mobile

Pierwszy dzwonek w szkole tuż, tuż

Już za kilka dni rozbrzmi pierwszy dzwonek we wszystkich stołecznych szkołach. Po bardzo trudnym roku szkolnym 2021/2022 ten nadchodzący nie zapowiada się na lepszy…

Marcin Kalicki
Pierwszy dzwonek w szkole tuż, tuż

Okres wakacji przyniósł dla wielu uczniów odpoczynek. Dla ósmoklasistów był to czas, w którym wybierali i próbowali dostać się do wymarzonych szkół ponadpodstawowych. 31 sierpnia opublikowane zostaną w systemie rekrutacyjnym informacje o wykazie wolnych miejsc, dla tych którzy nie dostali się do tej placówki oświatowej, do której zgłaszali chęć przychodzenia. 10 września natomiast, po złożeniu aneksów organizacyjnych przez dyrektorów szkół okaże się, w których placówkach będzie nauczanie zmianowe.

Szkoły specjalne

Warto pamiętać także, że na terenie miasta stołecznego Warszawy działa dziewięć przedszkoli oraz sześćdziesiąt siedem szkół mających specjalną organizacją oraz stosujące specjalne metody pracy z uczniami. – Sieć szkół specjalnych w Warszawie jest zróżnicowana i dostosowana do potrzeb dzieci i młodzieży z różnymi niepełnosprawnościami. Obecnie remontowanych lub przygotowywanych do modernizacji jest pięć obiektów. Część miejskich szkół specjalnych wchodzi w skład placówek, oferujących uczniom wsparcie wychowawcze i terapeutyczne oraz opiekę w internacie – to siedem młodzieżowych ośrodków socjoterapii, pięć specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych i Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych – informują miejscy urzędnicy. – Corocznie w naszym mieście jest prowadzony nabór dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi do ośmiu przedszkoli specjalnych, dwudziestu sześciu szkół podstawowych specjalnych, sześciu liceów ogólnokształcących specjalnych, dwóch techników specjalnych, ośmiu branżowych szkół I stopnia specjalnych, ośmiu szkół specjalnych przysposabiających do pracy, jednej szkoły policealnej specjalnej, a dodatkowo w roku szkolnym 2022/2023 do dwóch nowo założonych branżowych szkół II stopnia specjalnych – dodają.

Dodatki od państwa

Poza popularnym 500+ na dziecko warto pamiętać również o innym świadczeniu, na jakie mogą liczyć rodzice. Od 1 lipca do 30 listopada można składać wnioski o przyznanie tzw. 300+. – W tym roku na realizację programu „Dobry start” zabezpieczyliśmy w budżecie państwa kwotę 1,42 mld zł – powiedziała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. 

Przypominamy, że świadczenie to przysługuje na każde uczące się dziecko raz w roku do ukończenia dwudziestego roku życia. Do dwudziestego czwartego roku życia 300zł przysługuje dla uczniów z niepełnosprawnościami. Rodzice chcący skorzystać z tych dodatkowych pieniędzy mogą to zrobić za pośrednictwem portalu PUE ZUS.

Nie tylko dla maturzystów

W dniach 8-9.09.2022 odbędzie się Warszawski Salon Maturzystów Perspektywy. Tegoroczna edycja organizowana w Szkole Głównej Handlowej to kolejna okazja dla przyszłorocznych maturzystów, ale również uczniów klas młodszych, nauczycieli, doradców edukacyjnych i pedagogów szkolnych na poszerzenie swojej wiedzy o kluczowe informacje dla każdej z tych grup.

– W ramach części targowej przedstawione zostaną oferty uczelni i szczegółowe wymogi rekrutacji na studia na rok akademicki 2023/2024. Nie zabraknie poradnictwa zawodowego i inspirujących spotkań dla osób wybierających kierunek studiów i uczelnię – zapewniają miejscy urzędnicy. 

 

Nauczyciele u ministra

23 sierpnia przedstawiciele nauczycielskich związków zawodowych oraz samorządowców spotkali się z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem oraz wiceministrem Dariuszem Piontkowskim. Nauczyciele chcieliby 20% podwyżek, strona rządowa zaproponowała 9% od 1 stycznia 2023 roku. Pomysł ten został przyjęty krytycznie.

Minister Piontkowski  przypomniał o tym, że w maju tego roku cała sfera budżetowa, w tym nauczyciele, otrzymali podwyżkę 4,4%. – Do tego chcemy dołożyć w przyszłym roku co najmniej 9 proc. To jest propozycja Ministerstwa Edukacji i Nauki podczas prac budżetowych. Spotkała się ona z dużym zainteresowaniem zarówno ze strony związkowej, jak i samorządowej. Będzie to jeden z ważnych punktów rozmów z panem premierem – powiedział wiceminister Dariusz Piontkowski po spotkaniu Zespołu ds. statusu zawodowego nauczycieli. 

Brak porozumienia może oznaczać strajk nauczycieli, a to nie jest najlepsza informacja tuż przed rozpoczynającym się za kilka dni nowym rokiem szkolnym.

Warszawski Rzecznik Praw Uczniowskich

Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski podpisał zarządzenie w sprawie powołania Rzecznika Praw Uczniowskich. – Ostatnie 7 lat było bardzo trudne dla edukacji w Warszawie. Rządzący robią wszystko, by upolitycznić polską szkołę. Jako Urząd m.st. Warszawy i Rada m.st. Warszawy od wielu lat z tym walczymy. Jasno mówimy, że polska szkoła musi być niezależna, a prawa uczniów muszą być przestrzegane – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. ­– Wsłuchujemy się także w głos młodego pokolenia, a jednym z postulatów było właśnie powołanie Warszawskiego Rzecznika Praw Uczniowskich – dodał.

Potrzebę utworzenia takiego stanowiska zgłaszali sami uczniowie, ale również stołeczni radni, Młodzieżowa Rada m. st. Warszawy czy też przedstawiciele środowisk związanych z oświatą. – Na ten moment czekała cała warszawska młodzież. Za kilka tygodni będziemy mieli Warszawskiego Rzecznika Praw Uczniowskich: kogoś, kto poprowadzi nas przez trudną drogę zmian – przekonuje Antoni Pluskota, przewodniczący Młodzieżowej Rady m.st. Warszawy. – Jak wszyscy uczniowie, chcemy mieć zagwarantowaną przestrzeń do edukacji i rozwoju, a rzecznik nam tę przestrzeń poszerza i bardziej chroni. Chcemy bezpieczeństwa i spokoju, a rzecznik jest tego fundamentem – zaznacza.

– Temat, wokół którego dzisiaj się spotykamy, jest dowodem na to, że głos uczennic i uczniów warszawskich szkół jest słyszalny i bardzo poważnie traktowany. To istotne, by młodzież, która angażuje się społecznie w nagłaśnianie ważnych dla niej tematów i chce walczyć o lepszą, bezpieczną, otwartą szkołę, miała partnerów, którzy będą chcieli tego głosu słuchać. Gratuluję Młodzieżowej Radzie Warszawy determinacji i konsekwencji w działaniu –  mówi Magdalena Roguska, wiceprzewodnicząca m.st. Warszawy.

Przy Rzeczniku Praw Uczniowskich powstanie ekspercki zespół złożony m.in. z pracowników związanych z edukacją, przedstawicieli Młodzieżowej Rady m. st. Warszawy, urzędników oraz innych specjalistów, którzy będą doradzali w sprawach zgłaszanych przez uczniów. Warszawski rzecznik zostanie wyłoniony w drodze naboru.

Marcin Kalicki

fot.pixabay.com

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda