mobile

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego

W pobliżu Centrum Nauki Kopernik powstanie imponująca budowla, rezultat zwycięskiej koncepcji architektonicznej projektantów Heinle, Wischer und Partner Architekci.

Agata Mościcka
TAGI
Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego

W konkursie na projekt architektoniczny siedziby Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego (PPK) w Warszawie, wzięło udział 35 pracowni z kraju i z zagranicy. Ostatecznie, Sąd konkursowy, pod przewodnictwem Jerzego Grochulskiego dokonał wyboru wykonawcy, którym została wrocławska pracownia Heinle, Wischer und Partner Architekci Sp. z o. o., kierowana przez Edzarda Schultza i Annę Stryszewską – Słońską. Nagrodą w konkursie była kwota 50 tys. zł oraz podpisanie umowy na realizację projektu budowlanego i wykonawczego.

Prace projektowe mają zostać zrealizowane w technologii BIM i zakończone w kwietniu 2018 r. W tym samym roku ogłoszony zostanie przetarg na generalnego wykonawcę, który powinien sfinalizować budowę do końca 2020 r.

W odróżnieniu od wystawienniczej funkcji Centrum Nauki Kopernik, PPK pełnić będzie głównie zadania edukacyjne, związane z badaniami nad procesami uczenia się.

Budynek Pracowni ma mieć innowacyjny charakter architektoniczny, jednak współgrający z istniejącą już bryłą Centrum Kopernik. Trzy kondygnacje będą dysponowały 4,4 tys. m² powierzchni użytkowej. Pracownia będzie funkcjonować jako interdyscyplinarny i międzysektorowy ośrodek badawczo-rozwojowy, działający w zakresie badań z zakresu antropologii, psychologii, edukacji i socjologii oraz nowych technologii i nauk inżynieryjnych.

Do głównych założeń badawczych PPK będzie należało:

 – współpraca naukowców, badaczy i praktyków w celu pozyskiwania wiedzy pozwalającej na rozwiązywanie realnych problemów;

– konstruowanie prototypów i produktów, rozwijających krajowy rynek edukacyjny i stanowiących dla niego inspirację;

– multidyscyplinarność, polegająca na wykorzystaniu metodologii, doświadczeń i osiągnięć różnych nauk w celu efektywnego rozwiązywania problemów.

Siedziba PPK zostanie podzielona na kilka stref: warsztatowo-laboratoryjną, pracownie focusowe oraz przestrzenie partnerskie, obszar biurowy, szatnię i kawiarnię.

Najistotniejsze znaczenie będzie miała pierwsza z tych stref, która będzie składać się z trzech części:

No-Tech – obszar bez specjalistycznego sprzętu i narzędzi technicznych, przeznaczony m.in. na szkolenia czy spotkania;

Lo-Tech – obszar posiadający podstawowy sprzęt laboratoryjny oraz narzędzia. Znajdzie się tu również FabLab, czyli pracownia wyposażona w narzędzia tradycyjne, takie jak: młotki, śrubokręty, ale także nowoczesne urządzenia, m.in. drukarki 3D;

Hi-Tech – obszar będący terenem badawczym z zaawansowanymi technologiami, narzędziami i profesjonalnym sprzętem laboratoryjnym. To właśnie tu będą prowadzone prace rozwojowe, m.in. tworzenie nowych formatów zajęć czy wykonywanie testów naukowych.

W Pracowni znajdzie się również miejsce, gdzie będzie można prowadzić dyskusje, prace naukowe, analityczne i eksperymentalne.

Na terenie Pracowni współpracować ma około 200 osób – zarówno pracowników Centrum Kopernik jak i współpracujących partnerów.

Inwestycja znalazła się na liście przedsięwzięć, które mogą zostać dofinansowane kwotą ok. 25 mln zł, pochodzącą ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego, w ramach konkursu: Działalność badawczo – rozwojowa jednostek naukowych; Typ projektów – Wsparcie infrastruktury badawczo – rozwojowej jednostek naukowych.

Wyniki konkursu RPO WM poznamy w marcu 2018 r. Pozostała część inwestycji zostanie sfinansowana ze środków własnych zebranych przez Centrum Kopernik oraz zapewnionych przez sponsorów. Koszt całego przedsięwzięcia to kwota około 55 mln złotych.

Agata Mościcka

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda