomiast w jego czasie leczenie jest przerywane. Odczulanie całoroczne dotyczy roztoczy kurzu domowego, sierści zwierząt i tym podobnych. Dawki alergenów podawane są przez cały rok w regularnych odstępach.
Immunoterapia dzieli się na kilak faz. Pierwszą jest zwiększanie dawki alergenu, aż do osiągnięcia odpowiedniego stężenia. Następnie podawane są dawki podtrzymujące, przez okres kilku lat. Średnio odczulanie może potrwać od 3 do 5 lat. Największą skuteczność osiąga się przy uczuleniu na jad owadów. Niemal równie dobre efekty daje odczulanie w przypadku alergenów roślinnych. Warto podjąć odczulanie w przypadku roztoczy i alergenów sierści zwierząt. Immunoterapia jest bardzo skuteczna u chorych na nieżyt nosa, znacznie mniej zaś u chorych na astmę oskrzelową czy atopowe zapalenie skóry. Zaobserwowano również, że największą skuteczność daje leczenie młodych pacjentów.

Róża Paszkowska

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda