mobile
REKLAMA

Poznaj „Foto nadrzeczywistość”

W najbliższą środę, 24 czerwca, w Galerii Po Prawej Stronie Wisły przy ul. Konopackiej 1a odbędzie się wernisaż wystawy „Foto nadrzeczywistość”, autorstwa Anny Wolskiej.

TAGI
Poznaj „Foto nadrzeczywistość”

Pojęcie nadrzeczywistości pojawiło się w ubiegłym stuleciu między innymi w teoriach takich naukowców jak - Carl Gustaw Jung, Zygmunt Freud. W czasach późniejszych do teorii tych nawiązywali chociażby surrealiści. To powiązanie nauki i sztuki stanowiło istotny ferment pod podwaliny dla nowoczesnej sztuki XX i XXI wieku.

- “Foto nadrzeczywistość” oznacza dla mnie wykroczenie poza fotografię standardowo rozumianą jako zjawisko opisujące. W polskiej fotografii istnieje szczególna dychotomia dzieląca fotografię na „przedstawiającą” i „kreacyjną”. To co mnie interesuje w sposób szczególny to środek, pogranicze tych dwóch pozornie nie korespondujących ze sobą nurtów, wykroczenie poza ramy logiki i narracji, używanie środków artystycznych i kreacyjnych do przedstawienia w otaczającej rzeczywistości tego czegoś, co czasem czujemy przez skórę, ale nie umiemy do końca oddać słowami. Takie stany towarzyszyły mi często w miejscach, które określane są jako „miejsca mocy”, „miejsca kultu”, „miejsca naznaczone przez historię i ludzkie losy”. Fotografia ma być sposobem na uchwycenie i wyrażenie (określenie) tego czegoś w pejzażu, czy w danym, określonym miejscu, a co umyka jednocześnie logice nowoczesnego człowieka – mówi autorka wystawy.

“Foto nadrzeczywistość” z założenia ma być projektem badawczym opartym o historię wybranych miejsc w Polsce. „Foto nadrzeczywistość” to także odniesienie się do roli transcendencji w fotografii. To próba odpowiedzi na pytania, jakie zadaje sobie wielu z nas, gdy staje się świadomi własnej tożsamości – czym jest upływ czasu? Czy jesteśmy w stanie przekazać część swojej osobowości za pomocą rzeczy, które po nas zostają. W końcu - czy mam szansę na zachowanie części świadomości po moim życiu?

Autorka wystawy, Anna Wolska, od 2006 roku jest związana z Okręgiem Warszawskim ZPAF, gdzie pracuje jako kurator warszawskiej galerii fotografii „Galerii Obok ZPAF” oraz jako wykładowca Studium Fotografii ZPAF. W 2010 roku otrzymała Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „za szczególny wkład w promocję polskiej fotografii”. Ma na swoim koncie ponad sto projektów kuratorskich, w tym wystawy indywidualne, festiwale, przeglądy i konkursy.

 

fot. Anna Wolska

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda