mobile
REKLAMA

Piątkowe misterium „Sąd nad Jezusem”

W tym roku organizatorzy Misterium Gdańskiego uznali, że warto zmienić miejsce i formę widowiska pasyjnego. Spektakl jest już tradycją Wielkiego Piątku.

Urząd Miejski w Gdańsku/ fot.www.gdansk.pl
Piątkowe misterium „Sąd nad Jezusem”

Misterium Gdańskie „Sąd nad Jezusem” to spektakl, który przypomni całą drogę cierpienia, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Spotkanie wiernych będzie odbywać się w przestrzeni między Katownią (symbolem ciemnicy i Golgoty), a Złotą Bramą i Strzelnicą św. Jerzego (w domyśle pałaców Heroda, Annasza i Kajfasza). W intencji autorów inscenizacji - Roberta Cyrty oraz artystów Teatru Feta pod kierownictwem Elwiry Twardowskiej, Misterium Gdańskie - „Sąd nad Jezusem” to także spojrzenie na początki chrześcijaństwa przez pryzmat czasów współczesnych.

Spektakl rozpocznie się w dzisiaj o godzinie 20:00 na wspomnianym obszasze. Widowisko zapowiada się niezwykle ciekawie, będzie mu towarzyszyć muzyka zespołu Karpaty Magiczne.

Misterium to jedno z podstawowych rodzajów średniowiecznego dramatu religijnego oraz widowiska, związanego z okresem pasyjnym w kalendarzu religijnym. Drogi krzyżowe które są naturalną formą refleksji nad Męką Pańską, wychodzą często w przestrzeń pozasakralną. Kilkanaście lat temu w Stowarzyszeniu SUM narodziła się idea stworzenia misterium, które w Wielki Piątek podążałoby ulicami wśród ludzi, idących do pracy lub robiących ostatnie przedświąteczne zakupy. Ta inicjatywa - podobnie jak i inne podobne realizowane w przestrzeni Gdańska - spotkała się z dużym odzewem społeczności. Swoje zainteresowanie wyrazili nie tylko stolicy regionu, lecz także goście z Polski i zagranicy. Do tej pory orszak wiernych pokonywał drogę od Długiego Targu do Góry Gradowej, gdzie następował finał, czyli ukrzyżowanie Jezusa.

Misterium Gdańskie - „Sąd nad Jezusem” to przeżycie artystyczne i duchowe, każdy może wziąć w nim udział.

Wydarzenie jest realizowanie dzięki wsparciu miasta Gdańska.

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko