mobile

Podziel się przestrzenią – pamiętaj o osobach niewidomych

15 października, od ponad pół wieku, na świecie obchodzimy święto osób niewidomych i niedowidzących. To Międzynarodowy Dzień Białej Laski. W Warszawie w połowie października będzie szereg wydarzeń związanych nie tylko z tym dniem, ale z szeroko rozumianą dostępnością.

Informacja prasowa
Podziel się przestrzenią – pamiętaj o osobach niewidomych

Dzielenie się doświadczeniami podczas międzynarodowej i ogólnopolskiej konferencji, warsztaty, happening, kampanie społeczne – to część październikowych wydarzeń związanych z dostępnością dla osób z niepełnosprawnościami.
- Przez dwanaście lat wiele zmieniło się w Warszawie. Stało się one bardziej dostępne. Mamy nowoczesny transport, likwidujemy bariery architektoniczne, uruchamiamy miejsca i projekty dedykowane osobom z niepełnosprawnościami, wprowadzamy innowacyjne rozwiązania, jak projekt Virtualna Warszawa. Chcemy, aby każdy mieszkaniec, bez względu na wiek i sprawność, czuł się dobrze w Warszawie – mówi Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent stolicy.
- Każdy powinien mieć szansę na pełny udział w życiu społecznym. Zaplanowane październikowe wydarzenia z jednej strony pokażą nam, co już zostało zrobione, z drugiej – jakie wyzwania są jeszcze przed nami. Szczególnie zapraszam mieszkańców na bulwary, gdzie będą mogli doświadczyć tego, z czym na co dzień mierzą się osoby z niepełnosprawnościami - mówi Gabriela Szustek, radna m.st. Warszawy.

#ścieżkadostępu - podziel się przestrzenią!
Od poniedziałku, 8 października w komunikacji miejskiej będzie można obejrzeć spoty kampanii #ścieżkadostępu – podziel się przestrzenią”, której celem jest pokazanie, jak ważne dla osób niewidomych są ścieżki prowadzące i jak niebezpieczne jest ich zastawianie, zasłanianie lub zajmowanie przez sprawne osoby.
Bohaterka akcji to listwa prowadząca dla niewidomych, która jest tak naprawdę ścieżką dostępu – kilka prostych linii, lekko wypukłych sygnalizujących możliwość zmiany kierunku wędrówki. Te niepozorne oznaczenia są niezwykle przydatne, zajmują mało przestrzeni i dzięki nim osoby niewidome nie błądzą na ulicach, dworcach lub innych miejscach. Dzięki niej są bezpieczne.
- Nie zajmuj ścieżek prowadzących. Nie stawiaj na nich bagażu. Jeśli stoisz w kolejce po bilet zadbaj o to, aby nie wchodzić na listwę. A jeśli jest to trudne, miej oczy szeroko otwarte i gdy zobaczysz zbliżającą się osobę z białą laską, udostępnij dla niej ścieżkę, pozwól jej przejść. To wiele znaczy – podkreśla Małgorzata Szumowska, inicjatorka kampanii oraz dyrektorka generalna Niewidzialnej wystawy. Niewidzialna wystawa to unikalny projekt, interaktywna podróż w świat ciemności, podczas której każdy może poczuć praktycznie, co to znaczy nie widzieć. Wyłączenie wzroku, sensoryczne rozwiązania i dynamiczny scenariusz pozwalają na rozbudzenie zmysłów, które zazwyczaj pozostają w uśpieniu – słuchu, węchu, dotyku, a nawet smaku. Niewidomi przewodnicy, w wyciemnionych pomieszczeniach wiernie odwzorowujących scenerie z realnego życia, pokazują inną perspektywę.

Jak wygląda życie z perspektywy osób z niepełnosprawnościami?
W niedzielę, 14 października na bulwarach wiślanych doświadczymy świata z perspektywy osób z różnymi niepełnosprawnościami. W programie m.in. specjalny tor przeszkód, który uczestnicy będą pokonywać na wózkach inwalidzkich i symulatory wad wzroku. Wszystkie przygotowane aktywności pozwolą uczestnikom poznać świat barier, z jakimi spotykają się na co dzień osoby z niepełnosprawnościami. Happening odbędzie się w godz. 11.00-14.00, na bulwarach wiślanych, przy moście Śląsko-Dąbrowskim. Wydarzeniu będą towarzyszyć pokazy filmów o dostępności, zrealizowane w ramach projektu „Warszawa – Miasto Bez Barier”.

Spotkania i debaty o niepełnosprawności
Od 13 do 15 października w Centrum Nauki Kopernik będzie międzynarodowa konferencja „Virtual Warsaw - miasto przyjazne dla niewidomych”, której partnerem jest stołeczny ratusz. „Virtual Warsaw – miasto przyjazne dla niewidomych” to część konferencji REHA FOR THE BLIND IN POLAND. Podczas konferencji będą prezentowane osiągnięcia wypracowane w Polsce w dziedzinie nowoczesnej rehabilitacji osób z dysfunkcją wzroku.
Natomiast we wtorek, 16 października, w godz. 9.30-15.30 (Akademii Sztuk Pięknych, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 39) m.st. Warszawa razem ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Integracji organizują konferencję „Warszawa – Miasto Bez Barier”. Podczas spotkania omówione zostaną działania stolicy na polu dostępności oraz pomysły, które mogą być wdrożone w przyszłości. W trakcie interdyscyplinarnych paneli dyskusyjnych poruszone zostaną kwestie dostępności architektonicznej, cyfrowej, dostępności wydarzeń i dobrych praktyk w biznesie.

Aktywni na rynku pracy
Na rehabilitację zawodową i społeczną osób z niepełnosprawnościami w Warszawie w latach 2008-2018 miasto przeznaczyło ponad 225 mln zł.
Od 2017 r. na zlecenie ratusza, Stowarzyszenie „Niepełnosprawni dla Środowiska EKON” realizuje projekt „Praca dla Nas!”, którego celem jest zwiększenie zatrudnienia niepracujących osób z różnymi niepełnosprawnościami na rynku pracy. Miasto przeznaczyło na ten cel 2,7 mln zł. Zadanie realizowane jest w ramach Warszawskiej Agencji Zatrudnienia Osób z Niepełnosprawnościami. Inne projekty to np. „Start do pracy” – program aktywizacji społeczno-zawodowej niepełnosprawnych mieszkańców Warszawy”, „Samodzielny w domu/samodzielny w środowisku”, „Warszawski zintegrowany system leczenia i wspierania środowiskowego osób z zaburzeniami psychicznymi – testowanie i wdrażanie”. Łączna wartość środków z Unii Europejskiej, jakie miasto pozyskało na te projekty to blisko 14,5 mln zł. Od lipca działa też kolejna, nowa siedziba urzędu pracy przy ul. Młynarskiej 37a, która jest dedykowana osobom z niepełnosprawnościami.
Przykładem dobrej praktyki jest warszawska restauracja Different, w której goście jedzą w ciemnościach i są obsługiwani przez niewidomych kelnerów. To jedyna taka restauracja w Polsce. Prowadzi ją Fundacja Pomocy Rodzinie „Człowiek w potrzebie”. Więcej informacji: https://restauracjadifferent.pl

Więcej informacji o dostępności – w załączeniu.
 

Pliki do ściągnięcia

  1. Miasto dostępne - informacja (plik: miasto_dostepne.pdf, rozmiar pliku: 134.97 KB)

Źródło i fot.: Urząd m.st. Warszawy

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda