mobile

Pierwsza szkoła z pracownią VR

W Zespole Szkół nr 12 im. Olimpijczyków Polskich przy ul. Siennickiej 15 powstała pierwsza na Pradze-Południe pracownia VR .

Anna Tomasik
TAGI
Pierwsza szkoła z pracownią VR

    Świat coraz bardziej się rozwija, także pod względem technologicznym. Na rynek trafiają rozwiązania, o których jeszcze dekadę temu, nawet nam się nie śniło. Komputery, mobilne gry, oprogramowania, automatyzacja… Nie jest też tajemnicą, że jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie krajów na świecie jest Japonia. Pozostałe próbują dorównać jej kroku, ale i tak pozostają daleko za nią w tyle. I coraz częściej też mówi się, że w przyszłości różnice pomiędzy światem wirtualnym i realnym będą się coraz bardziej zacierać. Młodzi ludzie, ciekawi i „głodni” wiedzy muszą się z tym zjawiskiem oswoić i nauczyć w przyszłości pracować z wykorzystaniem najnowocześniejszych trendów technologicznych. A w dzisiejszych czasach takie możliwości powinna stworzyć szkoła wyposażona na miarę XXI wieku.

    Tym bardziej więc cieszy fakt, że w czwartek, 24 stycznia 2019 roku, Technikum nr 12, wchodzące w skład Zespołu Szkół nr 12 im. Olimpijczyków Polskich przy ul. Siennickiej 15 w Warszawie, wzbogaciło się o pracownię VR (Virtual Reality).

    – Zapraszamy na uroczyste otwarcie naszej pracowni tymi słowami zaproszonych gości witali w progach swojej szkoły odświętnie ubrani, uśmiechnięci i dumni jej uczniowie,

    Przecięcia wstęgi i tym samym oficjalnego otwarcia pracowni VR dokonały: Anna Rosek – prezes Zarządu LS Airport Services oraz Marzenna Adamiak – naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Praga-Południe.

    W uroczystości, poza licznie zgromadzonymi dziennikarzami, udział wzięli między innymi: Tomasz Kucharski – burmistrz dzielnicy Praga-Południe, Joanna Odzeniak – główny specjalista w Wydziale Szkół Ponadgimnazjalnych i Kształcenia Ustawicznego Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy oraz Katarzyna Cygler, Sebastian Grochala i Marcin Świegocki z firmy LS Airport Services.

    – Otwarcie pracowni VR - wirtualnej rzeczywistości, mam nadzieję,  zapoczątkuje nowy etap w historii naszej szkoły. Chcemy, aby od tego momentu szkoła kojarzyła się z nowatorskim podejściem do nauki, z otwartością na najnowocześniejsze technologie i po prostu ze szkołą z pomysłem na uczeni się. Tak naprawdę stoimy dopiero u progu wirtualnej rewolucji. Z roku na rok wzrasta ilość zastosowań okularów VR. Do niedawna VR kojarzył się głównie z grami komputerowymi. Technologia ta to przyszłość nie tylko w branży rozrywkowej. Wiemy, że znajduje ona zastosowanie w szeroko pojętym przemyśle, wojsku, medycynie, a my uważamy, że świetnie sprawdza się w edukacji powiedziała Barbara Mierzwa, dyrektor Zespołu Szkół nr 12 im. Olimpijczyków Polskich. Podkreśliła też, że autorem pomysłu zakupienia zestawu VR dla uczniów i wprowadzaniem do szkoły nowinek technicznych jest Łukasz Nieścierewski, nauczyciel informatyki. Podziękowała też Damianowi Wójcikowi, nauczycielowi przedmiotów zawodowych, za wdrożenie VR przy współpracy z firmą LS Airport Service, z którą jako pierwszy nawiązał kontakt, i która obecnie stała się partnerem szkoły.

  – Dzięki środkom finansowym, zapewnionym w budżecie szkoły przez pana burmistrza, mogliśmy ten pomysł zmaterializowaćzwróciła uwagę dyrektor ZS nr 12.

    Swoje krótkie przemówienie dyrektor Barbara Mierzwa zakończyła sentencją Victora Hugo „Przyszłość ma wiele nazw. Dla słabych oznacza niemożliwe, dla bojaźliwych oznacza nieznane, dla myślących i odważnych oznacza szansę”.

    – Życzę naszym uczniom, aby byli myślący i rozważni, aby stanęli przed szansą wykorzystania technologii z pożytkiem dla siebie – powiedziała dyrektor ZS nr 12 do społeczności uczniowskiej.

    – Jestem niezwykle dumna z tego, że mogę dzisiaj uczestniczyć w inauguracji tego typu projektu, gdyż jest to projekt pierwszy w Polsce realizowany dzięki inicjatywie LS Academy. Będąc partnerem szkoły udostępniamy pierwszy na świecie film realizowany w technologii VR-360, obrazujący i pokazujący technologie obsługi samolotu typu dreamliner podczas rotacji na lotnisku, na płycie lotniska. Patrząc na młodych ludzi tutaj, myślę, że macie ogromną przewagę, której ja nie miałam, zaczynając swoją przygodę z lotnictwem czternaście lat temu w obsłudze naziemnej samolotu, o której nie miałam pojęcia – wyznała Anna Rosek, prezes Zarządu LS Airport Services.

    Wiele emocji wzbudził pokaz pierwszego w Polsce filmu z rotacji samolotu w technologii VR-360. Dzięki oprogramowaniu i specjalnym goglom, uczeń może przenieść się na płytę lotniska, nie wychodząc z klasy. Była to też okazja, by osobiście przekonać się o możliwościach systemu VR.

    Na koniec, Tomasz Kucharski, burmistrz dzielnicy Praga-Południe, obiecał społeczności uczniowskiej zakup specjalnych gogle, niezbędnych do oglądania wirtualnej rzeczywistości, za co został nagrodzony gromkimi brawami.

 

Anna Tomasik

Foto: Anna Tomasik

 

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda