mobile
REKLAMA

Poznaj regulamin Dzielnicy Wisła

Dzielnica Wisła to szczególny obszar Warszawy. Jej goście czują się tutaj często swobodniej, a wręcz zapominają o powszednich regułach funkcjonowania w przestrzeni publicznej. Z tych właśnie powodów, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, administrujący tymi terenami, postanowił stworzyć Regulamin Dzielnicy Wisła. O zasadach przypominać będą nie tylko tradycyjne nośniki, ale także wyjątkowy mural.

inf. pras.
TAGI
Poznaj regulamin Dzielnicy Wisła

– Choć obszaru tego nie określają zdefiniowane granice, to wyznacza go szczególny charakter Wisły. Łączą się tu przyroda dzikiej rzeki z dynamiczną specyfiką europejskiej metropolii. Prawdopodobnie właśnie dlatego mieszkańcy Warszawy i goście Dzielnicy Wisła, chcą właśnie tu wypoczywać i czują się naprawdę swobodnie. Czasami wręcz zapominają o regułach współżycia społecznego. Właśnie dlatego stworzyliśmy Regulamin Dzielnicy Wisła – mówi Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warzawy.

 

Zbiór zasad składa się z 13 punktów. Odnoszą się one zarówno do ochrony nadwiślańskich terenów, jak i zachowania wobec innych użytkowników tej przestrzeni. Obejmuje wszystkie ważne aspekty funkcjonowania, z poszanowaniem praw przyrody i zwierząt. Przy każdym z kolejnych artykułów, oprócz zdania wyjaśnienia, znajdują się przykłady konkretnych zachowań oraz krótkie przestrogi. W najbliższym czasie tablice z zasadami pojawią się na terenie Dzielnicy Wisła.

 

– Prosimy by te zasady szanować, ale też propagować. Dzięki temu wspólna przestrzeń Dzielnicy Wisła nie utraci swojej wyjątkowości – dodaje dyrektor Marek Piwowarski.

 

Poniżej przedstawiamy spis kolejnych artykułów Regulaminu (bez rozwinięcia):

 

    OCHRONA PRZYRODY WISŁY

Zachęcamy do korzystania z rzeki i ochrony jej niezwykłej przyrody

 

    DBAŁOŚĆ O WSPÓLNĄ PRZESTRZEŃ

Zapraszamy do wypoczynku na plażach i na bulwarach, prosząc o sprzątanie po sobie.

 

    OPIEKA NAD WSPÓLNYMI DOBRAMI

Zachęcamy do korzystania z urządzeń w taki sposób, aby mogły służyć innym

 

    SPOKÓJ POBLISKICH MIESZKAŃCÓW

Zapraszamy do wspólnej zabawy i spotkań towarzyskich, prosząc o zachowanie umiaru w zabawie

 

    SZACUNEK DLA UCZUĆ INNYCH OSÓB

Zachęcamy do okazywania sobie czułości i opalania się w pięknych okolicznościach przyrody nad Wisłą z szacunkiem dla uczuć innych osób

 

    SPOŻYWANIE ALKOHOLU

Zalecamy spożywanie alkoholu tylko w miejscach specjalnie do tego wyznaczonych, czyli wiślanych klubokawiarniach

 

    PALENIE OGNISK

Zachęcamy do piknikowania na plażach i polanach bez palenia ognisk w dowolnie wybranych miejscach

 

    KĄPIELE W WIŚLE

Zachęcamy, co najwyżej do moczenia stóp w Wiśle

 

    KORZYSTANIE Z POJAZDÓW MECHANICZNYCH I ROWERÓW

Zachęcamy do korzystania z Dzielnicy Wisła na piechotę

 

    ZWIERZĘTA DOMOWE

Wasze zwierzęta są także mile widziane w Dzielnicy Wisła

 

    PROWADZENIE DZIAŁALNOŚCI HANDLOWEJ

Zachęcamy do legalnej działalności handlowej

 

    SPECJALNE ZASADY DLA PŁYWAJĄCYCH I PRZEBYWAJĄCYCH W PORCIE

Szczególnie zapraszamy do pływania po rzece

 

    WSPÓLNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Prosimy o reagowanie na zło i zniszczenia

 

Zapisy Regulaminu Dzielnicy Wisła były konsultowane, ze zrzeszającą większość nadwiślańskich klubokawiarni, Stowarzyszeniem Komisja Klubowa, a z pełną treścią Regulaminu można zapoznać się tutaj.

 

Wyjątkowy mural

O zasadach panujących nad rzeką przypominać będzie również nowoczesny mural, autorstwa Karoliny Skrzyniarz, który powstaje na Bulwarze Flotylli Wiślanej, obok Klubokawiarni Babie Lato. Jego oficjalna prezentacja nastąpi w czwartek, 31 sierpnia, o godz. 10.00. Inspiracją do powstania miejskiego malowidła był ogłoszony trzy lata temu Kodeks Dobrych Praktyk.

 

– Naszym celem jest zadbanie o ulubioną przestrzeń warszawiaków, jaką jest Wisła – tłumaczy Paweł Górski, prezes Stowarzyszenia Komisja Klubowa. – Mural jest idealną formą, by treść kodeksu była stale widoczna dla osób przebywających nad Wisłą i aby stworzone zasady były przez wszystkich respektowane – dodaje.

 

Powstanie muralu jest częścią tegorocznej edycji kampanii edukacyjnej Dzielnica Wisła, którą na zlecenie m.st. Warszawy realizacje Komisja Klubowa. Działania kampanii skupiają się na niekonwencjonalnych akcjach, które mają skłonić ludzi odpoczywających nad rzeką do dbania o porządek. W weekendowe wieczory można spotkać edukatorów, którzy opowiadają o celu kampanii oraz rozdają worki na śmieci a w punktach wymiany odpadów za zebrane nad Wisłą śmieci można otrzymać np. bilety na wydarzenia kulturalne, kupony na rejsy oraz drewno na ognisko.

 

W załączeniu grafiki, których elementy zostały wkomponowane w grafikę muralu, a także zdjęcie z prac przy miejskim malowidle.

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda