mobile

Pełnoprawne obywatelki Rzeczpospolitej – wystawa w Bibliotece Publicznej m. st. Warszawy

Obywatelki, posłanki i działaczki. W jaki sposób kobiety uzyskały pełnię praw w Rzeczpospolitej? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć na wystawie zorganizowanej przez Bibliotekę Publiczną m. st. Warszawy, gdzie zgromadzono nie tylko życiorysy najbardziej zasłużonych, ale również źródła z minionych już czasów.

Andrzej Łukasiak
TAGI
Pełnoprawne obywatelki Rzeczpospolitej – wystawa w Bibliotece Publicznej m. st. Warszawy

„Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel państwa bez różnicy płci, który […] ukończył 21 lat” – stanowił dekret regulujący ordynację wyborczą z 28 listopada 1918 r. W ten sposób, po raz pierwszy w historii, Polki zyskały szanse na współdecydowanie o losach ojczyzny w Sejmie. Uzyskanie biernych i czynnych praw wyborczych było jednakże efektem długiej i wyboistej drogi, jaką przez poprzednie stulecia musiały pokonać kobiety.

Wystawa prezentuje najważniejsze działaczki i orędowniczki równouprawnienia, poczynając  od wieku XIX. Przedstawia ich walkę oraz olbrzymi wkład pracy, jaką włożyły w proces uświadamiania społeczeństwa i pokonywania kolejnych barierę, zarówno tych prawnych, jak i obyczajowych.

Oprócz plansz, na których można znaleźć życiorysy oraz wizerunki odważnych Polek na wystawę trafiły również gabloty, w których można oglądać wiele interesujących materiałów m.in. gazety, oryginalne wydanie książek, czy zbiory listów.

Wstęp na wystawę, która będzie dostępna w budynku biblioteki do 14 czerwca, jest bezpłatny.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko