mobile

Powiększanie zbiorów Archiwum Warszawskiego Detalu

Archiwum Warszawskiego Detalu chroni nie tylko obiekty pozyskane podczas remontów w nieruchomościach należących do miasta. Do naszych zbiorów będziemy również przyjmować przedmioty przekazane przez warszawiaków.

inf. prasowa
Powiększanie zbiorów Archiwum Warszawskiego Detalu

Powiększając w ten sposób zbiory  miasto chce uratować przed wyrzuceniem na śmietnik zabytkowe posadzki, płytki, kafle, klamki, okładziny, fragmenty mozaik czy dachówki. Zapraszamy do przekazywania obiektów wraz z opisem ich historii i pochodzenia. Bardzo przydatne będą także zdjęcia wykonane – o ile to możliwe – przed demontażem detali, w ich pierwotnym miejscu. Aby te zabytki mogły być wykorzystane do celów badawczych, ekspozycyjnych i edukacyjnych ważne jest zachowanie o nich jak najwięcej informacji.

 

Kafle piecowe to najczęściej wyrzucane detale

Jednymi z przedmiotów, które bardzo często ekipy remontowe demontują podczas modernizacji zabytkowych kamienic, są piece kaflowe. Tymczasem są one w wielu przypadkach przykładem kunsztu rzemieślniczego i zachwycają swoją urodą nawet po demontażu.

 

Takim przykładem w zbiorach Archiwum są kafle piecowe z budynku przy ul. Radzymińskiej 63 (Praga-Północ), ujętego w gminnej ewidencji zabytków. Po demontażu uzyskaliśmy komplet kafli piecowych oraz kilka dekoracji pochodzących z innych pieców.

 

Apelujemy, aby nie wyrzucać zabytkowych kafli, ale przekazać je do miejskich zbiorów. Zostaną skatalogowane i opisane, a w przyszłości staną się nośnikiem pamięci o dawnym wyposażeniu warszawskich kamienic.

 

Zbiory gromadzone w Archiwum można obejrzeć na stronie internetowej Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków w zakładce Archiwum Warszawskiego Detalu.

 

 

Jak przekazać zabytkowy detal?

1.    Wystarczy zgłosić chęć przekazania obiektów do zbiorów Archiwum Warszawskiego Detalu, pisząc na adres mailowy archiwum.detalu@um.warszawa.pl.

2.    Następnie wypełnić oświadczenie oraz kartę obiektu, a także klauzulę RODO.

W odpowiedzi na zgłoszenie pracownicy Archiwum wyślą wiadomość, dotyczącą możliwości przekazania zabytku.

 

 

 

Źródło: UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda