mobile

Samoloty pod bielańskim niebem

Na terenie dzisiejszej pętli autobusowej i tramwajowej na Młocinach znajdowało się niegdyś lotnisko wojskowe. W 1944 roku stacjonowały tu cztery jednostki rozpoznawcze Luftwaffe, należące do siły powietrznej III Rzeszy.

Anna Tomasik
Samoloty pod bielańskim niebem

   Nie wszyscy wiedzą, że na terenie dzisiejszej pętli na Młocinach znajdowało się lotnisko. I chociaż z tamtego okresu niewiele zachowało się materiałów, to zdaniem historyków właśnie tu zaczynał się 700-metrowy pas startowy o szutrowej nawierzchni, który biegł po terenach obecnych ogródków działkowych, zajezdnię Żoliborz i hutę Warszawa, w kierunku Cmentarza Północnego na Wólce Węglowej. Aż trudno dzisiaj uwierzyć, że zamiast autobusów i tramwajów pod bielańskim niebem szybowały niegdyś samoloty.
    Już w latach 20-tych XX wieku władze stolicy planowały utworzenie lotniska na Bielanach. W 1934 roku postanowiono zlikwidować lotnisko na Mokotowie, a w jego miejsce wybudować trzy nowe: wojskowe na Okęciu, cywilne na Gocławiu i sportowe na Bielanach. Realizację tej ostatniej inwestycji rozpoczęto w 1938 roku. W ostatniej chwili zmieniono decyzję i powstało lotnisko wojskowe, znane jako Lotnisko Bielany, biegnące od dzisiejszej ul. Lindego i Kasprowicza na północ niemalże do Wisły i Lasu Młocińskiego. Pole startowe było już wytyczone i przygotowane. Dalszym etapem miała być budowa wieży, hangarów oraz siedziby aeroklubu i biur. Plany te zniweczył wybuch II wojny światowej. 
    Niedokończonym lotniskiem „zaopiekowali się” Niemcy i podczas wojny pełniło rolę tymczasowej bazy dla tranzytowych lotów transportowych. Powstała prowizoryczna lotniskowa infrastruktura. Na tyłach ul. Marymonckiej wybudowano baraki dla pilotów oraz magazyny i punkty tankowania. W wyniku przebudowy lotniska wiele dawnych lokalnych dróg zniknęło, ale i pojawiły się nowe. Podobno ul. Przy Agorze powstała w miejscu drogi dojazdowej do pasa startowego.  
   O losie bielańskiego lotniska przesądziło Powstanie Warszawskie. 16 sierpnia 1944 roku Niemcy wysadzili w powietrze zabudowania znajdujące się na terenie lotniska, a pas startowy zaorali.
    Lotnisko zlikwidowano na początku lat 50. XX wieku. Teren po nim zagospodarowano użytkami rolnymi, głównie pastwiskami, a potem wzniesiono osiedla mieszkaniowe Wrzeciono i Wawrzyszew.

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko