mobile
REKLAMA

Plac zabaw na czterech łapach

Zgodnie z obowiązującym prawem na terenie Warszawy wszystkie psy powinny być wyprowadzane na smyczy, zaś agresywne dodatkowo w kagańcu. Idealnym rozwiązaniem dla psa i jego potrzeb wybiegania się na świeżym powietrzu jest stworzenie mu odpowiedniej przestrzeni. Takim antidotum na potrzeby czworonogów ma być plac zabaw dla psów, o który postulują mieszkańcy Żoliborza. 

Anna Tomasik
TAGI
Plac zabaw na czterech łapach

Niedawno w sali konferencyjnej Klubu Mieszkańców „Szafir" Administracji WSM Osiedla Żoliborz 4 przy ul. Dolnośląskiej 3 dyskutowano na temat projektu nr 1672 „Plac zabaw „Na czterech łapach" - Żoliborskie wybiegi dla psów”  i jego realizacji z budżetu partycypacyjnego na 2017 rok. Park dla psów ma być zlokalizowany na tyłach budynku przy ulicy Elbląskiej 47, w rejonie ulic Elbląska, Jasnodworska i Saperska. Przy okazji zaprezentowano inne przykładowe stołeczne place zabaw dla psów. W spotkaniu udział wzięli także urzędnicy żoliborskiego Ratusza na czele z burmistrzem Krzysztofem Buglą.
    – Nawet niewielki fragment ogrodzonego terenu często jest jedyną szansą, aby pies pod nadzorem właściciela mógł swobodnie pobiegać nie narażając innych osób na stres. Ogrodzony teren pozwala na taką formę spaceru jednocześnie nie kolidującą z obowiązującymi przepisami. A wzbogacony o kilka elementów może służyć również do szkolenia, socjalizacji oraz zabawy z psem – mówił Marek Charęza, autor zwycięskiego projektu.
    W uzasadnieniu dla realizacji projektu wyszczególniono: pogodzenie interesu właścicieli psów i osób im niechętnych, aktywne spędzenie czasu, szkolenie psów, socjalizacja zwierząt trudnych, przysposobienie psów ze schronisk i przygarniętych oraz nawiązanie do programu "Psie sprawy Warszawy" (utrzymanie czystości po psach).
    Poza  ogrodzeniem z furtkami o łącznej długości 55 m.b., w skład którego wchodzą panele ogrodowe z podmurówką projekt przewiduje także elementy małej architektury: ławkę typu parkowa, kosz na śmiecie, urządzenie do szkolenia psów i trzy elementy do przeskoków. Park będzie oświetlony i ogólnodostępny przez całą dobę dla wszystkich.
    – Dajmy trochę wolności czterem łapom i pozwólmy im szkolić się oraz bawić z właścicielem w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach. Wybiegi dla psów godzą przynajmniej częściowo interesy właścicieli psów z osobami które boją się lub nie lubią zwierząt. Wybieg wyposażony w kilka elementów pozwoli na aktywne spędzanie czasu z ulubieńcem właścicielowi a psu nie pozwoli się nudzić na spacerze – przekonywał Charęza, nawiązując tym samym do obowiązującego prawa odnośnie wyprowadzania psów przez ich właścicieli.
    – To znakomity pomysł! Sama mam psa i brakuje mi miejsca, by mógł się wyszaleć do woli. Fajną sprawą byłyby jakieś dodatkowe atrakcje dla psów, jak na przykład tory przeszkód – nie ukrywa swojego entuzjazmu dla projektu pani Ewelina.
    Na koniec grupa zainteresowanych mieszkańców udała się wraz z autorem projektu  i pracownikami Wydziału Ochrony Środowiska na rekonesans miejsca przyszłego placu zabaw, gdzie wspólnie uzgodniono, iż niewielkie przesunięcie placu zabaw bliżej szkoły jest rozwiązaniem dobrym i spełniającym oczekiwania mieszkańców.
    Całkowity koszt projektu: 23 370,00 zł.

Anna Tomasik
Foto: UD Żoliborz
 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko