mobile

Rząd wprowadza zmiany w Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19

Władze centralne podjęły decyzję o rozszerzeniu zarówno katalogu miejsc, w których mogą być wykonywane szczepienia, jak i nadaniu uprawnień do ich wykonywania kolejnym grupom zawodów. Rząd planuje, aby szczepienia na terenie każdego powiatu były wykonywane w szpitalach oraz w punktach szczepień masowych organizowanych przez samorządy. Zostanie również wprowadzona możliwość wykonywania szczepień w zakładach pracy. Rząd zapowiada, że do końca II kwartału zaszczepi 14 mln obywateli. Dotychczas zaszczepiono 6 mln.

Informacja prasowa
Rząd wprowadza zmiany w Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19

Nowe punkty szczepień

W ramach nowelizacji Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 (NPS) powstaną nowe punkty i miejsca szczepień. Oprócz już istniejących punktów w szpitalach tymczasowych, szczepienia będą się odbywać także w punktach masowych szczepień (organizowanych przez samorządy), punktach typu „drive thru”, zakładach pracy, aptekach oraz przychodniach POZ.

Nadal będzie się również można szczepić w utworzonych już na terenie Warszawy punktach szczepień, w tym 61 zorganizowanych przez miasto.

29 marca odbyło się spotkanie strony samorządowej ze stroną rządową, podczas którego omawiane były założenia do tworzenia masowych punktów szczepień. Stolicę reprezentowała na spotkaniu Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy, odpowiedzialna m.in. za miejską politykę zdrowotną. – Zapewniam, że tak jak to było w przypadku tworzenia populacyjnych punktów szczepień, dołożymy wszelkich starań, aby mieszkańcy Warszawy zostali zaszczepieni przeciw COVID-19 jak najszybciej. Zdrowie warszawiaków jest dla nas priorytetem – podkreśla wiceprezydent Kaznowska.

Zmiana kwalifikacji do szczepienia

Sejm przyjął 30 marca ustawę, która rozszerza kwalifikację pacjenta do szczepienia. Będzie ona wykonywana na podstawie kwestionariusza, który pacjent wypełni samodzielnie i w przypadku braku informacji o przeciwskazaniach zostanie automatycznie zakwalifikowany do szczepienia.

Rząd poinformował również, że nie tylko lekarze i pielęgniarki będą wykonywać szczepienia przeciw COVID-19 - w ramach nowelizacji NPS katalog zawodów został poszerzony m.in. o farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych oraz studentów ostatniego roku studiów medycznych.

Kolejna zmiana wprowadzona w NPS umożliwia prowadzenie szczepień przeciw COVID-19 w miejscach działalności samodzielnych ratowników medycznych i pielęgniarek – do tej pory mogły je wykonywać wyłącznie podmioty prowadzące działalność leczniczą.

Szczepienia w zakładach pracy

Zgodnie z zapowiedziami rządu pracodawca, który będzie miał ponad 500 pracowników chętnych na szczepienia, będzie mógł je wykonywać w zakładach pracy, jeśli zorganizuje tam zespół szczepienny. Taka możliwość jest planowana w II kwartale roku, a odpowiedzialność za organizację szczepień będzie spoczywała wówczas na pracodawcy.

Rząd wprowadza szczepienia populacyjne

Władze centralne zrezygnowały z etapu drugiego i trzeciego przewidzianego w NPS na rzecz wprowadzenia szczepień populacyjnych. Jak zapewniają przedstawiciele rządu, już 12 kwietnia rozpoczną się zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla rocznika 1962. Przez kolejne dwa tygodnie każdego kolejnego dnia mają startować zapisy dla następnego rocznika - aż do obywateli urodzonych w 1973 roku.

Więcej: https://www.gov.pl/web/szczepimysie

Fot. Pixabay

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda