mobile
REKLAMA

Rzeczowo, finansowo i koncepcyjnie – tak pomaga Miasto Stołeczne Warszawa

W wtorek, 12 września prezydent stolicy podpisała umowę dotacyjną dla poszkodowanej w nawałnicy pomorskiej gminy Chojnice. Dzięki wsparciu finansowemu Warszawy, zostaną wyremontowane szkoły, budynki komunalne, kompleks parkowy, a także zostanie zakupiony sprzęt ratunkowy.

inf. pras.
TAGI
Rzeczowo, finansowo i koncepcyjnie – tak pomaga Miasto Stołeczne Warszawa

- Umowa dotacyjna, którą dzisiaj podpisaliśmy to kolejny element wsparcia udzielonego przez Warszawę. Kilka dni po nawałnicy wysłaliśmy pomoc rzeczową zorganizowaną przez spółki m.st. Warszawy oraz firmy prywatne. Sami mieszkańcy zaangażowali się w zbiórki. Teraz uruchamiamy pomoc finansową, która pozwoli przeprowadzić remonty budynków oświatowych, komunalnych, zakupić sprzęt specjalistyczny dla ochotniczych straży pożarnych – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy i dodaje - Już za parę dni architekci krajobrazu z Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego zaczynają prace nad odtworzeniem zrujnowanego kompleksu parkowego w Lotyniu.

Wójt gminy Chojnice zwrócił się z apelem do władz Warszawy o wsparcie finansowe w odbudowaniu zniszczeń, zwłaszcza w sołectwie Nowa Cerkiew i Lotyń. To właśnie mieszkańcy tej ostatniej wsi, ratowali poszkodowanych w wyniku nawałnicy harcerzy w sąsiedniej miejscowości Suszek. Bez ich pomocy służby ratunkowe nie byłyby w stanie skutecznie dotrzeć z pomocą.

Zbigniew Szczepański, wójt gminy Chojnice podczas dzisiejszej uroczystości podpisania umowy dotacyjnej podziękował w imieniu poszkodowanych mieszkańców, których dotknęła nawałnica – Dziękuję za ten znaczący dar przekazania nam środków na odbudowę infrastruktury zniszczonych szkół, budynków komunalnych i dodał – takim symbolem zniszczeń jest przepiękny zabytkowy park w sołectwie Lotyń. Dzięki przekazanym przez Warszawę środkom zostanie odbudowany ogród jordanowski, który stanowił element parku. My to traktujemy jako prezent dla bohaterów z Lotynia. Dziękuję za solidarność samorządowców, pomoc wolontariuszy, harcerzy i strażaków, którzy pomogli nam ratować majątek, który pozostał po przejściu nawałnicy.

31 sierpnia br. stołeczni radni zdecydowali, że Warszawa przekaże ze swojego budżetu 762 tysiące złotych na pokrycie ogromnych strat spowodowanych nawałnicą. Pomoc finansowa zostanie przekazana na:

- remont budynków szkół podstawowych - 200 tysięcy złotych,

- remont budynków komunalnych - 300 tysięcy złotych,

- rewitalizacja ogródka jordanowskiego - 150 tysięcy złotych,

- zakup sprzętu specjalistycznego dla ochotniczych straży pożarnych - 112 tysięcy złotych,

#WarszawadlaLotynia

W usunięciu skutków kataklizmu, w sierpniu br. pomagało kilkudziesięciu wolontariuszy warszawskiego hufca ZHR i strażaków Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. Na terenie gminy Chojnice bardzo ucierpiało sołectwo Lotyń, i to właśnie tam skupiła się pomoc warszawskich służb. Wolontariusze i strażacy usuwali skutki nawałnicy na terenie pól i domostw mieszkańców wsi. W pierwszej kolejności usuwali drzewa i gałęzie z pól uprawnych, przeszkody z dróg dojazdowych, aby odpowiednie służby miały możliwość dojazdu. Na miejscu do dyspozycji służb został wykorzystany sprzęt zakupiony ze środków m.st. Warszawy, 5 samochodów PSP oraz agregat prądotwórczy.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko