mobile
REKLAMA

Ratusz Białołęki obchodzi 20. urodziny!

A jak urodziny to nie może zabraknąć przyjęcia, tortu, baloników i prezentów! 19. czerwca zapraszamy wszystkich mieszkańców do białołęckiego ratusza przy ul. Modlińskiej 197, bo świętować chcemy z mieszkańcami, dla których urząd pracuje od dwudziestu lat. W godzinach 8:00 – 18.00 jak zawsze będzie można załatwić sprawy w okienkach obsługi. Jednak tego dnia, czas oczekiwania będzie sobie można umilić pysznym tortem i muffinami. Przygotowaliśmy również film o historii i rozwoju dzielnicy w ciągu ostatnich 20 lat, który będzie wyświetlany w Wydziale Obsługi Mieszkańców. Mamy też niespodziankę – każdy mieszkaniec będzie mógł się poczuć i sfotografować jako Władca Białołęki. 

informacja prasowa
TAGI
Ratusz Białołęki obchodzi 20. urodziny!

 

Białołęka to ludzie, którzy w niej mieszkają! 20 urodziny, to święto wszystkich osób związanych z naszą dzielnicą. Dlatego tego dnia, osoby załatwiające sprawy w urzędzie otrzymają mały podarunek. Zdradzamy, że idealny na aktywne lato!

W ten sposób będziemy obchodzić ostatni z trzech Dni Białołęki. 17 czerwca, w sobotę, świętujemy w Bocianim Zakątku, przy sąsiedzkim grillu, uczestnicząc w grze miejskiej i licznych warsztatach. 18 czerwca, w niedzielę, spotykamy się na wielkim rodzinnym pikniku w Parku Henrykowskim zwieńczonym koncertem Majki Jeżowskiej. (załączam plakat Dni Białołęki)

Historia budynku

Dokładnie 20 lat temu, 19 czerwca 1997 roku, ówczesny Prezydent m.st. Warszawy, Pan Marcin Święcicki oraz Burmistrz Gminy Warszawa Białołęka – Jerzy Smoczyński dokonali uroczystego otwarcia nowego budynku urzędu. Wtedy też został poświęcony sztandar dzielnicy, którego rodzicami chrzestnymi zostali Pani Elżbieta Majlert i Pan Adam Śmiarowski.

Dla białołęckiego ratusza ważne momenty odbywały się w czerwcu. W wyniku nowego podziału administracyjnego stolicy dokonanego na mocy ustawy z dnia 25 marca 1994 roku o ustroju Miasta Stołecznego Warszawy, 19 czerwca 1994 roku, Białołęka stała się samodzielną gminą. 21 czerwca 1995, w pierwszą rocznicę utworzenia Gminy Warszawa – Białołęka wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej siedziby urzędu. Rok później, dokładnie 21 czerwca 1996 roku odbyła się uroczystość „Wiechy”, na zakończenie stanu surowego budynku. Prace budowlane urzędu także zakończyły się w czerwcu.

Projektantami ratusza byli Grzegorz Stiasny i Jakub Wacławek. W styczniu 1998 roku, w konkursie "Życie w architekturze" zorganizowanym przez miesięcznik Architektura - Murator, ratusz na Białołęce został uznany za najlepszy budynek użyteczności publicznej w latach 1996-1997 w stolicy. O statuetkę autorstwa znanego rzeźbiarza prof. Adama Myjaka oraz dyplom Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, pana Janusza Tomaszewskiego, walczyło 67 obiektów. Białołęcki ratusz został doceniony m.in. za architekturę odwołującą się do okresu międzywojennego i funkcjonalność. To tu narodziła się idea pierwszego w Warszawie Wydziału Obsługi Mieszkańców, w którym mieszkańcy załatwiają sprawy w otwartej sali z punktami obsługi. Ratusz, ulokowany przy nowobudowanej ulicy Światowida, pełnił też funkcję miastotwórczą. Dziś skrzyżowanie ulic Modlińskiej i  Światowida jest jednym z najważniejszych punktów komunikacyjnych dzielnicy.

W 2002 roku zmieniono podział terytorialny Warszawy, likwidując gminy i zastępując je dzielnicami. Od tego czasu urząd Gminy Warszawa – Białołęka stał się Urzędem Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy. W ciągu 20 lat istnienia urzędowało tu sześciu burmistrzów.

W momencie powstawania urząd obsługiwał ok. 50 tys. osób. Dziś zameldowanych mieszkańców jest ok. 110 tys. a szacujemy, że mieszka tu ok 130 tys. osób.

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko