mobile
REKLAMA

„Praga-Południe jest modna”

Zapytaliśmy burmistrza Pragi-Południe, pana Tomasza Kucharskiego o planowane inwestycje, projekty zgłoszone do budżetu partycypacyjnego, a także przyłączenie 32 gmin do Warszawy.

Aleksandra Krawczyk
„Praga-Południe jest modna”

Panie Burmistrzu, za nami rok 2016.  Jakim był rokiem dla dzielnicy?
Był to kolejny rok wytrwałej pracy, której efektem jest między innymi to, że o naszej dzielnicy mówi się „Praga-Południe jest modna”. W minionym roku, szczególnie w obszarze infrastruktury oświatowej, przybyło sporo obiektów. Powstały zespoły boisk w szkole nr 21 na Saskiej 78 i w szkole gastronomiczno-hotelarskiej na Majdańskiej 30/36. Oddano przedszkole przy Rechniewskiego na Gocławiu, piękny obiekt zbudowany we współpracy z developerem. Zakończono prace przy skwerku na Majdańskie i w parku Polińskiego na Grochowie. Zwiększono ilość miejsc w przedszkolach nr 211 i nr 46, poprzez adaptację poddaszy. Wykonano wiele remontów chodników i nawierzchni ulic Pragi-Południe. W prawie wszystkich mieszkaniach należących do miasta zamontowano czujniki dwutlenku węgla, zmniejszając tym samym ryzyko zatrucia się czadem przez mieszkańców do minimum.  Kiedy mówimy o tak dużym organizmie, jak prawie 200 tys. mieszkańców Pragi-Południe, nie sposób wymienić wszystkie programy, prace i udoskonalenia, które pozytywnie wpływają na jakość życia mieszkańców. Jest tego naprawdę dużo, i to na wielu obszarach.
Pierwszy kwartał roku, to nowe inwestycje i realizacja planów. Co czeka mieszkańców dzielnicy w roku 2017?
Wiele inwestycji, remontów i prac, na które czekają mieszkańcy. Zamierzamy miedzy innymi zakończyć termomodernizacje czterech szkół w dzielnicy. W tym roku mamy także zamiar zakończyć budowę żłobka na Szkoły Orląt, na Gocławiu. Na tym osiedlu rozpoczniemy budowę zespołu szkolno-przedszkolnego, inwestycji oczekiwanej przez mieszkańców. Wyremontowane zostaną ul. Siennicka i Kobielska. Zaprojektujemy i przygotujemy się do gruntownego remontu i postawienia nadbudowy w kamienicy przy Grochowskiej 297.  Poza tym zamierzamy zrealizować wiele przedsięwzięć i programów kulturalnych, sportowych i społecznych.
Mieszkańcy partycypowali w inwestycjach dzielnicowych poprzez zgłaszanie własnych projektów. Jakiego typu projekty zostały w obecnej edycji zgłoszone, czego najbardziej potrzebują mieszkańcy Pragi-Południe?
W obecnej edycji budżetu partycypacyjnego, czyli do realizacji w 2018 roku mieszkańcy Pragi-Południe zgłosili 266 projektów. Są to pomysły o bardzo różnym charakterze. Jednak najwięcej z nich dotyczy usprawnień z zakresu infrastruktury i zieleni.: naprawa dróg, chodników, podwórek, budowę ścieżek rowerowych, skwerków rekreacyjnych, siłowni plenerowych, boisk i placów zabaw, a także ochrona drzew i nowe nasadzenia. Drugi rodzaj projektów najczęściej zgłaszanych to projekty z zakresu kultury, sportu i rekreacji: zagospodarowanie czasu wolnego dla różnych grup wiekowych, warsztaty, zajęcia pozalekcyjne i sportowe, wzbogacenie księgozbiorów bibliotek. Pojawiły się również projekty skierowane do osób niepełnosprawnych. W ramach budżetu partycypacyjnego 2015 i 2016 zrealizowano 100 projektów. W 2017 roku do realizacji w dzielnicy Praga-Południe mamy 75 pomysłów.  Wszystkie projekty, które wypływają od mieszkańców, a Urząd Dzielnicy zrealizował je w odpowiedzi na potrzeby społeczności lokalnych, są powodem do zadowolenia.
Które ze zwycięskich projektów w ubiegłych edycjach zostały już zrealizowane? 
Dzięki budżetowi partycypacyjnemu prażanie mogą cieszyć się m. in. : oświetleniem trasy spacerowej przy ul. Międzynarodowej, wzdłuż Parku Skaryszewskiego, nowymi chodnikami przy ul. Kobielskiej, Walewskiej oraz koło szkoły przy ul. Kwarcianej, ławeczkami (nie tylko) dla seniorów. Ciekawi historii Pragi-Południe mogli uczestniczyć w wycieczkach kulturalno-historycznych po praskich osiedlach. Wycieczka, która odbyła się w czasie Światowych Dni Młodzieży z przewodnikiem opowiadającym w języku angielskim, była także świetną promocją dzielnicy dla licznie odwiedzających Warszawę w tych dniach gości z różnych zakątków świata. Dzielnicowe wypożyczalnie wzbogacono o nowości wydawnicze dla czytelników. Wybór projektów, które poszerzają ofertę czytelniczą biblioteki, szczególnie dobrze świadczy o mieszkańcach dzielnicy - czytamy i chcemy czytać więcej!  Młodzi z Grochowa cieszą się ze zmodernizowanego boiska przy Szkole Podstawowej nr 141 na ul. Szaserów. Dzięki nowej nawierzchni boiska aktywna młodzież może w bezpiecznych warunkach grać w piłkę. Mieszkańcy Saskiej Kępy doczekali się modernizacji Kanału Wystawowego. Powstała siłownia plenerowa, oświetlenie ledowe, odnowiliśmy zniszczoną i uszkodzoną kładkę. Rewitalizacja skwerku przy ul. Majdańskiej za ponad 600 tys. to z kolei projekt na Grochowie Południe. Powstały też łąki kwietne na Gocławiu, Grochowie Kinowej, Grochowie Północnym, Kamionku i Saskiej Kępie. 
Niedawno został ogłoszony projekt przyłączenia do Warszawy 32 okolicznych gmin. Jak Państwo się na to zapatrują? Dzielnica na tym zyska czy wręcz przeciwnie?
Po pierwsze: nie znamy rozwiązań szczegółowych a „diabeł tkwi w szczegółach”. Po drugie: jesteśmy absolutnie przeciwni narzucaniu systemowych rozwiązań, decydujących o jakości życia ludzi, w sposób arbitralny.
Na jakie wydarzenia kulturalne w tym roku, będą mogli się wybrać mieszkańcy Pragi Południe?
Na wiele wydarzeń cyklicznych i okazjonalnych. Miedzy innymi na XI już Święto Saskiej Kępy, które wróci na Francuską i Paryską i na które zapraszamy w maju.
Jakie są plany dzielnicy, jeśli chodzi o promowanie kultury fizycznej?
Promujemy i wspomagamy wiele wydarzeń z tego obszaru. Pragnę zwrócić uwagę na jeden niezwykle ważny obszar; jesteśmy przodująca dzielnicą, jeżeli chodzi o ofertę dla seniorów. Proponujemy wiele zajęć dla tej grupy mieszkańców w OSiR Praga-Południe. Kooperujemy też z działkowiczami, organizując dla seniorów wakacje na działkach.  Bardzo aktywnie działają u nas Uniwersytet III Wieku i Związek Emerytów i Rencistów, których wspieramy.
Rozmawiała Aleksandra Krawczyk

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko