mobile
REKLAMA

Porady prawne z IS: Dla kogo mieszkania komunalne?

PYTANIE: Mam kiepską sytuację finansową- mój stan zdrowia nie pozwala mi pracować na pełen etat, pracuję jedynie dorywczo. Jestem mamą trójki dzieci, które wychowuję sama. Mąż jest alkoholikiem i nie płaci alimentów na dzieci. Od kilku lat mieszkam u mojej mamy w mieszkaniu o powierzchni nie większej niż 30 m2. Chciałabym mieć własne mieszkanie. Czy mogę ubiegać się o mieszkanie komunalne? Jakie są kryteria i procedura przydziału takiego mieszkania? 

TAGI
Porady prawne z IS: Dla kogo mieszkania komunalne?

ODPOWIEDŹ:

W pierwszej kolejności powinna się Pani zapoznać z uchwałą podjętą przez radę gminy,
w której Pani mieszka. Na terenie całego kraju obowiązują różne, lecz podobne kryteria przyznawania mieszkań. W uchwale znajdzie Pani konkretne warunki i opis procedury przyznawania lokali w miejscu Pani aktualnego zamieszkania. Przede wszystkim przy przyznawaniu lokali władze biorą pod uwagę osoby bezdomne albo pozostające w trudnych warunkach mieszkaniowych (np. w Warszawie za trudne warunki mieszkaniowe uważa się sytuację gdy na jedną osobę w rodzinie przypada nie więcej niż 6 metrów kwadratowych), a także zamieszkiwanie w pomieszczeniach nienadających się na stały pobyt ludzi na podstawie przepisów prawa budowlanego.

Ważnym kryterium jest również dochód, który na jednego członka gospodarstwa domowego nie może przekroczyć minimum dochodowego, np. w Warszawie brany jest pod uwagę średni miesięczny dochód  na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie 6 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o najem lokalu, nieprzekraczający 160 % kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym i 220 % tej kwoty w gospodarstwie jednoosobowym, a także w gospodarstwie osoby samotnie wychowującej dzieci obowiązujący w dniu złożenia wniosku. Zgodnie z art. 85 ust. 1 pkt. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest to kwota równa 880,45 zł miesięcznie.

Jeśli Pani rodzina spełnia te kryteria, należy złożyć wniosek o przyznanie mieszkania komunalnego wraz z dokumentami i oświadczeniami, które będą m.in. potwierdzać wysokość dochodów przez Panią uzyskiwanych. Wniosek powinna Pani złożyć w Urzędzie Dzielnicy właściwym dla Pani miejsca zamieszkania. W stolicy w celu zweryfikowania wniosku rada dzielnicy powołuje spośród swoich członków Komisję Mieszkaniową. Wnioski zaopiniowane przez Komisję rozpatruje zarząd dzielnicy, który rozstrzyga o zakwalifikowaniu i umieszczeniu wnioskodawcy na liście osób oczekujących na najem lokalu. Listę osób zakwalifikowanych do zawarcia umowy najmu zawierającą ich dane, adres zamieszkania oraz podstawę prawną kwalifikacji, podaje się do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń urzędu dzielnicy przez okres nie krótszy niż 14 dni. Zwykle realizacja listy polega na złożeniu wnioskodawcy kolejno dwóch propozycji najmu lokalu. Należy pamiętać, że jeśli nie zdecyduje się Pani na przyjęcie żadnej z dwóch propozycji wskazanych przez zarząd dzielnicy, władze mogą postanowić o przesunięciu Pani na koniec listy albo o skreśleniu Pani rodziny z listy.

Zawarcie umowy najmu lokalu zwykle uzależnia się od wpłacenia kaucji zabezpieczającej w wysokości sześciokrotności miesięcznego czynszu naliczonego dla lokalu. Jednak w przypadku gdy dochód najemcy na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza minimum dochodowego, może zostać Pani zwolniona w całości lub w części z wpłacenia kaucji lub może Pani skorzystać z ulg w postaci rozłożenia kaucji na raty miesięczne.

Po pomyślnym przejściu całej „ścieżki” zostanie z Panią zawarta umowa najmu, która jest potwierdzeniem prawa do przyznanego mieszkania. 

Magdalena Kwiatkowska

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda