mobile
REKLAMA

Sądowa batalia o Wolskie Koloseum

Urząd m.st. Warszawy skierował do sądu pozew o rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego terenu przy ul. Prądzyńskiego 14A, na którym znajdują się zabytkowe zbiorniki gazu

informacja prasowa
TAGI
Sądowa batalia o Wolskie Koloseum

Urząd Dzielnicy Wola pod koniec 2016 r. wystosował do użytkowników wieczystych terenu przy ul. Prądzyńskiego 14A wezwanie do polubownego rozwiązania umowy. Obecni właściciele zabytkowych zbiorników gazu mieli 30 dni na ustosunkowanie się do wezwania. Jednak porozumienie w tej sprawie nie zostało osiągnięte. – W związku z tym byliśmy zmuszeni do wejścia na drogę sądową. Urząd m.st. Warszawy złożył już w sądzie pozew o rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego. Rozpoczynamy sądową batalię o Wolskie Koloseum – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola.

Teren przy ul. Prądzyńskiego 14A wraz z zabytkowymi, XIX-wiecznymi zbiornikami gazu przeszedł w prywatne ręce w 1991 r. Właścicielem terenu stała się Fundacja „Wystawa Warszawa Walczy 1939-1945”, a użytkowanie wieczyste zostało ustalone na 99 lat. Nieruchomość została odsprzedana przez Fundację w prywatne ręce w 1996 roku. – Umowa użytkowania wieczystego nakładała na właścicieli obowiązek utrzymania terenu w należytym porządku oraz modernizacji zabytkowych zbiorników gazu – podkreśla Adam Hać, zastępca burmistrza Dzielnicy Wola.

Pod koniec 2015 r. przeprowadzona została wizja lokalna, mająca na celu ustalenie, czy użytkownik wywiązuje się z umowy. – Z protokołu oględzin wynikało, że zbiorniki na gaz są niezagospodarowane, zaniedbane i zdegradowane. Ponadto użytkownik wieczysty nie przeprowadził adaptacji budynków – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Dzielnicy Wola. Również kontrola przeprowadzona przez Stołecznego Konserwatora Zabytków potwierdziła, że obecni właściciele nie wykonali większości prac konserwatorskich i robót budowlanych, które zostały nakazane jeszcze w 2012 r. - Użytkownicy wieczyści przez ostatnie 25 lat nie wywiązali się z obowiązku adaptacji i modernizacji zabytkowych zbiorników gazu. Ponadto wydawane były decyzje Stołecznego Konserwatora Zabytków w zakresie odpowiedniego zabezpieczenia zbiorników przed dalszą degradacją – mówi Adam Hać. – W związku z tym uważamy, że obecny użytkownik korzysta z gruntu w sposób sprzeczny z jego przeznaczeniem określonym w umowie – dodaje.

Warto podkreślić, że zabytkowe rotundy są unikatowymi tego typu obiektami na skalę europejską. – To jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów znajdujących się na terenie Woli, który może stać się wizytówką całej Warszawy. Trzeba zrobić wszystko, aby zabytkowe zbiorniki gazu jak najszybciej zostały zrewitalizowane. W Europie jest kilka przykładów na to, jak tego typu obiekty można wykorzystać – mówi Krystian Wilk, przewodniczący Komisji Ładu Przestrzennego i Nieruchomości Rady Dzielnicy Wola.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko