mobile

Ognisko „Ursynów” uszyte na miarę

Pod koniec listopada 2017 r., w nowoczesnych przestrzeniach na warszawskim Ursynowie, rozpoczęło działalność dziesiąte ognisko wychowawcze. Miejsce, w którym pod bacznym okiem specjalistów, dzieci i młodzież będą rozwijać zainteresowania i uzyskają pomoc dostosowaną do ich potrzeb.  

inf. pras.
TAGI
Ognisko „Ursynów” uszyte na miarę

Przy ul. Kłobuckiej 14 na 400 metrach kwadratowych powstała przestrzeń - całkowicie zaprojektowana i zrealizowana na podstawie potrzeb wychowanków. Na adaptację i wyposażenie miasto przeznaczyło ponad 945 tys. zł. - Zmieniamy filozofię tego typu inwestycji. Najpierw określiliśmy, jakie są potrzeby dzieci i młodzieży, która będzie tutaj przychodzić, a dopiero potem zaplanowaliśmy sale, ich układ i wyposażenie. Wszystko po to, aby ognisko spełniało swoją rolę. Myślę, że z przyjemnością będą się tu spotykać całe rodziny i sąsiedzi – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

 

W placówce 40 wychowanków, w wieku od 6 do 18 lat, będzie rozwijać zainteresowania, otrzyma pomoc w nauce od profesjonalnych korepetytorów (zmierzą się wspólnie m.in. z matematyką, polskim oraz angielskim), zostanie objętych cyklicznym programem socjoterapeutycznym. Pomoc będzie szyta na miarę i dostosowana do potrzeb oraz możliwości każdego młodego człowieka.

Wyróżnikiem Ogniska „Ursynów” ma być przede wszystkim teatr, czyli cykliczne zajęcia teatralne, w których będą mogli wziąć udział również okoliczni mieszkańcy, wyjścia na różne spektakle i imprezy kulturalne, a także nauka aktorstwa i różnych form scenicznych w praktyce. Nad harmonijnym rozwojem dzieci oraz owocną współpracą z ich bliskimi będzie czuwać nie tylko kadra wykwalifikowanych pedagogów, ale także psycholog.

W godzinach przedpołudniowych, gdy wychowankowie będą w szkole, w ognisku „Ursynów” będzie działał klub malucha, to znaczy miejsce, do którego przychodzą rodzice, babcie i dziadkowie z małymi dziećmi niechodzącymi jeszcze do przedszkola. Tu wspólnie będą spędzać czas oraz korzystać z warsztatów zorganizowanych z myślą o najmłodszych i ich opiekunach.

 

Osiedle otwarte

Przy ulicy Kłobuckiej, w zespole budynków komunalnych, działają już dwa odziały biblioteki (w tym naukowa biblioteka dedykowana dla młodzieży – „SPOKOTEKA”) oraz Miejsce Aktywności Lokalnej. Oferta skierowana do mieszkańców ma więc charakter kompleksowy. Biblioteka pełni dodatkowo funkcję nowoczesnego ośrodka edukacyjnego, pozwalającego poznać podstawy współczesnej nauki, nowe technologie, elementy robotyki i programowania. Miejsce Aktywności Lokalnej to przyjazna przestrzeń na spotkania, wydarzenia i zajęcia, których gospodarzami, pomysłodawcami oraz uczestnikami są mieszkańcy okolicy. 

 

Centrum Wspierania Rodzin „Rodzinna Warszawa”

Centrum w nowej odsłonie, jako miejska instytucja wsparcia rodziny, kontynuuje długą tradycję Zespołu Ognisk Wychowawczych im. Dziadka Lisickiego, realizując program pomocy pod tym samym tytułem i w tej samej formule. Ogniska, jako placówki wsparcia dziennego, pomagają młodym ludziom w rozwoju, w odkrywaniu i urzeczywistnianiu ich potencjałów. Centrum Wspierania Rodzin "Rodzinna Warszawa" oprócz prowadzenia ognisk, pomaga rodzicom w pełnieniu zadań opiekuńczo-wychowawczych, prowadzi kluby malucha, kluby seniora, organizuje wyjazdy socjoterapeutyczne, szkolenia i warsztaty psychopedagogiczne, psychoedukacyjne i profilaktyczne. Centrum pracuje z dziećmi z problemami szkolnymi, wychowawczymi, społecznymi, emocjonalnymi i poznawczymi, osobami niepełnosprawnymi (Ognisko „Marymont”), rodzinami o trudnej sytuacji ekonomicznej i społecznej (bezrobocie, nałogi, marginalizacja społeczna, ubóstwo itd.), seniorami (Klub Seniora „Wrzos” przy Ognisku „Grochów”), ze społecznościami lokalnymi znajdującymi się w okolicy zamieszkania wychowanków i ich rodzin (np. program lokalnych systemów wsparcia), współpracuje z instytucjami pomocowymi i wychowawczymi (szkoły, centra pomocy społecznej, kuratorzy, sądy rodzinne, itd.).

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko