mobile

Piknik historyczny w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej

Gra miejska „Zostań ochotnikiem", pokazy karabinów, moździerzy, umundurowania i wyposażenia oraz pojazdy używane przez Wojsko Polskie ponad 100 lat temu – będą atrakcjami pikniku historyczno-edukacyjnego na temat zwycięstwa Polaków nad Rosją Radziecką w 1920 r. 

inf. prasowa
Piknik historyczny w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej

Przygotowania do trzydniowego pikniku edukacyjno-historycznego rozpoczną się we wtorek 11 sierpnia o 15.00 na przylegającym do Urzędu Dzielnicy Wola skwerze Bogdana Lacherta. Rozstawione zostaną namioty i ogrodzenia, przyjedzie również zaplecze socjalne, tak by pierwsi goście mogli uczestniczyć w pikniku już o godz. 10 rano w środę.  – Mieszkańcy będą mogli zobaczyć broń, oryginalne umundurowanie i wyposażenie żołnierzy sprzed 100 lat, a także wziąć udział w grze miejskiej przybliżającej los rekruta Armii Hallera – zachęca Krzysztof Strzałkowski, Burmistrz Dzielnicy Wola.  

Wśród atrakcji nie zabraknie replik pojazdów używanych przez Wojsko Polskie w trakcie potyczki. Obok urzędu dzielnicy zaparkują: pancerny Jeffrey Poplavko „Wnuk",  TFC inżyniera Tańskiego, czy ciężarówka WHITE – do której kabiny będzie można wejść i poczuć się jak jej kierowca.  

Równolegle do wystawy militariów odbywać się będą warsztaty w formie gry miejskiej „Zostań ochotnikiem 1920 r.". Przy wejściu na piknik ustawiony zostanie punkt meldunkowy, w którym wydawane będą karty mobilizacyjne Armii gen. Hallera. Z taką kartą uczestnik zabawy będzie mógł poczuć się jak prawdziwy rekrut: spróbuje prac ręcznych, produkując kotyliony na epokowych i działających maszynach z 1918 r. Zaś na replice konnego wozu jednoosiowego dowie się, jak na początku XX w. wyglądała radiołączność. Nieopodal, w polowym szpitalu, będzie można wziąć udział w zajęciach z pierwszej pomocy i usztywniania kończyn. Nie zabraknie również musztry i ćwiczeń sprawnościowych dostosowanych do wieku uczestników. Na koniec zabawy chętni zmierzą się w quizie wiedzy z zakresu wojskowości i przystąpią do „egzaminu na Komendanta Punktu Werbunkowego".  

W środę i czwartek piknik będzie odbywał się od godz. 10 do godz. 20, a w piątek rozpocznie się godzinę wcześniej i zakończy o godz. 14 „Wymarszem ochotników na Bitwę Warszawską". Na sygnał z broni palnej rekonstruktorzy wymaszerują z pikniku, przez al. „Solidarności" do skrzyżowania z ul. Żelazną, gdzie zawrócą w kierunku skrzyżowania z al. Jana Pawła II. Stamtąd wrócą na piknik, by zakończyć imprezę. Ze względu na ograniczenia związane z COVID-19 w tym roku maszerować będą jedynie rekonstruktorzy, a mieszkańcy będą mogli obserwować pochód z chodników.  

 W 1920 r. znajdujące się w krytycznej sytuacji oddziały Wojska Polskiego, które od czasu zakończenia ofensywy na Kijów pozostawały w odwrocie, zdołały odepchnąć i pokonać nacierającą Armię Czerwoną. Zwycięstwo strony polskiej w bitwie pozwoliło zachować niepodległość odradzającej się Rzeczypospolitej, a także przekreśliło radzieckie plany ofensywy na Europę Zachodnią oraz plany rozpętania międzynarodowej rewolucji. Zdaniem brytyjskiego polityka i dyplomaty Edgara D'Abernon, Bitwa Warszawska była jedną z osiemnastu przełomowych bitew w historii świata. 

Organizatorem pikniku edukacyjno-historycznego jest Urząd Dzielnicy Wola. W wydarzeniu będą mogły uczestniczyć jedynie osoby ubrane w maseczki, bądź z zasłoniętymi w inny sposób ustami i nosem. Dodatkowo wchodząc na teren imprezy każdy będzie musiał zdezynfekować ręce i  respektować zasady dystansu społecznego.  

 

 

 

 

Źródło: UD Wola

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda