mobile

Raport o stanie miasta podczas sesji Rady Warszawy

Rada m.st. Warszawy zapoznała się z raportem o stanie miasta za 2022 rok. Najważniejsze dane przedstawił radnym prezydent Rafał Trzaskowski. Prezydent stolicy otrzymał wotum zaufania podczas sesji absolutoryjnej Rady m.st. Warszawy

Informacja prasowa
Raport o stanie miasta podczas sesji Rady Warszawy

Prezydent wiele miejsca poświęcił sytuacji budżetowej państwa i innym trudnościom, z którymi stolica mierzyła się w ostatnim czasie. Wszystkie one miały wpływ na bieżącą działalność miasta, a mimo to – jak zaznaczał Rafał Trzaskowski – poziom miejskich usług został zachowany.

Jestem dumny, że mimo ogromnego przyrostu liczby mieszkańców w ostatnich latach udało nam się zachować dobrą jakość życia w mieście, mimo ubytków finansowych – mówił prezydent podczas sesji oraz podkreślał: – Badania opinii mieszkańców dowodzą, że kierunek zmian jest dostrzegany i doceniany. Blisko 90 procent warszawiaków jest zadowolonych lub bardzo zadowolonych z Warszawy i z dzielnicy, w której mieszka. Sukcesu Warszawy nie mierzy się stopniem realizacji jakiejkolwiek ideologii, ale satysfakcją mieszkańców. To tu warszawiacy mogą spełniać swoje ambicje i marzenia, być prawdziwie wolni. W Warszawie żyje im się po prostu dobrze.

Raport o stanie miasta jest już piątym dokumentem z podsumowaniem wydarzeń i zmian w stolicy za poprzedni rok, który w ręce mieszkańców oddaje Rafał Trzaskowski.

Prezydent mówił dziś m.in. o realizacji programu Warszawa Rodzinna, takich jak budowa kolejnych żłobków i przedszkoli, modernizacja parków czy wsparcie instytucji kulturalnych.

Minione pięć lat to konsekwentna transformacja Warszawy w stolicę wygody, zieleni i wolnego czasu. Miasta czystego, bezpiecznego i oferującego przyjazną do życia przestrzeń – pisze prezydent stolicy we wstępie do dokumentu i przypomina, że doskonałym poparciem tej tezy jest wygrana Warszawy w konkursie na najlepszy kierunek wakacyjny wśród europejskich miast.

Trudny rok i duże inwestycje

Mimo trudnego 2022 roku, Warszawa kontynuowała realizację ważnych dla mieszkańców inwestycji. Wśród zadań, na które miasto przeznaczyło najwyższe kwoty, znalazły się m.in. budowa II linii metra oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej; modernizacja ciągu ulic Marsa-Żołnierska; rozbudowa wiaduktów Trasy Łazienkowskiej czy przebudowa ul. Kondratowicza na Targówku.

Miasto sukcesywnie realizowało plan budowy i modernizacji budynków oświatowych. Dzięki temu część przedszkolaków i uczniów mogła rozpocząć naukę w nowych placówkach na Żoliborzu, Bemowie, Bielanach czy Woli. W ubiegłym roku zwiększyła się nie tylko liczba szkół, ale też liczba uczniów – warszawskie placówki przyjęły wielu uczniów z Ukrainy. Wzrosła również liczba miejsc w żłobkach. Miastu udało się oddać do użytku kilka nowych placówek dla dzieci do 3 roku życia.

2022 rok to zakończenie głośnych inwestycji w ramach Nowego Centrum Warszawy: zazielenionego i bardziej przyjaznego pieszym rodna Dmowskiego oraz placu Pięciu Rogów w miejscu dawnego ruchliwego skrzyżowania. To również dalsza kontynuacja innych zadań w ramach programu: budowa mostu pieszo-rowerowego czy przebudowa pl. Trzech Krzyży.

Miasto realizowało również inwestycje związane m.in. z modernizacją obiektów opieki zdrowotnej, ośrodków sportowych czy miejskich mieszkań. A to wciąż tylko część ubiegłorocznych działań m.st. Warszawy w 2022 r. Więcej przykładów można znaleźć w raporcie, który dostępny jest na stronie Urzędu m.st. Warszawy.

­– Mimo kryzysów, które nas dotknęły, mimo wzrostu liczby mieszkańców Warszawy o ok. 10 proc. w wyniku fali uchodźczej, mimo nieprzychylnej stołecznemu samorządowi polityce rządu, który narzuca na nas nowe zadania, a zarazem ogranicza dochody miasta z Waszych podatków, nie przestajemy budować nowoczesnej, tętniącej życiem i dającej nam radość metropolii – pisze Rafał Trzaskowski.

Całe wystąpienie przed Radą m.st. Warszawy można obejrzeć na Facebooku prezydenta. Informacje także na profilu twitterowym prezydenta Rafała Trzaskowskiego.

fot.R.Motyl/UMW

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda