mobile
REKLAMA

Raporty z planowania Warszawy i konkurs o przyszłości miasta

Władze miasta pracują nad nowym studium Warszawy. Planiści zebrali olbrzymią wiedzę na temat naszego miasta. Na podstawie tych danych, tworzą się pytania o przyszłość stolicy oraz czekające ją wyzwania.

inf. prasowa
Raporty z planowania Warszawy i konkurs o przyszłości miasta

W 2018 roku włodarze miasta rozpoczęli prace nad nową konstytucją przestrzenną naszego miasta – studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy.

- Pierwszy etap konsultacji społecznych pokazał jak bardzo potrzebujemy tego dokumentu. Mieszkańcy złożyli niemal 25 tys. wniosków – mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Wiedza, na której bazują planiści, to nie tylko informacje z wniosków, to także liczne analizy i badania. A obraz, który się z nich wyłania, jest bardzo ciekawy. I dużo mówi o warszawiakach i wyzwaniach przestrzennych, z którymi musimy się mierzyć w stolicy.

To właśnie dlatego miasto rozpoczyna cykl „Raporty z planowania Warszawy". - Chcemy podzielić się wiedzą o mieście i pytaniami o przyszłość. Pytamy jak kształtować przestrzeń Warszawy, by była dobrym miejscem do życia za 10, 20 czy 30 lat. A publikacji każdego z raportów towarzyszy spotkanie online.

 

- Pierwszy raport jest o nas - mieszkańcach. O demografii, o tym, gdzie mieszkamy i pracujemy, jak korzystamy z najpotrzebniejszych codziennych usług. Perspektywa mieszkańca jest dla nas kluczowa w nowym studium. Wiemy już, że Warszawa będzie rosła wolniej niż sądziliśmy. To dobra informacja i szansa, by skupić się przede wszystkim na jakości życia. Serdecznie zapraszam na pierwsze spotkanie – dodaje wiceprezydent.

 

 

Jak będziemy mieszkać w Warszawie przyszłości?

Włodarze miasta postanowili też spytać mieszkańców jak widzą przyszłość miasta i we współpracy z Fundacją Puszka organizują konkurs FUTUWAWA: Jak będziemy mieszkać w Warszawie przyszłości? Każdy może zgłosić swój pomysł i projekt.

Miasta dobre do życia muszą wymyślać się wciąż na nowo. Poszukiwać wizjonerskich pomysłów i odpowiadać na wyzwania zdiagnozowane w pracach nad nowym studium. A jednym z nich jest pytanie: Jak będziemy mieszkać w Warszawie za 30 lat?

Do włączenia się w rozmyślania nad przyszłością stolicy zapraszamy profesjonalistów, amatorów, młodzież i najmłodszych (kategoria FUTUWAWKA).

Odpowiedź na pytanie konkursowe może być sformułowana zarówno w postaci konkretnego rozwiązania, jak i potraktowana teoretycznie, opisowo, metaforycznie, konceptualnie czy futurologicznie.

Stolicę interesują różne dziedziny - od antropologii, socjologii, ekologii i ekonomii, przez sztukę, filozofię i futurologię, po architekturę i urbanistykę. Forma zapisu wizji jest dowolna – rysunek, wizualizacja, opowiadanie, komiks, video... Szukamy propozycji i wizji artystycznych, projektowych i teoretycznych. Pomysły oceni interdyscyplinarne jury.

 

Prace w konkursie można nadsyłać do 19 kwietnia. Dodatkowo od 26 kwietnia do 17 maja 2021 na stronie mieszkamy.futuwawa.pl będzie trwało głosowanie publiczności.

 

Pula nagród w Konkursie to 15 tys. zł oraz liczne nagrody rzeczowe, w tym książki o mieście i przyszłości, a także tablet graficzny w kategorii FUTUWAWKA.

 

Najciekawsze projekty ukażą na wystawie w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury, która planowana jest na czerwiec 2021 roku. To będzie podsumowanie Raportów z planowania Warszawy i konkursu.

Więcej informacji, regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie: mieszkamy.futuwawa.pl.

Organizatorzy: m.st. Warszawa i Fundacja Puszka

Patroni medialni: Notes na 6 Tygodni, Magazyn Miasta, Architektura & Biznes

 

Więcej informacji: www.architektura.um.warszawa.pl

 

 

 

 

 

Źródło: UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda