mobile
REKLAMA

Otwarcie Centrum Pomocy Dzieciom na Bielanach


Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę otworzyła właśnie kolejną specjalistyczną placówkę pomocową dla dzieci doświadczających przemocy – Centrum Pomocy Dzieciom. Swoją działalność prowadzić będzie w specjalnie do tego przystosowanym budynku na warszawskich Bielanach.


Anna Przerwa
Otwarcie Centrum Pomocy Dzieciom na Bielanach

Otwarcie nowego Centrum Pomocy Dzieciom w Warszawie to przełomowy moment w historii przeciwdziałania krzywdzeniu dzieci w Polsce – podkreśla dr Monika Sajkowska, prezes Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (daw. Fundacja Dzieci Niczyje).

Nowa placówka na Bielanach przy ul. Przybyszewskiego 20/22 oferuje kompleksową pomoc dzieciom i ich rodzinom. Oferta Centrum skierowana jest do dzieci do 18. r. ż., które doświadczyły przemocy lub wykorzystywania seksualnego bądź uczestniczą w procedurach karnych o charakterze pokrzywdzonego lub świadka. Pomocą objęci zostają również rodzice dzieci lub ich prawni opiekuni. Dziecko, które trafi do placówki otrzyma kompleksową pomoc w postaci interdyscyplinarnej diagnozy, pomocy medycznej, wsparcia psychologicznego, pomocy prawnej. Dziecko przygotowywane jest również w przyjaznych warunkach do przesłuchania.

Fundacja pomaga pokrzywdzonym dzieciom już od przeszło 27 lat. Od dawna marzeniem prezes fundacji Moniki Sajkowskiej była możliwość niesienia pomocy krzywdzonym dzieciom w Polsce tak kompleksowo, jak robi to amerykańskie Child Advocacy Center czy skandynawskie Barnahaus. – Dziś to marzenie się spełnia. Teraz doświadczony zespół specjalistów będzie pomagał dzieciom w nowym miejscu, doskonale przygotowanym do tego, żeby zapewnić im kompleksowe wsparcie – cieszy się dr Monika Sajkowska. – Jako urząd od dawna współpracujemy z fundacją. Centrum Pomocy Dzieciom to dodatkowy, bardzo ważny element programu przeciwdziałania przemocy na Bielanach. Cieszy mnie, że taka placówka powstałą właśnie na Bielanach – mówi Grzegorz Pietruczuk, wiceburmistrz dzielnicy Bielany i Przewodniczący Stowarzyszenia „Razem dla Bielan”.

 

  • Kompleksowo i interdyscyplinarnie

Centrum Pomocy Dzieciom na Bielanach to bardzo nowoczesna placówka. Model działania Centrum oparty jest na światowych standardach kompleksowego wsparcia dzieci, które doświadczyły przemocy, wykorzystywania seksualnego lub były świadkami przestępstw. Pod jednym dachem krzywdzone dziecko i jego rodzina otrzymają bezpłatnie wsparcie psychologiczne, medyczne, prawne i socjalne. Pomoc świadczyć będzie wielu wykwalifikowanych specjalistów: psychiatrów dziecięcych i pedagogów doświadczonych w pracy z dziecięcą traumą, prawników towarzyszących dzieciom i ich rodzinom w procedurach prawnych i sądowych, pracownik socjalny, a także lekarz pediatra.

Centrum będzie działać również w oparciu o interdyscyplinarny model pomocy pokrzywdzonym dzieciom. W praktyce oznacza to, że wykwalifikowani specjaliści sami poprowadzą sprawę dziecka, które trafi pod opiekę fundacji. Sami będą współpracować z lokalnymi instytucjami, takimi jak szkoły, ośrodki pomocy społecznej, sądy, prokuratura, policja etc. Nadrzędnym celem świadczonej pomocy jest przede wszystkim przeciwdziałanie wtórnej wiktimizacji dziecka, które było ofiarą przemocy czy wykorzystywania seksualnego. Stosowane procedury prawne są przygotowane tak, aby nie powodowały u dziecka kolejnej traumy. Spokój i bezpieczeństwo zapewnia również wystrój i wyposażenie placówki, które były konsultowane z dziećmi. Jest specjalna poczekalnia, w której dziecko może pobawić się, odpocząć, zrelaksować, wyciszyć, napić się herbaty lub zjeść coś ciepłego. Pokoje terapeutyczne są urządzone tak, aby ukoić nerwy i szok związany z traumatycznym przeżyciem.

 

  • Przyjazny pokój przesłuchań

Nowością w Centrum jest tzw. Przyjazny Pokój Przesłuchań Dzieci. Doświadczenia przemocy u wykorzystywania seksualnego rujnują dzieciństwo. Skrzywdzone dziecko, które nie dostanie odpowiedniego wsparcia, ma trudności w odzyskaniu poczucia własnej wartości i zaufania do ludzi. Biorąc pod uwagę specyfikę procedur karnych, które przeważnie wiążą się ze stresem i nerwami uczestników, zwłaszcza małoletnich, wprowadzono przepisy chroniące dzieci, które doświadczyły lub były świadkami poważnych przestępstw, przed negatywnymi skutkami przesłuchania. Przyjazny Pokój Przesłuchań Dzieci chroni je przed doświadczeniem kolejnej traumy.

Pokój jest specjalnie dostosowany do potrzeb psychofizycznych dziecka, jak i spełnia formalne wymagania przesłuchań. Składa się z poczekalni, pokoju technicznego i właściwego pokoju przesłuchań wyposażonego w aparaturę umożliwiającą nagrywanie obrazu i dźwięku. Jest to przede wszystkim bezpieczne miejsce, gdzie dziecko może opowiedzieć o wydarzeniach, które nie są dla niego łatwe i których często samo nie rozumie. Przesłuchanie odbywa się zawsze w obecności biegłego psychologa, który potrafi odpowiednio reagować na przeżywane przez dziecko emocje i poczucie bezradności. Kluczowe jest bowiem to, aby pomieszczenie nie przypominało budzącej strach Sali sądowej. Przytulne wnętrze, w pastelowych kolorach zapewnia dziecku poczucie komfortu.

 

  • Ogólnopolski telefon zaufania

Na terenie Centrum działać również będzie specjalne Call Center z bezpłatnym, ogólnopolskim, anonimowym Telefonem Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116-111. Linia dostępna będzie przez 7 dni w tygodniu od godz. 09.00 do 02.00 w nocy. Stanowiska będzie obsługiwać zespół kilkunastu konsultantów. Będzie można również wysłać anonimowe pytanie przez stronę www.116111.pl . Dla osób dorosłych, którzy martwią się, że z dzieckiem dzieje się coś złego, udostępniony zostanie Telefon dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci 800-100-100. Wszyscy zainteresowani bezpieczeństwem dziecka otrzymają pomoc, poradę i wsparcie.

Obecnie celem Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę” jest tworzenie kolejnych Centrów Pomocy Dzieciom w całym kraju. Honorowy patronat nad projektem objął Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak. We współpracy z Fundacją „VELUX” do końca 2019 r. mają powstać jeszcze cztery tego typu placówki w różnych częściach Polski. Do tej pory Fundacja uruchomiła Centrum Pomocy w Starogardzie Gdańskim (wrzesień 2017 r.) i dnia 9 kwietnia 2018 r. w Warszawie.

Dzieci wykorzystywane, bite i poniżane rzadko proszą o pomoc – Daj im siłę! Przekaż 1% Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę KRS 0000 20 44 26 (www.1procent.fdds.pl).

Anna Przerwa

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda