mobile

Przesiadaj się i jedź

W plenerowej galerii węzła przesiadkowego na Młocinach prezentowana jest wystawa „Przesiadaj się i jedź”.  Dzięki niej poznajemy urokliwe miejsca, które można zwiedzić podróżując komunikacją miejską.

Anna Tomasik
Przesiadaj się i jedź

Jadąc samochodem zazwyczaj nie zwracamy uwagi na miejsca, które po drodze mijamy. Interesuje nas punkt docelowy, no i jeszcze musimy mieć oczy szeroko otwarte, by nie spowodować kolizji.

    „Parkuj i jedź” to tytuł plenerowej wystawy, która niedawno pojawiła się w Parku Sztuki na Młocinach odkrywa miejsca niezwykłe i urokliwe pod względem przyrodniczym, które zachwycą z pewnością każdego. W ich poszukiwaniu nie musimy już jeździć na drugi koniec Polski. Tu, nad wiślanym warszawskim brzegiem mamy wiele nieodkrytych jeszcze zabytków przyrody. Aby je poznać wystarczy pozostawić samochód na parkingu P+R i zacząć podróżować komunikacją miejską.

    Niecodzienna wystawa przygotowana została przez Warszawski Transport Publiczny i prezentuje 18 fotogramów.

    Dzięki tej wystawie odkrywamy nie tylko malowniczy świat przyrody pełen tajemnic, ale i w telegraficznym skrócie poznajemy historię tych miejsc.

    – Kanał Piaseczyński ma 25 metrów szerokości i 820 metrów długości. Łączy Zamek Ujazdowski i Łazienki Królewskie z Wisłą. Kiedyś dochodził bezpośrednio do rzeki, jednak w latach 70. wybudowano Wisłostradę i poszerzono ulicę Czerniakowską. W efekcie kanał został skrócony i nie ma już drożnego, podziemnego połączenia z królową polskich rzek – czytamy na jednym z fotogramów.

    Dowiadujemy się, że Dolinka Służewiecka to doskonałe miejsce dla miłośników biegania, zaś Las Mojej Matki polecany jest tym, którzy lubią spacery i odpoczywać na łonie natury.

Okazuje się, że część kompozycji Parku Kępa Potocka stanowi Łacha Potocka, znajdująca się na tarasie zalewowym Wisły na terenie Żoliborza i Bielan. A  na terenie Zakola Wawerskiego doliczono się 130 gatunków ptaków, w tym aż 30 lęgowych.

    – Port Czerniakowski to jedyny w Warszawie port miejski. Można tam spotkać np. czaplę, rybitwę, bywają pliszki szare, jaskółki. Z samego rana mamy dużą szansę zobaczyć lisa, wydrę albo bobra. Licznych gości przyciągają klimatyczne knajpki, łącznie z tymi zacumowanymi w postaci barek – czytamy na innym fotogramie.

Zakole Wawerskie jest rozległym terenem, położonym w najszerszym miejscu doliny zalewowej Wisły. Płyną tędy: Kanał Wawerski, Kanał Nowa Ulga i Kanał Kawęczyński. Na wschodzie natkniemy się na ciek wodny o nazwie Rów Zerzeński, wypływający z niewielkiego Jeziorka Żabiego – to informacja z kolejnego fotogramu.

    Autorem zdjęć, które możemy oglądać w Parku Sztuki na Młocinach jest Arkadiusz Ziółek, pasjonat warszawskiej przyrody, który każdą wolną chwilę poświęca na uwiecznianie obiektywem swojego aparatu otaczającej go natury. W efekcie powstało aż pięćdziesiąt zdjęć tych miejsc, które warto odwiedzić i poznać ich urok. Wystawa prezentuje jednak zaledwie ich część. Więcej możemy zobaczyć na stronie www.zielonamapa.waw.pl  

 

Tekst i zdjęcia: Anna Tomasik

 

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda