mobile
REKLAMA

Promocja polskiej muzyki i nowości w świecie orkiestry z mobilnej aplikacji

Instytut Muzyki i Tańca przedstawił wczoraj dziennikarzom nowy program promocji polskiej muzyki klasycznej oraz nowości w bezpłatnej aplikacji mobilnej „Orkiestrownik”.

 

Anna Tomasik
Promocja polskiej muzyki i nowości w świecie orkiestry z mobilnej aplikacji

Dom Dziennikarzy przy ulicy Foksal 3/5 to nie tylko miejsce dobrze znane żurnalistom. W tym samym budynku znajduje się również Centrum Prasowe Foksal, jedno z ulubionych miejsc nie tylko środowisk twórczych. Odbywają się tutaj najbardziej prestiżowe medialnie wydarzenia ze świata kultury, polityki i biznesu. Wczoraj gościli tutaj prelegenci z Instytutu Muzyki i Tańca, Filharmonii Narodowej oraz Mateusz Cieślak (producent aplikacji „Orkiestrownik” / IMiT), Jędrzej Bączyk (reżyser filmów) i Dariusz Wancarz (dźwiękowiec filmów), a także bohaterowie filmów: „Zestaw perkusyjny” - Hubert Zemler, „Akordeon” – Marcin Gałażyn i „Fortepian” – Aleksander Dębicz. Także wczoraj swoją internetową premierę miał film „Fortepian”.

Podczas konferencji prasowej dziennikarze mieli okazję poznać nowy program konkursowy „Scena dla Muzyki Polskiej” w sezonie 2019/2020, który Instytut Muzyki i Tańca realizował będzie we współpracy z Filharmonią Narodową oraz instytucjami koncertowymi w kraju. Głównym założeniem wspomnianego programu jest inspirowanie muzyków do przygotowywania programów koncertów muzyki polskiej, promowanie wykonawstwa utworów muzyki polskiej oraz zainteresowanie publiczności muzyką polską, szczególnie utworami mniej znanymi.

„Scena dla Muzyki Polskiej” to program, którym chcemy zachęcić artystów, wykonawców, muzyków do tworzenia scenariuszy programów muzyki polskiej (…). Uważamy, że z utworów muzyki polskiej można skomponować bardzo dobre repertuary koncertowe. Najlepsze utwory zostaną zaprezentowane zarówno w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej, jak i u naszych partnerów w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach i w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie – zdradza Maksymilian Bylicki, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca.   

Z kolei o oczekiwaniach związanych z tym programem i jego prezentacją publiczności mówił Wojciech Nowak, dyrektor naczelny Filharmonii Narodowej.

Bardzo się cieszę, że  bierzemy udział w tym programie i możemy zrobić cykl koncertów tylko związanych z muzyką polską (…). To będzie osiem koncertów raz w miesiącu i w ten sam dzień, chyba w środę, od października 2019 roku do maja 2020 roku. Abonament na cykl tych koncertów zatytułowany „Scena Muzyki Polskiej” będziemy sprzedawali już od 22 lipca. Mam nadzieję, że zainteresowanie tym projektem będzie duże (…). Promowanie muzyki polskiej w ten sposób jest bardzo ciekawe i wszyscy jesteśmy pod wrażeniem tego projektu – podkreśla Wojciech Nowak, dyrektor naczelny Filharmonii Narodowej.

Nie jest tajemnicą, że Instytut Muzyki i Tańca – choć nie może pochwalić się swoją sceną i nie jest też instytucją artystyczną – podejmuje wiele działań dla ochrony i promocji muzyki polskiej. I bardzo chętnie zaprasza do udziału w realizacji swoich projektów największe instytucje artystyczne

Zastanawiamy się,  jakie podejmować inicjatywy i nie tylko organizując wydarzenia artystyczne, bo oczywiście koncerty się odbywają, ale jak zmobilizować środowisko artystyczne, wykonawców, artystów, także publiczność do zainteresowania się muzyką polską, szczególnie muzyką XIX i XX wieku, która bardzo często jest mało znana i odkrywana, a jest piękna. Nasi artyści w XIX wieku byli uznani w całej Europie, w świecie, bo wtedy ta muzyka dominowała. Ich utwory znakomite były bardzo chętnie słuchane i niektóre były prawdziwymi szlagierami międzynarodowymi, jak choćby „Modlitwa dziewicy” Tekli Bądarzewskiej, kompozytorki z połowy XIX wieku, który w tamtych czasach został sprzedany w nakładzie ponad miliona egzemplarzy na całym świecie i do dziś w niektórych krajach jest grany, ale w Polsce tych utworów nie znamy, nie słuchamy. I dlatego jedną z inicjatyw, która ma szerzej cały świat zaprosić do odkrywania kompozytorów polskich, jest Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie. Konkurs odbędzie się we wrześniu tego roku i zaproszeni są do niego wykonawcy w dwóch kategoriach: fortepian i muzyka kameralna – powiedział Maksymilian Bylicki, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca. Koncert Laureatów Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. S. Moniuszki odbędzie się 27 września w Rzeszowie, zaś powtórzenie koncertu laureatów dla publiczności w Warszawie przewidziano na 29 września w Filharmonii Narodowej.

Zaprezentowano również nowości dostępne w bezpłatnej aplikacji mobilnej Instytutu Muzyki i Tańca „Orkiestrownik”, jedynej polskiej aplikacji, która młodym ludziom (i nie tylko) przybliża świat orkiestry. O jej sukcesie świadczy fakt, iż pobrana została 200 tysięcy razy, a jej filmy na kanale YT mają już 2,5 miliona odsłon (!).

Nowe filmy prezentują łącznie 11 zawodów i instrumentów: fortepian, akordeon, gitara, marimba, zestaw perkusyjny, elektronika oraz zawody kompozytor, librecista, reżyser dźwięku, lutnik i śpiew. Co ciekawe, bohaterami tych filmów są wybitni polscy artyści, m.in.: Jadwiga Rappe, Joanna Freszel, Krzysztof Knittel, Marcin Dylla, Marianna Bednarska, Mirosław Bujko, Olga Pasiecznik, Paweł Mykietyn, Tadeusz Mieczkowski i Wojciech Łukasz.

Realizacja filmów sfinansowana została ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Tekst / zdjęcia: Anna Tomasik

                                                                                                 

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda