mobile
REKLAMA

Raport WFS: Mieszkańcy podzieleni w sprawie ograniczenia ruchu samochodowego w ścisłym centrum

Według badania przeprowadzonego na zlecenie stowarzyszenia Warszawskie Forum Samorządowe, prawie połowa mieszkańców stolicy chciałaby ograniczenia ruchu samochodowego w ścisłym centrum, na rzecz pieszych, rowerzystów i transportu publicznego. Największymi zwolennikami takiego rozwiązania są niepracujący i mieszkańcy w przedziale wiekowym 50+.  
Młodsi nie chcą zmian?

inf. pras. WFS
Raport WFS: Mieszkańcy podzieleni w sprawie ograniczenia ruchu samochodowego w ścisłym centrum

Mieszkańcy są prawie równo podzieleni w sprawie ograniczenia ruchu samochodowego w ścisłym centrum. 49 proc. ankietowanych jest zdania, że należy ograniczyć liczbę samochodów na rzecz transportu publicznego i rowerzystów. Mniej, bo 46 proc., jest przeciwnych ograniczeniom. Największymi entuzjastami wprowadzenia barier dla samochodów osobowych są osoby w przedziale wiekowym 70+ (w tej grupie odsetek wynosi 67 proc.), a następnie w przedziale 60-69 (60 proc.). Z kolei największymi przeciwnikami zmian są osoby w przedziale wiekowym 30-39 (65 proc.). 

Samochód niezbędny dla aktywnych zawodowo

Niemniej ciekawie wygląda podział na pracujących i niepracujących. Aktywni zawodowo nie chcą ograniczenia ruchu samochodowego w ścisłym centrum Warszawy (58 proc. przeciwnych). Osoby niepracujące chętniej patrzą na zmiany (56 proc. chce wprowadzenia barier dla samochodów osobowych). Według Grzegorza Gruchalskiego z Warszawskiego Forum Samorządowego, podział ze względu na status na rynku pracy jest naturalny. – Osoby aktywne zawodowo, przy obecnej kondycji transportu zbiorowego, nie chcą porzucać samochodów osobowych. Nie mogą sobie pozwolić na dodatkową stratę czasu. Jednak zmiany są nieuniknione. Transport publiczny w przeciągu kilku lat musi poprawić swoją jakość i przyspieszyć, tak aby stał się atrakcyjny dla aktywnych zawodowo, zabieganych warszawiaków.   

Raport „Zmieńmy Warszawę od Środka”

Raport WFS to ocena mieszkańców i ekspertów na temat kondycji Śródmieścia. Według raportu, niemal 72 proc. warszawiaków uważa, że są rejony Śródmieścia, które wymagają odnowienia albo inwestycji. Spośród osób, które wskazały na potrzebę modernizacji, najwięcej, bo 25 proc., położyło nacisk na odnowienie okolic Dworca Centralnego, w tym otoczenia hotelu Marriott. 19 proc. widzi potrzebę renowacji Powiśla, a 18 proc. Muranowa. Co ciekawe, tylko 16 proc. wskazało otoczenie Pałacu Kultury i Nauki. Co dziesiąty badany wyraził potrzebę rewitalizacji Traktu Królewskiego, a jedynie co dwudziesty Starego Miasta. 
W badaniu mieszkańcy również wypowiadają się o zabudowie wysokościowej. Ponad połowa mieszkańców stolicy (54 proc.) uważa, że powinno powstać więcej nowoczesnych wieżowców w ścisłym centrum (okolice Emilii Plater, Plac Defilad przy Pałacu Kultury i Nauki, otoczenie hotelu Marriott i Dworca Centralnego). Przeciwnicy drapaczy chmur to 41 proc., a niezdecydowani to niespełna 5 proc. 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda