mobile

Pierwszy etap prac w Ogrodach Polsko-Niemieckich zrealizowany

Warszawiacy mogą cieszyć się z pierwszej części odnowionej alejki wzdłuż Jeziorka Kamionkowskiego w parku Skaryszewskim. W ramach projektu Ogrodów Polsko-Niemieckich pojawiły się tam nowe ławki, drzewa i krzewy. Stolica wraz z Ambasadą Niemiec zaprasza do inicjatywy przedsiębiorstwa i mieszkańców.

Informacja prasowa/ fot. R. Motyl
Pierwszy etap prac w Ogrodach Polsko-Niemieckich zrealizowany

W piątek, 19 października odbyło się uroczyste otwarcie pierwszej części Ogrodów Polsko-Niemieckich. W spotkaniu udział wzięli Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent m.st. Warszawy, Knut Abraham, zastępca ambasadora Republiki Federalnej Niemiec w Polsce, Jarosław Karcz, wiceburmistrz Pragi-Południe oraz Klara Geywitz, członkini Zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Świętujemy dziś zakończenie pierwszego etapu prac. Z pomysłem założenia Ogrodów zwrócił się dwa lata temu do władz naszego miasta Ambasador Niemiec, pan Rolf Nikel, pragnąc stworzyć w Warszawie niebanalny symbol przyjaźni polsko-niemieckiej. Teraz możemy podziwiać efekty i cieszyć się, że mieszkańcy otrzymali kolejny piękny zielony teren. Mogą nie tylko wypoczywać, ale też, w ramach organizowanych tu wolontariatów, dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o otaczającej nas przyrodzie – powiedział Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent stolicy.

Celem inicjatywy jest odnowienie parku Skaryszewskiego wzdłuż całego północnego brzegu Jeziorka Kamionkowskiego, w tym utworzenie sześciu ogrodów na wypłaszczeniach na tyłach fabryki Wedla. Ogrody Polsko-Niemieckie są projektem sąsiedzko-społecznym, zainicjowanym przez Warszawę i Ambasadę Niemiec, a realizowanym we współpracy z zaangażowanymi ekologicznie osobami prywatnymi i przedstawicielami biznesu.

Nowa, zielona przestrzeń

Pierwszy z ogrodów, Ogród Barw, to połączenie niskich nasadzeń i drzew, które w zależności od pory roku przechodzą z tonacji zielonej, aż po głęboką czerwień. Będą tu rosły miłorzęby, ozdobne graby, głogi i jabłonie. Całość dopełniają rozmaite klomby kwiatów i kolorowych, ozdobnych traw – również zaprojektowane tak, aby kwitły na przestrzeni całego sezonu. Część starannie dobranych roślin w naturalny sposób oczyści wodę w parku. W promenadzie usytuowanej wzdłuż brzegu jeziorka dominuje z kolei biel chińskiej wisterii, świdośliwy i powojnika. Wzdłuż brzegu wody ustawiono drewniane ławki, aby goście odpoczywający w parku mogli na chwilę oderwać się od codziennego, szybkiego tempa życia. Kształt Ogrodów był konsultowany z mieszkańcami i przygotowany we współpracy z firmą Urbanistyka i architektura krajobrazu Coqui Małachowska Coqui.

Ogrody Polsko-Niemieckie obok Niemiecko-Francuskiego Ogrodu Saarbrücken i Niemiecko-Amerykańskiego Ogrodu Przyjaźni w Waszyngtonie są trzecim takim projektem na świecie. Powstają jako miejsce sprzyjające odpoczynkowi i wspólnym spotkaniom lokalnych mieszkańców. Docelowo, w przyszłym roku powstanie tu zaciszna, pełna spokoju przestrzeń do organizacji wydarzeń kulturalnych i warsztatów ekologicznych.

Symboliczna inauguracja budowy Ogrodów rozpoczęła się od wkopania pierwszego drzewa przez prezydenta Republiki Federalnej Niemiec, dr Franka-Waltera Steinmeiera, i zastępcy prezydenta m. st. Warszawy, Michała Olszewskiego, w czerwcu tego roku. Prace nad Ogrodami trwają, wciąż jednak można dołączyć do grona Mecenasów. Więcej szczegółów dostępne jest na stronie www.ogrody-polsko-niemieckie.pl.

Źródło: Urząd m.st. Warszawy

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda