mobile
REKLAMA

Prezydenci miast razem na rzecz walki z uprzedzeniami

W środę, 27 czerwca w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbyło się seminarium „NIE dla NIEnawiści. Miasta wobec uprzedzeń etnicznych i religijnych”, zorganizowane przez m.st. Warszawę oraz American Jewish Committee Central Europe.

Informacja prasowa
Prezydenci miast razem na rzecz walki z uprzedzeniami

Celem seminarium była wymiana doświadczeń w zakresie przeciwdziałania antysemityzmowi i ksenofobii. Organizatorzy wyrazili przekonanie, że konkretne działania władz miejskich, mające na celu budowanie postawy tolerancji, solidarności i szacunku dla mniejszości, mają ogromne znaczenie dla wszystkich mieszkańców. Patronat nad wydarzeniem objęła Unia Metropolii Polskich.

Otwierając seminarium, Hanna Gronkiewicz-Waltz - prezydent stolicy, podkreśliła wagę współdziałania władz miejskich z organizacjami skupiającymi mniejszości – zarówno w działaniach edukacyjnych, jak i w dziedzinie zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa tym organizacjom. - Jednym z naszych podstawowych obowiązków moralnych jest sprzeciwiać się nienawiści. Nasza troska jest aktualna, ponieważ przypadki agresji na tle narodowościowym, religijnym czy etnicznym stają się coraz częstsze. Bardzo niepokojące jest to, że ich występowanie przestało wiązać się z natychmiastowym i powszechnym potępieniem i ostracyzmem. My, przedstawiciele miast, aby nie dopuścić do piekła nienawiści, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia konkretnych działań. Wierzę, że nie jest za późno i że wspólnie możemy przyczynić się do odwrócenia tego niepokojącego trendu.

Dyrektor AJC Central Europe Agnieszka Markiewicz zaznaczyła, że antysemityzm to nie tylko atak na społeczność żydowską, ale również zagrożenie dla wartości społeczeństwa demokratycznego i obywatelskiego. Dla antysemityzmu czy ksenofobii nie może być akceptacji w żadnym aspekcie – społecznym, politycznym czy religijnym. Dlatego też tak ważne są działania w różnych obszarach życia społecznego.

Istotnym elementem seminarium było podpisanie przez biorących w nim udział prezydentów Warszawy, Białegostoku, Gdańska i Poznania apelu do innych polskich miast o wdrożenie polityki „zero tolerancji dla uprzedzeń, ksenofobii i antysemityzmu”.

 

Apel prezydentów miast

Jako prezydenci dużych polskich miast, uważamy propagowanie wartości demokratycznych i działanie na rzecz wolności obywatelskich za nasze priorytety. Wszelkie przekonania oraz zachowania bazujące na uprzedzeniach religijnych, etnicznych czy kulturowych, jako niezgodne z naszymi wartościami, stanowczo potępiamy.

Dlatego jako gospodarze miast, które od wieków rozwijają się dzięki społecznościom reprezentującym odmienne religie i narody, stajemy w obronie godności ludzkiej i poszanowania różnorodności. Chcemy realizować politykę zerowej tolerancji dla rasizmu, antysemityzmu, i innych form nienawiści wobec drugiego człowieka. Będziemy korzystać z dostępnych instrumentów prawnych, aby przestępstwa popełnione na tle nienawiści rasowej czy religijnej nie były bagatelizowane. Chcemy stale podnosić świadomość społeczną wśród obywateli miast, pracowników instytucji miejskich i służb porządkowych. Takie działania, wraz z rozbudowanym programem edukacji młodego pokolenia, są nie tylko słuszne, ale mają zapewnić bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom miast.

Zachęcamy Prezydentów i Burmistrzów innych polskich miast, aby przyłączyli się do naszego apelu o wdrożenie polityki „zero tolerancji dla uprzedzeń, ksenofobii i antysemityzmu”.

fot. UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda