mobile

Ponad 100 polonezów na 100-lecie odzyskania niepodległości

Aż 106 kompozycji zostało zgłoszonych do konkursu kompozytorskiego „Warszawski polonez dla Niepodległej”. Jego zwycięzca zostanie ogłoszony 4 czerwca, w 29. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce.

inf. pras.
TAGI
Ponad 100 polonezów na 100-lecie odzyskania niepodległości

 

- Odzyskanie przez Polskę niepodległości było fundamentalnym wydarzeniem w historii naszego kraju, ale także Warszawy. To właśnie tu 100 lat temu zapadały kluczowe decyzje, od których zależały nasze dalsze losy – mów Hanna Gronkiewicz-Waltz – Powstanie rocznicowego, warszawskiego poloneza oryginalnie podkreśli wagę tych obchodów. 

 

- Ogromnie się cieszymy, że konkurs spotkał się z tak wielkim zainteresowaniem ze strony kompozytorów – mówi Janusz Marynowski, dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia, organizatora konkursu – Biorąc udział w konkursie, polscy twórcy przyczynili się do powstania unikalnego zbiorui ponad 100 polonezów na 100-lecie niepodległości.

 

Włączając się w miejskie obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Orkiestra Sinfonia Varsovia, zaprosiła polskich kompozytorów do stworzenia polonezów, które będą muzycznym prezentem dla mieszkańców Warszawy. Konkurs na ten wyjątkowy utwór był inicjatywą radnych Miasta Stołecznego Warszawy z Ewą Malinowską-Grupińską, przewodnicząca Rady oraz Hanny Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

 

Odzew ze strony kompozytorów, zainteresowanych stworzeniem własnej wersji polskiego tańca narodowego, okazał się ogromny. Do 1 marca – w którym upływał termin - wpłynęło 106 prac z Polski, a także od polskich twórców mieszkających zagranicą. - Rzadko się zdarza, żeby aż tyle osób brało udział w konkursie kompozytorskim. mówi Paweł Mykietyn, jeden z jurorów.

 

Przedmiotem konkursu było napisanie uroczystego „Warszawskiego poloneza dla Niepodległej”, który nawiązywałby do najlepszych tradycji tego gatunku, zachowując jednocześnie walory użytkowe, pozwalające na wykonanie go z elementami choreografii.

 

Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę, ufundowaną przez m.st. Warszawa, w wysokości 50 000 zł. Za zajęcie drugiego miejsca autor otrzyma 30 000 zł, a za trzecie miejsce 20 000 zł. Ponadto wszystkie trzy kompozycje zostaną nagrane i wydane przez Orkiestrę Sinfonia Varsovia oraz premierowo wykonane jesienią 2018 r.

 

Prace oceniać będzie komisja pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Pendereckiego, w składzie: Agata Zubel, Grażyna Pstrokońska-Nawratil, Paweł Mykietyn, Paweł Szymański, Tadeusz Strugała oraz Janusz Marynowski, dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia.

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko