mobile
REKLAMA

Oddaj krew na Ursynowie

W najbliższą sobotę na parkingu sklepu E. Leclerc będzie czekał na krwiodawców ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, w którym w komfortowych i bezpiecznych warunkach będzie można oddać krew. Oddaj krew w wakacje podczas „Czerwonej soboty vol. 2” - akcji organizowanej przez stowarzyszenie Otwarty Ursynów.

Informacja prasowa
Oddaj krew na Ursynowie

Do oddawania krwi zapraszamy zarówno zasłużonych krwiodawców, jak również osoby, które chciałyby po raz pierwszy spróbować podzielić się z potrzebującymi tym, co mają najcenniejsze – krwią. 

– Okres wakacyjny to czas, gdy zapotrzebowanie na krew jest największe. W letnich miesiącach zazwyczaj brakuje zapasów krwi, w efekcie czego nie mogą być np. prowadzone planowane zabiegi chirurgiczne. Dlatego ważne jest, aby w tym czasie również oddawać krew – mówi Piotr Skubiszewski. – Procedura oddania krwi jest niemal bezbolesna i zajmuje około 30 minut. Każdy zdrowy człowiek może być krwiodawcą – dodaje.

Data i miejsce: sobota, 7 lipca, w godz. 10.00-14.00 ambulans RCKiK, parking przy hipermarkecie E. Leclerc  – w pobliżu namiotu „Ogród”, od strony ul. Cynamonowej.

Jak wygląda oddawanie krwi?

·        Rejestracja (wypełnienie formularza – koniecznie trzeba mieć ze sobą dokument ze zdjęciem, numerem PESEL i miejscem zamieszkania)

·        Wstępne badanie laboratoryjne (badanie poziomu hemoglobiny / morfologia, grupa krwi – u pierwszorazowych dawców)

·        Badanie lekarskie (ocena informacji zawartych w wypełnionym kwestionariuszu dla dawców krwi, wywiad lekarski, badanie przedmiotowe uwzględniające wyniki pomocniczych badań diagnostycznych, kwalifikacja do oddania krwi bądź innych składników krwi)

·        Oddanie krwi – donacja (krew pełna – 450 ml krwi w czasie ok. 5 – 8 min.; podczas donacji pobierane są również próbki krwi do badań pozwalających zdiagnozować, czy dawca nie jest nosicielem niektórych chorób zakaźnych)

·        Krótka regeneracja sił (po oddaniu krwi, dawca przez moment pozostaje na miejscu celem regeneracji sił.

Każdy dawca opuszczając punkt poboru krwi otrzymuje posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4.500 kcal. – 8 tabliczek czekolady. Na prośbę dawcy wystawiane: jest zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy, uczelni, szkole; wypłacany jest zwrot kosztów poniesionych na przejazd do najbliższego Punktu Poboru Krwi; legitymacja Honorowego Dawcy Krwi.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda