mobile

Rozpoczął się 5. Tydzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów

Co roku, 11 marca, ogrody zoologiczne obchodzą Dzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów – święto zainicjowane w 2018 r. przez Warszawskie ZOO. To czas, w którym ogrody informują o swojej misji, organizują wydarzenia i przeznaczają na to cały tydzień. 11 marca to także urodziny Miejskiego Ogrodu Zoologicznego im. Antoniny i Jana Żabińskich w Warszawie, który w tym roku kończy 96 lat.

mat.pras.
Rozpoczął się  5. Tydzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów

Z nauką wśród zwierząt”

To hasło tegorocznych obchodów TygoDnia Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów, w których weźmie udział aż 15 polskich zoo. Tematem przewodnim jest nauka, czyli jeden z filarów działalności zoo. Ogrody informują o badaniach naukowych, które wpływają bezpośrednio na poprawę dobrostanu zwierząt
w ogrodach, przyczyniają się do zrozumienia przyrody, a dzięki temu lepszej ochrony ginących gatunków.

Ośmiornica – bohaterka TygoDnia Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów

Ośmiornic nie znajdziecie w polskich ogrodach zoologicznych, ale są one niezwykłe i pełne tajemnic, a takie „fascynujące problemy” nauka lubi najbardziej! Ośmiornice są najlepiej przebadanymi zwierzętami ze wszystkich głowonogów, a nadal zajmują uwagę badaczy. Inteligencja ośmiornic ewoluowała w alternatywny sposób niż u całej reszty zwierząt. Zwierzęta te potrafią posługiwać się narzędziami, rozwiązują skomplikowane testy i najprawdopodobniej… potrafią myśleć abstrakcyjnie. Naukowcy zbadali, że to zapewne dzięki układowi nerwowemu, który składa się z ok. 500 mln neuronów! My, ludzie, mamy 86 mld neuronów, psy zaś – ok. 600 mln. Ośmiornica to prawdziwa ikona odkrywczych oraz pożytecznych związków i relacji zwierząt z nauką, dlatego też została bohaterką plakatu tegorocznego TygoDnia Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów.

Ambasadorami tegorocznej edycji TygoDnia Misji ZOO jest 15 zwierzęcych przedstawicieli z polskich ogrodów zoologicznych, a Warszawskie ZOO będzie reprezentował szympans zwyczajny Frodo. W tym roku zwierzęta wcielą się w pracowników naukowych i odkryją, jak duży jest wkład zwierząt w rozwój nauki. Efekty tych działań i wyniki prowadzonych badań mają istotny wpływ na naturalne środowisko, a więc także i nas - ludzi.

Dlaczego ZOO jest dobrym miejscem do prowadzenia obserwacji naukowych?

– Ogrody zoologiczne pełnią ważną i często niedocenianą funkcję związaną z działalnością naukową, Dzięki prowadzeniu obserwacji naukowych w ogrodach zoologicznych możliwe było stwierdzenie np. długotrwałego planowania czynności u szympansów, co w naturze byłoby niemożliwe do zaobserwowania. Naukowa działalność ogrodów zoologicznych daje również sprzężenie zwrotne w postaci polepszania warunków bytowych zwierząt i działań na rzecz ochrony ginących gatunków oraz zachowania bioróżnorodności – mówi dr hab. Maciej Trojan, prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wicedyrektor Instytutu Psychologii ds. dydaktycznych i jakości kształcenia, Kierownik Katedry Psychologii Poznawczej i Porównawczej UMK, Członek Rady Naukowej Warszawskiego ZOO.

 

– Działalność ogrodów zoologicznych jest szczególnie ważna w przypadku gatunków wymarłych w naturze, dla których są one jedyną szansą na przetrwanie. W związku z powyższym ogrody zoologiczne są dla naukowców niesamowitą skarbnicą wiedzy, dającą unikatową możliwość prowadzenia badań w jednym miejscu na wielu gatunkach zwierząt z całego świata. Utrzymywanie zwierząt dzikich w warunkach zamkniętych wymaga dokładnej znajomości ich szeroko pojętych potrzeb. Jednym z głównych czynników środowiskowych w chowie i hodowli zwierząt jest ich właściwe żywienie. Dlatego m.in. opracowanie zaleceń – dawek żywieniowych opartych na wynikach badań naukowych jest szczególnie istotne dla zapewnienia optymalnych warunków bytowania i dobrostanu tych zwierząt. Dzięki współpracy pracowników ogrodów zoologicznych z naukowcami - przyrodnikami możliwe jest stworzenie prawdziwego domu dla licznych gatunków zwierząt – mówi prof. dr hab. Renata Miltko, z-ca Dyrektora ds. Naukowych Instytutu Fizjologii i Żywienia Zwierząt im. Jana Kielanowskiego Polskiej Akademii Nauk, Członkini Rady Naukowej Warszawskiego ZOO.

Tydzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów ma bogaty program

Na TyDzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów polskie ogrody przygotowały różne atrakcje dla swoich gości. Na miłośników zwierząt od 11 do 17 marca będzie czekała duża dawka wiedzy o zwierzętach, spotkania z ZOOedukatorami i opiekunami zwierząt, ciekawostki, relacje z życia w zoo, gry terenowe oraz konkursy z nagrodami. W tym roku do współorganizatorów ,czyli ZOO Bydgoszcz, ZOO Charlotta, ZOO Chorzów, Akwarium Gdyńskiego, ZOO Gdańsk, ZOO Kraków, ZOO Lubin, ZOO Łódź, ZOO Opole, ZOO Płock, ZOO Toruń, ZOO Warszawa, ZOO Wrocław i ZOO Zamość, dołączyło ZOO Leśne Zacisze.

Program obchodów TygDnia Misji w Warszawskim ZOO:

Wtorek 12.03

12:00 - 13:00 – „Tajemnice szympansów i goryli” - Spotkanie z opiekunami szympansów i goryli – Pawilon Małp Człekokształtnych – zapisy trwają do niedzieli 10.03 do godz. 16:00 w Punkcie Obsługi Klienta* pod numerem tel. 22 619 40 41 wew. 119 (obowiązuje limit 25 osób)

Środa 13.03

10:00 - 14:00 – „Tajemnice szympansów i goryli” - Spotkanie z wolontariuszką Kasią – Pawilon Małp Człekokształtnych – wstęp wolny

Czwartek 14.03

12:00 - 13:00 – „Tajemnice Willi pod Zwariowaną Gwiazdą” – Zwiedzanie Willi Żabińskich – Willa Żabińskich – zapisy obowiązują do środy 13.03 do godz. 16:00 w Punkcie Obsługi Klienta* pod numerem tel. 22 619 40 41 wew. 119 (obowiązuje limit 25 osób)

Piątek 15.03

13:00 - 14:30 – „Czego nauczyły mnie szympansy” - Spotkanie naukowe z prof. Maciejem Trojanem – Restauracja TEMBO (zbiórka o  godz. 12.45 pod bramą od Ratuszowej) – zapisy obowiązują do czwartku 14.03 do godz. 16:00 w Punkcie Obsługi Klienta* pod numerem tel. 22 619 40 41 wew. 119 (obowiązuje limit 40 osób)

Sobota 16.03

11:00 - 13:00 – Rodzinna gra terenowa z nagrodami „Z nauką wśród zwierząt” – teren Warszawskiego ZOO – zapisy obowiązują do czwartku 14.03 do godz. 16:00 w Dziale Edukacji pod numerem tel. 22 619 40 41 wew. 179 (obowiązuje limit 100 osób)

Do udziału w wydarzeniach obowiązują bilety wstępu do Warszawskiego ZOO zgodnie z obowiązującym cennikiem: https://zoo.waw.pl/wizyta-w-zoo/bilety.

Do zwiedzania Willi Żabińskich należy doliczyć dodatkowy bilet wstępu w wysokości 10 zł.

 

fot. Marcin Jezierski/Warszawski Ogród Zoologiczny 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda