mobile
REKLAMA

Rusza Społeczny Uniwersytet Historii Woli

Już w najbliższy czwartek, 1 lutego zainauguruje swoje działanie Społeczny Uniwersytet Historii Woli. Na spotkania zorganizowane przez Stowarzyszenie Mieszkańców i Przyjaciół Kolonii Wawelberga oraz Janusza Dziano i Michała Pałgana – twórców portalu „Jestem z Woli” we współpracy z Wolskim Centrum Kultury może przyjść każdy chętny.

Marcin Kalicki
TAGI
Rusza Społeczny Uniwersytet Historii Woli

– Uważamy, że Wola została całkowicie odcięta od swoich historycznych korzeni. W trakcie II wojny światowej najpierw unicestwiono żydowskich mieszkańców dzielnicy, później w trakcie pierwszych dni Powstania Warszawskiego wymordowano większość pozostałych mieszkańców. W ten sposób przerwano naturalną narrację przekazywania historii i tożsamości tego miejsca. Po wojnie nowa władza zbudowała fałszywy obraz dzielnicy. Słynne hasła „Robotnicza Czerwona Wola”. O Woli faktycznie mówiło się, że jest czerwona, ale nie chodziło o sprawy polityczne. Ferajna na Woli w XIX wieku nosiła apaszki w czerwoną kratkę stąd takie określenie. Świetnie wykorzystali to komuniści. Przed wojną Wola była bardzo wielokulturową dzielnicą o różnorodnej strukturze społecznej. Często obok fabryk stały wille właścicieli. Z Woli wywodzą się stare rody warszawskie, których korzenie tkwią w założycielach wolskich młynów, garbarni. Na Woli były zlokalizowane liczne studia filmowe, wytwórnie muzyczne itd. Dziś Woli to znów dynamicznie rozwijająca się dzielnica, przez liczne wyburzenia i zmiany społeczne traci znów swój kontekst historyczny, dlatego widzimy potrzebę odpowiadania o jej historii – mówi Andrzej Chybowski, lider Stowarzyszenia Mieszkańców i Przyjaciół Kolonii Wawelberga.

W ramach stworzonego Społecznego Uniwersytetu Historii Woli odbywały się będą w Otwartej Kolonii – filii Wolskiego Centrum Kultury przy ulicy Górczewskiej 15 liczne atrakcje. – Planujemy cykliczne spotkania otwarte dla wszystkich chętnych, w każdy pierwszy czwartek miesiąca. Będziemy zapraszać do prowadzenia spotkań pasjonatów historii dzielnicy Wola i naszego miasta, przedstawicieli starych rodów warszawskich i ciekawe osoby. Nie chcemy by były to tylko suche wykłady, ale spotkania połączone z mikro koncertami i pokazami filmów – dodał Andrzej Chybowski.

Podczas pierwszego spotkania będzie można zetknąć się z wybitnymi postaciami stołecznej twórczości kulturalnej. Poprowadzi je pisarz, aktor, autor licznych felietonów nawiązujących do Stefana Wiecha Wiecheckiego – Przemysław Śmiech. Twórca książki „Mowa z Grochowa” na pewno wielokrotnie zaczaruję widownie barwnym językiem dawnej gwary warszawskiej, a swoje piosenki zaprezentują Beata Łubczonek i Marcin Milanowicz, czyli zespół Teściowa Śpiewa.

Zapraszamy wszystkich miłośników historii i gwary warszawskiej na spotkania Społecznego Uniwersytetu Historii Woli.

Fot. UD Wola

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda