mobile

Odnowiono zabytkową leśniczówkę w Lesie Kabackim

XIX-wieczna leśniczówka w Lesie Kabackim przeszła kompleksowy remont, zachowując wiele oryginalnych elementów. Podczas prac renowacyjnych odkryto również polichromie, które zostały zabezpieczone i wkrótce zostaną poddane renowacji. Efekty tych prac będzie można podziwiać już nadchodzącą jesienią

Jakub Bielawski
Odnowiono zabytkową leśniczówkę w Lesie Kabackim

Rafał Trzaskowski ogłosił zakończenie remontu zabytkowej leśniczówki przy ulicy Rydzowej. Budynek ten został wzniesiony w II połowie XIX wieku i stanowi doskonały przykład dobrze zachowanej i niezmienionej architektury drewnianej związaną z gospodarką leśną. Przez około 130 lat leśniczówka była zamieszkiwana przez leśniczych, którzy dbali o drzewostan Lasu Kabackiego. Teraz dzięki staraniom miasta budynek odzyskał swoją dawną świetność.

- Gruntownie odnowiliśmy leśniczówkę, choć nie było to proste, jak widać wiele elementów jest drewnianych, odwiedzałem często to miejsce i dzisiaj jest nie do poznania - mówił prezydent Rafał Trzaskowski, prezentując efekt prac budowlanych - Tak jak zapowiadaliśmy, po 18 miesiącach remont został zakończony, ale w trakcie prac odkryliśmy stare polichromie, teraz pora na ich odtworzenie. To bardzo ważne, że będzie to część centrum edukacyjnego, które uczy dzieci na co dzień, jak funkcjonuje las – dodał.

Zachowano elementy oryginalnej konstrukcji

W odrestaurowanej leśniczówce zachowała się część oryginalnej konstrukcji, układu pomieszczeń oraz wyposażenia, takiego jak drzwi z kutymi zawiasami, klamkami i oryginalnymi mechanizmami, okna, piece grzewcze oraz piec kuchenny. Miasto dokonało również renowacji drewnianej podłogi.

Budynek został zabezpieczony, poddany procesowi odgrzybiania i usunięcia zagrożeń biologicznych. Murowana dobudówka została rozebrana, konstrukcja dachu została wzmocniona, a na strychu została ponownie ułożona polepa. Zainstalowano także instalacje sanitarną, elektryczną i teletechniczną. Elewację budynku odnowiono, przywracając detale architektoniczne, takie jak ozdobne narożniki drewniane, ościeżnice i drzwi zewnętrzne z rozbudowanym fryzem. Teren wokół leśniczówki został ponownie ogrodzony i wzbogacony o dodatkową zieleń.

Edukacja przyrodnicza

Leśniczówka zostanie otwarta jesienią, kiedy to rozpocznie swoją działalność Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasów Miejskich – Warszawa. Całkowity koszt inwestycji, którą zrealizował Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, wyniósł 2,2 mln złotych. Prace remontowe zostały wykonane przez firmę Good Wood Szymon Jaraczewski.

Dzięki temu projektowi, odnowiona leśniczówka będzie pełniła funkcję miejsca edukacyjnego, gdzie mieszkańcy będą mogli zdobywać wiedzę na temat przyrody i leśnictwa. Jest to kolejny ważny krok w ochronie dziedzictwa kulturowego i ekologicznego Lasu Kabackiego oraz w rozwijaniu świadomości ekologicznej wśród mieszkańców Warszawy.

fot.UMW

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda