mobile
REKLAMA

Rozbudowa stacji Warszawa Gdańska rozpoczęta

Ruszyła rozbudowa - prace obejmą budowę dodatkowych torów i peronów, dzięki czemu zwiększy się liczba pociągów docierających do stacji Warszawa Gdańska. Inwestycja będzie kosztować 43 mln złotych.

TAGI
Rozbudowa stacji Warszawa Gdańska rozpoczęta

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na rozbudowę jednej z najważniejszych stołecznych stacji. Rozbudowa potrwa zaledwie pół roku. Prace obejmą: przebudowę 8 km torów w północnej części stacji używanej głównie przez pociągi towarowe, 19 rozjazdów oraz 10 km sieci trakcyjnej. Ponadto przebudowane zostaną urządzenia sterowania ruchem kolejowym.

Ważna informacja dla pasażerów – powstanie dodatkowy peron w miejscu przygotowanym do tego celu już podczas pierwszego etapu modernizacji torów, który zakończył się pięć lat temu.

Prace prowadzone na stacji Warszawa Gdańska są skoordynowane z remontem Mostu Gdańskiego, podczas którego wymienione zostaną 3 km torów, ponad 1500 mostownic, 700 podkładów na dojazdach do przeprawy, stalowe elementy przęseł, przyczółki oraz filary. Dzięki tej drugiej modernizacji pociągi pojadą z prędkością 60 km/h – czyli o 20 km/h szybciej niż obecnie.

Podczas prac prowadzonych na Moście Gdańskim nie pojawią się żadne utrudnienia ruchu pociągów pasażerskich, z wyjątkiem dwóch kolejek SKM. Na wniosek przewoźnika ich trasa zostanie skrócona do stacji Warszawa Zoo.

Na objazdy zostaną skierowane niektóre składy towarowe. Ich trasy będą na bieżąco ustalane z przewoźnikami.

Prace na stacji są realizowane przez konsorcjum firm: Trakcja PRKiI - lider, ZUE oraz Comsa. Kontrakt zakłada wykonanie dokumentacji projektowej i robót budowlanych.

Rozbudowa stacji Warszawa Gdańska to pierwszy krok do planowanej modernizacji węzła kolejowego w stolicy. Seria inwestycji, zaplanowanych na najbliższe dwa lata, obejmie trzy linie obwodowe oraz linię średnicową. Pozwoli to na zwiększenie przepustowości i na przyjmowanie większej ilości pociągów w godzinach szczytu. PKP Polskie Linie Kolejowe planują wydać na wszystkie inwestycje w sumie 2 mld złotych.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda