mobile

Puchary dla najlepszych młodych sportowców

Dobiegła końca sportowa rywalizacja w 50. Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży. We wtorek, 7 listopada, młodzi stołeczni sportowcy zostali udekorowani medalami. W tym roku najbardziej aktywną dzielnicą okazało się Śródmieście, którego reprezentanci wywalczyli aż 28 medali.

inf. pras.
TAGI
Puchary dla najlepszych młodych sportowców

Wydarzenie to jest finansowane przez m.st. Warszawę. W roku szkolnym 2015/2016 na zawody w relacji szkolnej przeznaczonych zostało 470 tysięcy złotych, a w obecnym sezonie (2016/2017) kwota ta wyniosła 540 tysięcy złotych. Miasto finansuje również rywalizację WOM w relacji klubowej. Tu w 2017 roku wydatkowanych zostało ponad 182 tysiące złotych.

 

Warszawska Olimpiada Młodzieży, to nie tylko system sportowy, to także system wychowania młodzieży, przeciwdziałanie agresji, profilaktyka zdrowotna i społeczna. Dziękuję wszystkim nauczycielom i dyrektorom szkół, którzy swoim zaangażowaniem krzewią wśród naszych młodych zawodników ideę aktywności fizycznej, ale też walki fair play, bo nie zwycięstwa są tutaj najważniejsze, ale współpraca i dzielenie wspólnej pasji do sportu – mówił podczas uroczystego zakończenia WOM Janusz Samel, dyrektor Biura Sportu i Rekreacji Urzędu m.st. Warszawy.

 

Warszawska Olimpiada Młodzieży jest corocznym wydarzeniem sportowym z wieloletnią tradycją, którego celem jest upowszechnianie sportu w stolicy. Dzięki niemu Warszawa zajmuje pierwsze miejsca we współzawodnictwie wojewódzkim i ogólnopolskim. Zawody organizowane są na poziomie szkolnym, dzielnicowym oraz stołecznym, a młodzi sportowcy rywalizują ze sobą w takich konkurencjach jak koszykówka, biegi przełajowe, tenis stołowy, piłka nożna czy unihokej. Zwycięzcy poszczególnych konkurencji reprezentują stolicę w Mazowieckich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej.

 

We wtorek, 7 listopada, w Centrum Rekreacyjno-Sportowym m.st. Warszawy Dzielnicy Bielany odbyło się uroczyste podsumowanie zmagań w 50. Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży.

 

Zawody 50. Warszawskiej Olimpiady Młodzieży rozegrano zgodnie z regulaminem i harmonogramem rozgrywek w trzech kategoriach wiekowych:

· szkoły podstawowe (13 lat i młodsi),

· gimnazja (16 lat i młodsi),

· szkoły ponadgimnazjalne (bez ograniczeń wiekowych).

 

W zawodach finałowych rozgrywanych na poziomie stołecznym z udziałem zwycięzców eliminacji dzielnicowych uczestniczyło:

· 4 117 zawodników i zawodniczek ze 128 szkół podstawowych (w 2016 roku: 4054 sportowców ze 125 szkół, a w 2015 roku: 3771 zawodników i zawodniczek ze 110 szkół);

· 5 119 zawodników i zawodniczek z 89 gimnazjów (w 2016 roku na tym poziomie rozgrywek udział wzięło 5163 zawodników i zawodniczek z 89 szkół, a rok wcześniej 4930 z 90 gimnazjów);

· 1 753 zawodników i zawodniczek z 83 szkół ponadgimnazjalnych (1867 zawodników i zawodniczek z 83 szkół ponadgimnazjalnych wzięło udział w WOM w roku 2016, a w 2015 było ich 1820 z 85 szkół).

 

W eliminacjach dzielnicowych uczestniczyło:

· 24 653 zawodników i zawodniczek ze 191 szkół podstawowych (w 2016 roku było ich 24 988 ze 181 szkół, a w 2015 roku 26 470 ze 170 podstawówek);

· 21 552 zawodników i zawodniczek ze 133 gimnazjów (21 446 zawodników i zawodniczek ze 127 gimnazjów wzięło udział w zawodach w 2016 roku, a w 2015 20 830 młodych sportowców ze 124 gimnazjów);

· 7 391 zawodników i zawodniczek z 89 szkół ponadgimnazjalnych (w 2016 roku startowało 6891 zawodników i zawodniczek z 87 szkół, a rok wcześniej 6895 sportowców z 86 szkół ponadgimnazjalnych).

 

Łącznie w zawodach eliminacyjnych i finałowych 50. Warszawskiej Olimpiady Młodzieży uczestniczyło ok. 64 600 uczestników.

 

Najlepszą ze szkół podstawowych okazała się żoliborska Szkoła Podstawowa nr 65 im. im. W. Orkana. Podstawówka ta od kilku lat jest w czołówce rywalizacji WOM. W 2016 roku zajęła drugie miejsce, a w 2014 roku również triumfowała na podium. Na dalszych miejscach znalazły się Szkoła Podstawowa nr 94 im. I Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego z dzielnicy Włochy i podstawówka nr 14 im. Bohaterów Warszawy z Ursusa.

 

W klasyfikacji dzielnic na poziomie szkół podstawowych zwyciężył Ursynów, który wyprzedził Śródmieście i Żoliborz.

 

Triumfatorem rywalizacji na szczeblu gimnazjów był ubiegłoroczny zwycięzca WOM, czyli sportowe Gimnazjum nr 35 im. gen. W. Andersa z ulicy Konwiktorskiej. Na drugim miejscu podium znalazło się Gimnazjum nr 92 im. J. U. Niemcewicza z Ursynowa, a na trzecim Gimnazjum nr 48 z Woli.

 

Na liście najlepszych dzielnic, na poziomie gimnazjalnym, najwyżej uplasował się Ursynów. Dalej na podium znalazły się Śródmieście i Wola.

 

Wśród szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyło LXX Liceum Ogólnokształcące im. A. Kamińskiego z Ursynowa. W dalszej kolejności rywalizację zakończyło LXII Liceum Ogólnokształcące im. W. Andersa ze Śródmieścia i LI Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki z Rembertowa – ubiegłoroczny triumfator.

 

W klasyfikacji dzielnicowej szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyło Śródmieście, przed Wolą i Bielanami.

 

Podobnie jak przed rokiem i dwoma laty najlepszą dzielnicą okazało się Śródmieście. Centralna dzielnica zdobyła najwięcej punktów, a jej zawodnicy zdobyli najwięcej medali – aż 28. W punktowej klasyfikacji łącznej, a także klasyfikacji medalowej na drugim miejscu uplasował się Ursynów, a za nim Wola.

 

 

Na Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży rozpoczęły się wielkie kariery tak wybitnych sportowców jak m.in. Ireny Szewińskiej, Jacka Wszoły, Kajetana Broniewskiego czy Zofii Klepackiej-Noceti.


 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko