mobile

Poczuj duszę żydowskiego dziedzictwa poprzez muzykę, teatr i wspólne historie

Nadchodzi dwudziesta jubileuszowa edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera 2023, która odbędzie się od 26 sierpnia do 3 września. Główne filary festiwalu to muzyka i teatr, zapewniając różnorodne wydarzenia, takie jak plenerowe koncerty, kameralne występy, premiery teatralne i pokazy znanych sztuk. Warto zaznaczyć, że pierwsze wydarzenia festiwalowe zaczną się już od 18 sierpnia, wykraczając poza oficjalne daty

Aleksandra Żochowska
Poczuj duszę żydowskiego dziedzictwa poprzez muzykę, teatr i wspólne historie

Nadchodzi dwudziesta jubileuszowa edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera 2023. Wyjątkowe wydarzenie odbędzie się w dniach od 26 sierpnia do 3 września. Jak zawsze festiwal skupi się na dwóch głównych filarach kultury: muzyce i teatrze, co przyniesie zarówno olbrzymie koncerty plenerowe, występy kameralne i recitale, premiery teatralne, jak również pokazy znanych sztuk.

Wydarzenia festiwalowe wykraczają poza oficjalne daty – już od 18 sierpnia rozpocznie się seria wydarzeń w stolicy.

Warszawa Singera to kultura żydowska prezentowana w najlepszym wydaniu. Nie tylko odkrywamy dla naszych widzów niesamowitych artystów, pisarzy, muzyków i ich innowacyjne projekty, ale dajemy też szansę na zrozumienie żydowskiej historii, tradycji i zwyczajów. Festiwal to platforma dla dyskusji, wymiany poglądów i wiedzy - podkreśla Gołda Tencer, pomysłodawczyni, dyrektorka festiwalu, dyrektorka i aktorka warszawskiego Teatru Żydowskiego.

Teatr

W ramach wyboru dostępne są najbardziej renomowane produkcje Teatru Żydowskiego, między innymi "Rehab. Wszystkie bitwy Amy Winehouse" opowiadający o życiu jednej z najważniejszych piosenkarek w historii - Amy Winehouse. Kolejną opcją jest spektakl "Podróżnicy" stworzony z okazji rocznicy wydarzeń marca '68. Widzowie będą mogli także uczestniczyć w "Pieśniach Getta", które przedstawiają pieśni w języku polskim i jidysz oraz w kabaretowym spektaklu muzycznym Teatru Żydowskiego pt. "Przyjdź pan... Pogadamy...".

Na większych scenach zobaczymy również "Dus buch fyn Gan Ejdn / Księgę Raju", która opowiada o tęsknocie za utraconym miejscem, ekscytujący spektakl muzyczny "Jentl", gdzie dziewczyna stawia sobie za cel naukę Talmudu w męskiej szkole, a także "Madagaskar", metafizyczny horror osadzony w zaświatach. Dla miłośników surrealistycznego świata Kafki polecamy "Circus Kafka" przenoszący widzów w surrealną rzeczywistość tego wybitnego pisarza.

Oficjalne rozpoczęcie festiwalu

26 sierpnia w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbędzie się koncert duetu artystek: Achinoam Nini (Noa) z Izraela oraz gościnnie Anna Maria Jopek. Obie artystki są znane jako kompozytorki, autorki tekstów i wybitne wokalistki. Noa, mająca korzenie w Jemenie i Izraelu, z fascynującą ścieżką życia, która objęła również Stany Zjednoczone, może pochwalić się ponad 30-letnią obecnością na scenie oraz blisko 20 albumami muzycznymi. W czasie swojej kariery miała przyjemność występować u boku legendarnych artystów, takich jak Stevie Wonder, Andrea Bocelli czy Sting.

Koncerty

Festiwal dostarczy obfitych muzycznych wrażeń dzięki występom wybitnych artystów, w tym Danielowi Kahn (Niemcy), Christianowi Dawidowi (Niemcy), Jake'owi Shulman-Mentowi (USA), Thomasowi Handzelowi (Niemcy), Izabeli Szafrańskiej, Siostrom Rajfer (Izrael), Aleksandrze Idkowskiej, Monice Chrząstowskiej oraz Genady'emu Iskchakowowi. Scena letnia Teatru Żydowskiego również zagoszczą artyści z Włoch, takie jak Paola Quagliata oraz zespół Fandujo w składzie Fruzsina László, Pierpaolo Palazzo i Germán Montes de Oca. Zaprezentują oni unikalne połączenie muzyki sefardyjskiej, Arbëreshë i tradycyjnych pieśni południowych Włoch, które zostaną reinterpretowane w różnorodnych stylach, od klasycznego po jazzowy.

Podczas Festiwalu Warszawa Singera sceną, na którą zawitać będą artyści, będzie także Teatr Kwadrat. W ramach koncertów zobaczymy wyjątkowe występy m.in. Leszka Możdżera, znakomitego polskiego pianisty jazzowego, oraz Agi Zaryan, która w poprzednim roku obchodziła 20-lecie swojej artystycznej kariery. Ponadto na festiwalu pojawi się Mark Elyahu, muzyk i kompozytor izraelski pochodzący z Dagestanu. Jako twórca muzyki filmowej, gra na tradycyjnym bliskowschodnim instrumencie znanym jako kemancze (kamancheh).

Synagoga im. Małżonków Nożyków ponownie stanie się miejscem niezwykłych wydarzeń w ramach Festiwalu Warszawa Singera. W tym roku odbywać się tam będzie uroczyste zakończenie Szabatu poprzez ceremonię Hawdali oraz koncert kantoralny. Koncert finałowy będzie miał miejsce w tej synagodze, znanym miejscu modlitwy i kultu, które przetrwało okres II wojny światowej i nadal jest czynne. Na tej zakończeniowej scenie wystąpią cenieni i uwielbiani przez publiczność festiwalu kantorzy z Izraela, Israel Nachman i Chaim Stern, akompaniowani przez Eytana Sobola. W ramach tego miejsca, odbędą się także koncerty prezentujące muzykę świecką. W programie znalazł się koncert kameralny, w którym usłyszymy kompozycję Piotra Mossa "ELEGIA III na altówkę i fortepian", a także utwory Maxa Brucha w wykonaniu Anny Prabuckiej-Firlej na fortepianie i Krzysztofa Komendarka-Tymendorfa na altówce. Paweł Pańta, utalentowany kontrabasista jazzowy, zaprezentuje swój debiutancki album "Młodość", w którym połączy swoje kompozycje z dziełami takich twórców jak Williams ("Lista Schindlera"), Kurylewicz, Chopin czy Moniuszko.

Synagoga zaprasza do swych wnętrz osoby chętne do zwiedzania otwierając swoje drzwi dla gości. To nie tylko okazja do podziwiania jej architektonicznych detali, ale także do skorzystania z okazji spotkania się z rabinem, który będzie gotów odpowiedzieć na wszelkie pytania zainteresowanych. W tym wyjątkowym wydarzeniu będzie można zadać mu nawet "stu pytań", by zgłębić wiedzę na temat kultury i tradycji związanych z tym miejscem.

Inne wydarzenia

Austriackie Forum Kultury, popularny punkt festiwalowy, serdecznie zaprasza uczestników na różnorodne wydarzenia festiwalowe, w tym spotkania, wykłady (między innymi prowadzone przez Andrzeja Krakowskiego), wystawy oraz projekcje filmów. Dzięki współpracy z Centre Simon Wiesenthal Europe festiwalowicze będą mieli okazję zobaczyć dwie produkcje filmowe, które zdobyły Oscara w kategorii najlepszego filmu dokumentalnego: "Ludobójstwo" (Oscar 1981) oraz "The Long Way Home" (Oscar 1998).

Podczas tegorocznego festiwalu zaplanowane jest specjalne spotkanie z wybitnym pisarzem, publicystą, dramaturgiem i scenarzystą filmowym Józefem Henem, z okazji jego stulecia urodzin.

Festiwalowa społeczność zostanie również zaproszona do Centrum Kultury Jidysz, wyjątkowego miejsca na mapie kulturalno-edukacyjnej Warszawy. W tym miejscu odbędą się debaty i sesje naukowe, które pozwolą uczestnikom zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie polskiej jidyszystyki. Ponadto będzie można odkrywać dźwięki jidysz w nowoczesnej muzyce elektronicznej oraz w performatywnym słuchowisku, które czerpie inspirację z klasyki literatury żydowskiej. Organizatorzy zachęcają również do wspólnego tworzenia ajngemachts, czyli tradycyjnych konfitur ze śliwek, tworzenia jidyszowych zinów oraz tworzenia trójwymiarowych obrazów inspirowanych bajkami Icchoka Baszewisa Singera.

fot. Festiwal Warszawa Singera

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda