mobile

Pierwszy butelkomat na Bielanach

W budynku centrum sportowego przy ulicy Lindego na Bielanach uruchomiono maszynę skupującą plastikowe butelki. To pierwszy butelkomat na terenie dzielnicy, który stanął z inicjatywy klubu radnych „Razem Dla Bielan”.

Redakcja
TAGI
Pierwszy butelkomat na Bielanach

Maszyna stoi przy wejściu głównym centrum sportowego. Obsługa jest bardzo prosta. Pusta butelka, którą chcemy oddać może mieć maksymalną pojemność dwóch litrów oraz musi posiadać kod kreskowy. Opakowanie wrzucamy kodem kreskowym do góry. Urządzenie ma wczytane ponad 13 tysięcy kodów. Jeśli butelkomat nie będzie chciał przyjąć opakowania, należy je zostawić w szatni centrum sportowego. Firma obsługująca maszynę zaprogramuje brakujący kod.

W zamian za każdą oddaną butelkę otrzymamy symboliczny grosz. - Butelkomat to nie tylko narzędzie do właściwego zbierania i segregowania odpadów. Maszyna ma przede wszystkim pełnić funkcję edukacyjną – mówi Grzegorz Pietruczuk, Burmistrz Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy.

Miejskie Punkty Elektroodpadów

Butelkomat to kolejne działanie proekologiczne wprowadzone przez dzielnicę. Kilka tygodni temu w trzech punktach: przed bielańskim ratuszem przy ulicy Żeromskiego 29 oraz przy stacjach metra Słodowiec i Młociny stanęły pierwsze w stolicy ogólnodostępne Miejskie Punkty Elektroodpadów. Urządzenie składa się z siedmiu tub, do których wrzucamy zużyte płyty CD/DVD, tonery, telefony, ładowarki, baterie i żarówki.

Ponadto od 1 maja Urząd Dzielnicy oraz bielańskie jednostki, jako jedne z pierwszych, ograniczyły używanie jednorazowych naczyń i opakowań z plastiku, zastępując je materiałami wielokrotnego użytku lub produktami z surowców biodegradowalnych. Dodatkowo w procedurach przetargowych na kolejny rok pojawią się zapisy o zakazie użycia „jednorazówek” m.in. przy organizacji spotkań, imprez plenerowych i wydarzeń kulturalnych.

– Jako dzielnica chcemy być liderem pozytywnych zmian. Zależy nam na edukacji i stworzeniu wśród naszych mieszkańców odpowiedniego poziomu świadomości ekologicznej – mówi Burmistrz Pietruczuk.


 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda