mobile

Podsumowanie 2020: 3,5 miliona zapytań o segregację śmieci

Najwięcej wątpliwości warszawiaków segregujących śmieci budzi karton po mleku – aż 73 tys. zapytań i blistry po lekach – ponad 50 tys. Wyszukiwarka SegregujNa5 uruchomiona przez warszawski ratusz to 3,5 mln odwiedzin przez ostatni rok i blisko 80 proc. powracających użytkowników.

inf. prasowa
Podsumowanie 2020: 3,5 miliona zapytań o segregację śmieci

TOP 5 wyszukiwarki

W 2020 roku, tak jak i w poprzednim, najczęściej wyszukiwanym odpadem był karton po mleku. Odpowiedzi na pytanie, do którego pojemnika go wyrzucić, szukano ponad 73 tys. razy. Kolejne najczęściej wyszukiwane hasła to: blistry po lekach (ponad 50 tys. razy), plastikowa butelka po oleju (ponad 47 tys.), opakowanie po jogurcie (ponad 41 tys.) oraz styropian opakowaniowy (ponad 36 tys.).

Wyszukiwarka zawiera ok. 800 pozycji i jest na bieżąco uzupełniana o nowe produkty, które zgłaszają użytkownicy. Rok 2020 jako rok pandemii spowodował, że w wyszukiwarce pojawiły się odpady, które wcześniej nie budziły zainteresowania, czyli jednorazowe maseczki, opakowania po żelu do rąk czy jednorazowe rękawiczki.

 

Użytkownicy

W zeszłym roku wyszukiwarka zarejestrowała ok. 3,5 mln odwiedzin, a od momentu jej uruchomienia  było to ponad 4 mln odwiedzających. To tak, jakby każdy warszawiak odwiedził ją więcej niż dwa razy.

Prawie 80 proc. użytkowników to osoby korzystające z tego narzędzia więcej niż jeden raz. Głównymi użytkownikami wyszukiwarki byli oczywiście warszawiacy, ale zaglądali do niej również mieszkańcy innych miast, np. Wrocławia, Katowic, Gdańska czy Poznania. Strona była odwiedzana także przez osoby spoza Polski – w 2020 roku informacji poszukiwało 7500 osób z zagranicy, głównie ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

 

Kiedy powstała wyszukiwarka?

Wyszukiwarka SegregujNa5 wystartowała w listopadzie 2019 roku. Internauci bardzo chętnie z niej korzystają i w razie wątpliwości regularnie wracają. Na stronie można znaleźć też podstawowe zasady selektywnej zbiórki odpadów - np. „Nie myjemy opakowań, słoików i innych odpadów", jak i „Segregujemy tylko czysty papier, brudny trafia do ZMIESZANYCH." Mieszkańcy mogą również sprawdzić swoją wiedzę w krótkim quizie.

 

Jak działa wyszukiwarka?

Każda osoba, która ma wątpliwości, gdzie prawidłowo wyrzucić konkretny odpad, np. butelkę po oleju, może to sprawdzić w naszej wyszukiwarce na stronie internetowej segregujna5.um.warszawa.pl - zarówno na komputerze jak i w telefonie.

W wyniku wyszukiwania znajdujemy odpowiedź, do jakiego pojemnika powinniśmy wyrzucić odpad, a czasami także dodatkową podpowiedź - np. w przypadku blistrów po lekach jest to informacja, że przeterminowane leki oddajemy do punktu w aptece.

Jeśli w wyszukiwarce nie ma szukanego przedmiotu, to użytkownik może przesłać do nas pytanie i wtedy dodamy do niej szukany odpad.

 

Zainteresowanie SegregujNa5

Zainteresowanie wyszukiwarką oraz prawidłową segregacją jest bardzo duże. Dostaliśmy ponad 50 tys. pytań od mieszkańców na ten temat. Mieliśmy również dużo zapytań od innych samorządów, które chcą wprowadzić podobne narzędzie u siebie. To pokazuje, że projekt jest ważny i potrzebny mieszkańcom.

Użytkownicy lubią też sprawdzać swoją wiedzę - na stronie wyszukiwarki najchętniej odwiedzali zakładkę Sprawdź się. Quiz wiedzy o segregacji miał blisko 180 tys. odsłon.

 

Nowa funkcjonalność

W ubiegłym roku wprowadziliśmy do wyszukiwarki nową funkcjonalność – Eko Sztuczka. Do opisów wybranych odpadów dodajemy przydatne informacje mówiące np. jak można te odpady wykorzystać ponownie, jak przechowywać żywność, żeby dłużej była świeża czy informacje o jadłodzielniach. Funkcjonalność ma ułatwić użytkownikom działanie zgodnie z zasadą less waste (czyli stylem życia zakładającym ograniczanie ilości produkowanych odpadów do niezbędnego minimum).

 

Finalista konkursu Dobry Wzór 2020

Nasz projekt został pozytywnie oceniony przez ekspertów konkursu Dobry Wzór 2020 i zakwalifikował się do finału. Został również zaprezentowany na wystawie „DOBRY WZÓR 2020", ocenionej przez środowisko projektantów i przedsiębiorców jako najlepsza wystawa designu w Polsce.

 

 

 

 

Źródło: UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda