mobile
REKLAMA

Powstanie nowe muzeum archeologii w Gdańsku

Dobra wiadomość dla wszystkich fanów historii polskiej i dziejów Słowian. Rozpoczeły się przygotowania do budowy Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego.

Redakcja/ fot. źródło http://www.nmm.pl/aktualnosci/muzeum-archeologii-podwodnej-w-lebie-zwycieski-projekt
Powstanie nowe muzeum archeologii w Gdańsku

Już za trzy lata w Łebie powstanie Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego, w którym zwiedzający będą mogli oglądać słowiańskie łodzie i zabytki związane ze sztuką szkutniczą. Inspiracją do stworzenia nowego odziału Narodowego Muzeum Morskiego były muzea łodzi w Oslo i Roskilde, które wśród tamtejszych zwiedzajcych cieszą się dużą popularnością.

W konkursie na stworzenie projektu wygrała warszawska pracownia Plus3 Architekci. Jurorów przekonał pomysł, by budynek swoim kształtem nawiązywał do tematyki marynistycznej i przywodził na myśl ruch wiatru. Jego charakter będzie dobrze współgrać w krajobrazem miasta. Na elewacji mają się pojawić elementy na wzór lin okrętowych, a wnętrze będzie przypominać konstrukcję łodzi.

Muzeum będzie składać się z kilku obszernych hal. W jednej z nich będą znajdować się słowiańskie łodzie, a w kolejnych zostanie zaprezentowana wystawa przedmiotów wydobytych z wody. Wraki zostały odnalezione m.in. na Oruni koło Gdańska, w wodach Zatoki Puckiej i nad jeziorem Łebsko. Zwiedzający będą mogli także poznać szczegóły dotyczące rybołóstwa morskiego i ratownictwa morskiego.

Nie podjęto jeszcze żadnych konkretnych prac związanych z budową nowej placówki. Narodowe Muzeum Morkie nadal szuka środków finansowych na pokrycie kosztów związanych z inwestycją. Pomysłodawcy liczą także na wsparcie ze strony Ministerstwa Dziedzictwa Narodowego. Być może pieniądze uda się także pozyskać z unijnych programów finansowania.

Muzeum, w którym można byłoby przyjrzeć się codziennemu życiu przodków sprzed tysiąca lat z pewnością przyciągnie dużą liczbę turystów i mieszkańców Pomorza. Prawdopodobnie obiekt stanie się ikoną miasta Łeba.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko