mobile

Palący problem bezdomności w Stolicy

Wczoraj (7 stycznia) Piotr Ikonowicz stojący na czele Ruchu Sprawiedliwości Społecznej wraz z jego kilkoma członkami zaprezentował przed wejściem do Stołecznego Ratusza list otwarty skierowany do Prezydenta Rafała Trzaskowskiego.

Katarzyna Kałaska
TAGI bezdomni
Palący problem bezdomności w Stolicy

Czytamy w nim:

Szanowny Panie Prezydencie,

Zwracamy się do Pana z prośbą o udostępnienie części pustych mieszkań będących w gestii miasta st. Warszawy na potrzeby osób bezdomnych, które z powodu braku miejsc noclegowych w placówkach do tego przeznaczonych, są zagrożone wychłodzeniem organizmu i śmiercią. Uważamy, że sytuacja, w której miasto dysponuje tysiącami pustych mieszkań (pustostanów) podczas gdy bezdomni nie mogą znaleźć miejsc, gdzie mogliby się schronić przed mrozem jest niedopuszczalna (…)

Po odczytaniu listu uczestnicy zgromadzenia udali się do gmachu, w celu przedłożenia pisma Prezydentowi. Po długim oczekiwaniu, zostali zaproszeni na spotkanie z Panią Renatą Kaznowską, zastępczynią Prezydenta, obecnie zajmującą się Biurem Polityki Lokalowej i Biurem Edukacji.

Poproszono o listę placówek, gdzie osoby potrzebujące będą mogły się zgłaszać, bez obawy że zostaną odesłane ze względu na brak miejsc. Zaapelowano o lepsze skoordynowanie systemu pomocowego, tak aby nikt nie został odesłany „z kwitkiem”. Ważnym punktem rozmów były pustostany. Oszacowano, że w Warszawie jest ich około trzech tysięcy i że na trudny okres „grzewczy” miasto powinno je przekazać osobom pozbawionym lokalu. Zaapelowano o lepszą współpracę w zakresie zwalczania bezdomności i wspierania osób w najtrudniejszym położeniu.

Zwrócono uwagę na często trudne i niehigieniczne warunki panujące w schroniskach, które powodują że część osób rezygnuje z udzielanej przez nie pomocy. Wskazano, że miasto dysponuje niepełną informacją co do liczby osób bezdomnych - nie uwzględnia tych, którzy pomieszkują u znajomych, w ogródkach działkowych, czy w piwnicach. Piotr Ikonowicz dodał, że większość z nich, to ludzie gdzieś zatrudnieni.

Podjęto także kwestię wykluczania osób, które przybyły do Stolicy z innych miejsc kraju.

Agata Nosal-Ikonowicz zwróciła uwagę na kwestie związane z dostępnością, a raczej brakiem odpowiedniej liczby łaźni i na ich wątpliwą jakość.

Padł pomysł utworzenia centrum z interwencyjnymi pomieszczeniami, w których potrzebujący mogliby się ogrzać, napić czegoś ciepłego i odpocząć.

 

Zastępczyni Prezydenta, Pani Renata Kaznowska z uwagą wysłuchała uczestników spotkania. Zadeklarowała chęć współpracy i pomoc przy rozwiązaniu bardzo konkretnych, naświetlonych spraw. Przyznała, że rozbudowa mieszkalnictwa komunalnego (obecnie prawie nieistniejąca – na co wskazał jeden z uczestników spotkania) jest konieczna i że będą podjęte odpowiednie kroki w tym kierunku. Zadeklarowała przygotowanie informacji co do stanu schronisk, ich dostępności i współdziałania między placówkami, jak również dalszą współpracę z działaczami Ruchu.

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda